Jump to content
IGNORED

Spaghetti, pappardelle, tagliatelle, i ostale noodle


MaRkOMaN

Recommended Posts

p.s. nemoj da si tako strog prema talijanskoj pasti. ja sam bas srecan zbog nje.
ma volim je i ja, i jeo sam je na izvoru, lepo je što je imamo. :)ali da je šteta što lokalna testa polako zaboravljamo, šteta je.
Link to comment
Ja sam u par navrata pokušavala da u Srbiji napravim nešto sa Buitoni testeninom, ali se i ona raskuvava u roku od 5min. Barilla je nešto bolj, ali isto moram da stražarim dok je kuvam, jer je i njen famozni tempo di cottura kraći od onog na koji sam navikla u IT i onog navedenog na ambalaži. Osećam se ko alhemičar kad probam da spremim pastu u Srbiji.
Moja zena tvrdi da tu nije problem samo testenina (koja se, koliko sam cuo, proizvodi u rumuniji za citavu "istocnu evropu") nego i karakteristike vode. Ovde su nesto bolje testenine, ali ipak mi je jedino De Cecco bas kako treba... Edited by aram
Link to comment
Moja zena tvrdi da tu nije problem samo testenina (koja se, koliko sam cuo, proizvodi u rumuniji za citavu "istocnu evropu") nego i karakteristike vode. Ovde su nesto bolje testenine, ali ipak mi je jedino De Cecco bas kako treba...
Sigurno je i do vode. Primetila sam to i po mnogim drugim stvarima. U Srbiji je voda "tvrdja".
Link to comment
Moja zena tvrdi da tu nije problem samo testenina (koja se, koliko sam cuo, proizvodi u rumuniji za citavu "istocnu evropu") nego i karakteristike vode. Ovde su nesto bolje testenine, ali ipak mi je jedino De Cecco bas kako treba...
ako smem da se usprotivim - nece biti da je voda u pitanju nego grano duroono je to koje daje kvalitet pasti da se ista ne raskuva i nazalost nije regulisano zakonom da pasta bude pravljena samo od grano duro te tako proizvodjaci koriste razlicite mesavine brasna za razlicita trzistaza Italiju znaju da ne smeju da se zezaju te koriste cisto grano duro brashnoza ostale zemlje rade kako im se isplati - stavljaju svasta dok ih neko ne provali :)
Link to comment
Moja zena tvrdi da tu nije problem samo testenina (koja se, koliko sam cuo, proizvodi u rumuniji za citavu "istocnu evropu") nego i karakteristike vode. Ovde su nesto bolje testenine, ali ipak mi je jedino De Cecco bas kako treba...
Ma, nema veze sa vodom. Glavni problem je to da se pasta za italijansko tržište pravi 100% od tog tvrdog žita. Kako toga nema dovoljno i za pastu za izvoz, onda u pastu za izvoz mešaju mekano brašno i svašta drugo. To uzrokuje da je nemoguće napraviti pastu "al dente", i uvek je prekuvana, šta god da radiš.I to je to. Kad doneseš pastu kupljenu u Italiji, i kad je kuvaš u Srbiji, odlično ispadne.
Link to comment
Ma, nema veze sa vodom. Glavni problem je to da se pasta za italijansko tržište pravi 100% od tog tvrdog žita. Kako toga nema dovoljno i za pastu za izvoz, onda u pastu za izvoz mešaju mekano brašno i svašta drugo. To uzrokuje da je nemoguće napraviti pastu "al dente", i uvek je prekuvana, šta god da radiš.I to je to. Kad doneseš pastu kupljenu u Italiji, i kad je kuvaš u Srbiji, odlično ispadne.
Tresko nemoj da prepisujes od mene
Link to comment
To uzrokuje da je nemoguće napraviti pastu "al dente", i uvek je prekuvana, šta god da radiš.
Meni uspeva sa ovim novijim Danubiusovima, i uopšte durum varijantama novijih proizvođača. Ovi klasik domaći (Žitko i ekipa) su uglavnom katastrofa (bar su bili), uvek se ugnjavi. Ja ga krčkam do trenutka kad mu ostane malo tvrdo jezgro u sredini, i od tog trenutka ga samo skinem i ostavim minut u vodi da se doradi. Bude taman.
Link to comment
Meni uspeva sa ovim novijim Danubiusovima, i uopšte durum varijantama novijih proizvođača. Ovi klasik domaći (Žitko i ekipa) su uglavnom katastrofa (bar su bili), uvek se ugnjavi. Ja ga krčkam do trenutka kad mu ostane malo tvrdo jezgro u sredini, i od tog trenutka ga samo skinem i ostavim minut u vodi da se doradi. Bude taman.
Pa dobro je ako su uspeli da naprave pravu stvar. Ali, opet, moraš da ih probaš da li su ostale tvrde u sredini. A trebalo bi da bude, ako je napisano 8 ili 11, ili 12 minuta, da bude to, i gotovo.Ma, uspeće da doteraju i to, ako su počeli da koriste kvalitetan durum za proizvodnju.
Link to comment

Slazem se ja da je u pitanju "grano duro", mislio sam da sam to dovoljno jasno rekao, samo iznesoh misljenje jedne italijanke da nije samo to vec da ima nekog vraga i u vodi. Donosili mi neke umbrijske lokalne testenine, dok smo bili u bg-u, i nekako, nije bas sasvim isto ko kad ih jedes u Umbriji. No, moz bit i subjektivni utisak, a vino i da ne pominjem :)

Link to comment
  • 4 weeks later...

auh, vrlo moguce. u inozemstvu sam kupovao parmezan od istog proizvodjaca, pa sam se zaleteo kao mladi majmun. :isuse:javicu cim probam

Link to comment
auh, vrlo moguce. u inozemstvu sam kupovao parmezan od istog proizvodjaca, pa sam se zaleteo kao mladi majmun. :isuse:javicu cim probam
ma bice ok, nema da brines ;)kaze wiki:Generally similar to parmesan cheese, Grana Padano is less crumbly, milder and less sharp-tasting than its also famous relative.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...