Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

... Uglavnom, ako i ima problema, može uglavnom sve da se namesti i isčačka uz malo volje.
Bas tako... Kao sto sam vec rekao, SMPlayer je sjajan front-end za Mplayer i uz instalaciju neophodnih codec-a koje je Razzmatazz pominjao radice sve sjajno... Ako nekom predstavlja problem da se zeza s dodavanjem repository-ja, trazenjem potrebnih paketa moze sve to imati jednim klikom: openSUSE Community
Link to comment
Amarok, xmms ni bilo koji drugi plejer nisu u stanju ni izbliza pruziti kvalitet kao sto to rade foobar ili windows media player.Drugo, obrati paznju na rendering i kerning fontova, jednostavno su ogavni Tacnije ako mislis da ga koristis kao kucnu masinu, neces se ni nagledati, ni naslusati a bogami ni naigrati :)
Ja već 2 godine koristim Ubuntu i nagledao sam se (filmova) i naslušao (muzike), a i naigrao (trenutno Battle of Wesnoth)... :)Nisam primetio da neki plejer na Windowsu ima bolji/lošiji zvuk od programa koje koristim na GNU/Linuxu. Mislim da na ovom standardnom PC hardveru mnogo više na kvalitet zvuka utiču kvalitet fajla i zvučnici/slušalice. A za filmove koristim VLC Media Player i ne videh nikakav problem...
Link to comment
Drugo, obrati paznju na rendering i kerning fontova, jednostavno su ogavni
Svidža mi se izgled nove Mandrive 2009 KDE, sad sam je okačio na VirtualBoxa. Za razliku od SuSE-a, lepo izgledaju fontovi, a i bojice su fino odabrali (čini mi se).dux3l.jpg
Link to comment

Poboljšali su se dosta po pitanju fontova. Pogotovo ako se ne mešaju okruženja sa forsiranjem fontova između različitih fremvorka (npr. Qt vs GTK). To jest, ako se recimo radi u KDE-u i pod njim se koristi GTK-bazirana aplikacija, a desktop je tako podešen da ta GTK aplikacija forsira fontove koji se koriste u KDE temi, a ne onako kako je GTK podešen.Browseri su dobar primer za to. Na KDE-u je Konqueror mnogo bolje odrađivao antialiasing od Mozille. Ili Opera recimo. Ali zato FireFox+GNOME u friškoj varijanti (recimo Ubuntu 8.10) izgleda stvarno dobro. Naravno, preduslov za browsere je uvek da se prvo doinstalira mstruetype paket fontova sa verdanom, tahomom, arialom itd, a ne da browser sam bira po nekoj svojoj logici najbliži supsitut od fonta.

Link to comment
Misliš? Meni se sviđa.
Ne vidim šta ima ovde da ti se sviđa, sve i jedno slovo je mutno na ovom screenshot-u.Mislim, ajmo da se ne zavaravamo, fontovi su nerešiv problem za sve operativne sisteme osim za Windows.
Link to comment
Ma nema to veze sa nama dvojicomBaci oko na Font Rendering: Respecting The Pixel GridMeni se ne dopada njihov rendering fontova ali je daleko normalniji nego kod Linux-a gde ni dan danas ne mogu da ukačim ko kako renderuje i zašto se ponaša različito od ostatka sistema.
Ipak ima veze sa vama dvojicom, jer, kao što i kažeš kasnije, tebi se ne dopada ovaj ili onaj rendering, drugoj osobi je mekov kvarc rendering najbolji, treća nikad nije uključila clear type na windowsu, jer joj se više dopada standard rendering (ja, na primer). Na linuxu se aplikacije mogu ponašati različito zato što je u jednom monentu rendering fontova prebačen sa X Font servera na sam klijent, koji opet može da koristi različite algoritme odnosno biblioteke za antialiasing (što ima i prednosti i mana), dok je na windowsu i osx-u to generalno rečeno centralizovano. Doduše, i na linuxu se uglavnom danas koristi freetype2, mada konfiguracija (šta i kako se renderuje) uglavnom zavisi od frejmvorka kojim je aplikacija napravljena (npr. Qt vs OpenJDK).E sad, sa samom freetype2 bibliotekom ima jedna kvaka22, a to je da mnogi vendori isporučuju freetype2 bez subpixel hintinga, jer bi inače mogli da dođu u sukob sa patentom iza kojeg se krije MS-ov ClearType. Suse je to lepo objasnio, a na njegovom komjuniti sajtu ima i opis kako doinstalirati subpixelhinting paket, te kako onda još naknadno podesiti KDE/GNOME/FireFox... da bude sve stvarno smooth. Edited by Razzmatazz
Link to comment
Ipak ima veze sa vama dvojicom, jer, kao što i kažeš kasnije, tebi se ne dopada ovaj ili onaj rendering, drugoj osobi je mekov kvarc rendering najbolji, treća nikad nije uključila clear type na windowsu, jer joj se više dopada standard rendering (ja, na primer).
Mislim da ne postoji pisani trag na vascelom internetu koji kvalitet renderinga fontova nije poređao ovako:1. Vista2. XP3. MacOS4. .... 5. LinuxOvo je 2009. godina i složićeš se da je krajnje smorno, ako ne i ponižavajuće da user ukucava nepregledne duži kobasica u konzoli na osnovu nekog manuala a sve zarad NORMALNOG ČITANJA OBIČNOG TEKSTA.PSPod 4 može bilo šta, jer kad ubodem moj telefon na TV dobijem bolje fontove nego što ga ima bilo koji linux distro
Link to comment
Mislim da ne postoji pisani trag na vascelom internetu koji kvalitet renderinga fontova nije poređao ovako:
O da, ima. Recimo članak poput ovog (zdnet), gde je majstor napljuvao druge font renderinge (pogotovo mac koji nije dobro prepoznao dell monitor pa je isključio subpixelhinting), a onda postavio poll da vidi da li se čitaoci slažu sa njim (66% čitaoca se nije složilo sa njim, od ~6800 koji su glasali). No, poenta mog prethodnog posta nije bila da pravi patkometriju, niti sam ja rendering endžine ređao u bilo kakvom redosledu, već da napomenem da zavisi i od "ukusa" šta je prijatnije oku pojedinca. Meni lično je XP-ov ClearType bio suviše mutan, i pored toga što je Vista ClearType poboljšala, meni je windows standard rendering prijatniji za oko (i zato ne poredim operativne sisteme, nego rendering biblioteke/algoritme).
Ovo je 2009. godina i složićeš se da je krajnje smorno, ako ne i ponižavajuće da user ukucava nepregledne duži kobasica u konzoli na osnovu nekog manuala a sve zarad NORMALNOG ČITANJA OBIČNOG TEKSTA.PSPod 4 može bilo šta, jer kad ubodem moj telefon na TV dobijem bolje fontove nego što ga ima bilo koji linux distro
Očigledno nisi probao neki sveži linux distro iz te 2008/9, niti neka od ovih eventualnih poboljšanja.A pošto jeste 2009. godina, korisnik ne mora da se ponižava i da kuca nepregledne kobasice u konzoli, već distroi imaju gotove pakete, koji se mogu instalirati iz Synaptica ili drugog package management programa (dakle, uz par klikova miša). Mogao bi da brudujem sad poredeći linux online sw repositorije sa windowsovim, ali neću, nije to tema.što se manuala tiče, da, često nema nekog centralizovanog uputstva šta i kako uraditi i mnogi vendori pakuju svoje distroe ovako ili onako zbog zaštite patenata i prava drugih firmi. Međutim, činjenica je takođe da ljudi ne znaju ili nisu svesni bez takvih manuala da se stvari mogu još primetno popraviti (ako doinstaliraju [ne kobasicama iz konzole] jednu biblioteku i paket 100dpi fontova ili neki sličan "trik"). No tvrditi da se bez tih dodataka na linuxu ne može ništa uraditi, jer je nečitko, tj. da bi se, citiram "normalno čitao običan tekst" je naprosto maliciozno. Evo, u attachu je screenshot sa mog servera - dakle, bez dodatnih čačkanja, out of the box, jedino što je doinstaliran paket sa ms core fontovima, jer web prezentacije favorizuju te fontove. Ako je to nečitko i taj običan tekst ne može normalno da se pročita, onda je svaka dalja diskusija sasvim nepotrebna.Poenta: običnom korisniku je "out of the box" rešenje sasvim dovoljno. Profesionalcu kome je potrebno više u toj oblasti moguće je pružiti više dodatnim podešavanjem. Ali, za profesionalce koji uvek traže više, podešavanje je neminovnost i na drugim OSevima (npr. kalibracija boja). No, Linux nije profi DTP platforma, a ne izgleda da će uskoro biti. Ima bolje, ako se plati. Za svoju cenu koštanja (a to je 0?), ovo je sasvim OK.Edit: još jedan link ka screenshotu sa svežijim GNOME-om. Screenshot.

post-322-1232119407.png

Edited by Razzmatazz
Link to comment
O da, ima. Recimo članak poput ovog (zdnet), gde je majstor napljuvao druge font renderinge .
Ha, pa samo videh naslov "Vista puts Mac OS X font rendering to shame"To odmah u startu formira tabelu sa redosledom koji sam gore naveo
Očigledno nisi probao neki sveži linux distro iz te 2008/9, niti neka od ovih eventualnih poboljšanja.
IH, probao, probao nego šta :lol: Za Suse je grafička kartica bila nepremostiva prepreka a Ubuntu na lapu nije video HDMI, bluetooth, wireless i kameru (modem nisam ni gledao) a nameštanje fontova se pored svega ipak završilo konzolom i dodavanjem kojekakvih libxyz i dpkg-reconfigure fontconfig-config šta ti ja znam, koje me vizuelno vraćaju na anakondu iz 1998 (plavo crveni Yes/no/cancel screen)Inače, nema patkometrije samo iznosimo činjenice a i vidim da smo se i usaglasiliBTW, Vista i njeni fontovi, pa koga zanima širi info
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...