Jump to content
IGNORED

Spaghetti, pappardelle, tagliatelle, i ostale noodle


MaRkOMaN

Recommended Posts

Na jako malo ulja pržiš slaninu isečenu na kockice dok se mast skroz ne istopi i dok ne postane onako hrskavo.U posebnoj činiji umutiš jaja (za 500g špageta mislim da je dovoljno 2-3 komada, ali se ne sećam), dodaš soli i bibera i na kraju rendani sir (može i pecorino)- ja ugl koristim granu ili parmigiano. U to posle dodaš onu slaninu.Skuvaš špagete, sačekaš da se malo ohlade (možda minut i po) i onda preko njih preliješ to iz činije. Izmešaš dok se jaja ne rasporede u jednakoj meri preko svih špageta i to je to. Posle dodaš još sira ako hoćeš (toga bar nikad nije previše)Bitno je da špagete nisu previše vruće, jer u tom slučaju dobijaš omlet sa gomilom špageta. :DJa još u ta jaja dodam i sušenu ljutu papričicu. Super je ako voliš ljuto.To ti je to.Bonus :D

Edited by Joshua
Link to comment

ufffff, ne ulazi mi se u raspravu oko Grana Padano i Parmigiano Reggiano. Al prosto, nisu isti. Slicni, i to vrlo, jesu.a karbonaru ja ovako:pancetu iseckam na kockice pa istopim na malo maslinovog ulja. da postane blago krckava. tad dodam malo sitno seckanog bluka i malo bibera, mada kazu da biber treba na kraju. ostaviti oko minut na vatri, tek da bluk omekne. vazno je da se ovo zavrsi otprilike u isto vreme kad se pasta skuvala. pastu procedim i krknem u tiganj u kome je vec panceta, malo promesam i skljucim vatru. umutim dva jajeta i dve dooobre kasike parmezana (ako ima pecorina, onda 1 kasiku parmezana, 1 pekorina) i prelijem preko, prethodno sklonivsi tiganj sa vatre. ne mesam, samo blago protresem. najvaznije je da pasta i ostalo u tiganju i dalje budu vruci, ali ipak ne toliko da jaje pocne da se przi, mora samo da se blago zgusne.od paste ti najbolje idu spageti, ali mogu u fettucini, bucatini, rigatoni... a ustvari ne bi trebalo ni da bude panceta, nego jedna posebna italijanska slanina koja se zove Guanciale. ne znam sad kako bih objasnio koji je to deo svinje, recimo da je donji deo vrata, koji se dobro usoli i utrlja biberom i alevom paprikom, pa se tako susi oko tri nedelje, bez dimljenja. jeo sam slicnih po sremu, mogla bi naci nesto tako. ima intenzivniji ukus od pancete, dosta mesa i dosta masnoce, ali i samo meso bude masnije u ovoj slanini nego u panceti.pretece me Joshua, al neka, iskombinuj nesto od ova dva, ne mozes da omanes.

Edited by aram
Link to comment
a ustvari ne bi trebalo ni da bude panceta, nego jedna posebna italijanska slanina koja se zove Guanciale. ne znam sad kako bih objasnio koji je to deo svinje, recimo da je donji deo vrata,
tzv. gronik
Link to comment
ufffff, ne ulazi mi se u raspravu oko Grana Padano i Parmigiano Reggiano. Al prosto, nisu isti. Slicni, i to vrlo, jesu.
najbitnije je da su veoma ukusni. :D
Link to comment
ufffff, ne ulazi mi se u raspravu oko Grana Padano i Parmigiano Reggiano. Al prosto, nisu isti. Slicni, i to vrlo, jesu.a karbonaru ja ovako:pancetu iseckam na kockice pa istopim na malo maslinovog ulja. da postane blago krckava. tad dodam malo sitno seckanog bluka i malo bibera, mada kazu da biber treba na kraju. ostaviti oko minut na vatri, tek da bluk omekne. vazno je da se ovo zavrsi otprilike u isto vreme kad se pasta skuvala. pastu procedim i krknem u tiganj u kome je vec panceta, malo promesam i skljucim vatru. umutim dva jajeta i dve dooobre kasike parmezana (ako ima pecorina, onda 1 kasiku parmezana, 1 pekorina) i prelijem preko, prethodno sklonivsi tiganj sa vatre. ne mesam, samo blago protresem. najvaznije je da pasta i ostalo u tiganju i dalje budu vruci, ali ipak ne toliko da jaje pocne da se przi, mora samo da se blago zgusne.od paste ti najbolje idu spageti, ali mogu u fettucini, bucatini, rigatoni... a ustvari ne bi trebalo ni da bude panceta, nego jedna posebna italijanska slanina koja se zove Guanciale. ne znam sad kako bih objasnio koji je to deo svinje, recimo da je donji deo vrata, koji se dobro usoli i utrlja biberom i alevom paprikom, pa se tako susi oko tri nedelje, bez dimljenja. jeo sam slicnih po sremu, mogla bi naci nesto tako. ima intenzivniji ukus od pancete, dosta mesa i dosta masnoce, ali i samo meso bude masnije u ovoj slanini nego u panceti.pretece me Joshua, al neka, iskombinuj nesto od ova dva, ne mozes da omanes.
Pa nisu isti, nikako.Postupak proizvodnje je sličan, ali ne potpuno isti. Naravno, mleko je potpuno drugačije za Grana Padano, a drugačiji za Reggiano.
Link to comment
Pa nisu isti, nikako.Postupak proizvodnje je sličan, ali ne potpuno isti. Naravno, mleko je potpuno drugačije za Grana Padano, a drugačiji za Reggiano.
kako to mislis, mleko je drugacije?
Link to comment
kako to mislis, mleko je drugacije?
Tako što se za Granu padano koristi mleko od krava koje se hrane najvećim delom koncentratom i silažom, i krave borave u Padanskoj ravnici, a za Parmigiano Reggiano se koristi mleko krava koje se hrane isključivo ispašom, ili senom pripremljenim za zimu, a krave borave u Reggio Emilia-i.Dva različita načina ishrane, daju dva mleka različitog kvaliteta, što utiče na različiti kvalitet sireva. Pored, naravno, različitog načina pripreme.
Link to comment
  • 10 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...