Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
On 16.10.2020. at 12:48, chandra said:

 

Apsolutno. Kubuntu 20.04 je ubedljivo najstabilniji OS na kojem sam radio ikada. Kritike ubuntuu su kenjaza, ali sreca da uvek postoje druge linux opcije ko voli da se drka sa beskonacnim instalacijama i trazenjem drajvera. Ja sam svoje odradio u toj kategoriji u Slackwareu pre 20 i kusur godina i fala lepo, nikad vise.

 

 

 

Probaj OpenSUSE Tubleweed sa KDE Plasmom. Iako je rolling release distro i ima najnovije verzije paketa, radi odlično i na novijem i na starijem hardveru (laptop star 7 godina i novi desktop). Skoro perfektan OS. Vratio se SUSE na puteve stare slave :)

 

Ubuntu uglavnom napadaju zbog toga što je krenuo putevima Microsofta, zbog špijuniranja korisnika i slično...

Edited by Velocipede
Link to comment
19 minutes ago, Velocipede said:

 

Probaj OpenSUSE Tubleweed sa KDE Plasmom. Iako je rolling release distro i ima najnovije verzije paketa, radi odlično i na novijem i na starijem hardveru (laptop star 7 godina i novi desktop). Skoro perfektan OS. Vratio se SUSE na puteve stare slave :)

 

Ubuntu uglavnom napadaju zbog toga što je krenuo putevima Microsofta, zbog špijuniranja korisnika i slično...

 

Uh, SUSE - mislim da imam mentalnu barijeru nakon godina mucenja sa istim.

 

Meni je Kubuntu neki kompromis. Prilicno dobar kompromis. :) Mislim, u nekim mladjim danima bih bio spreman da provodim nedelje jebavajuci se sa Linuxom, sada mi je vazno da radi ono sto treba, a to radi besprekorno.

Link to comment
  • 5 months later...

Ej, linuxasi, treba da izmontiram neki rodjendanski video, ljudi slali klipove (suprotno detaljnom uputstvu u svim mogucim formatima, orijentacijama i slicno :frust:). Sta je najfleksibilniji alat za to u Linuxu? Ne treba mi nista fensi, vec da se ne jebavam previse sa razlim formatima i da mogu to da naredjam jedno za drugim iz neku fotku i neki efekat. Jel imate neku preporuku?

Link to comment
13 minutes ago, chandra said:

Ej, linuxasi, treba da izmontiram neki rodjendanski video, ljudi slali klipove (suprotno detaljnom uputstvu u svim mogucim formatima, orijentacijama i slicno :frust:). Sta je najfleksibilniji alat za to u Linuxu? Ne treba mi nista fensi, vec da se ne jebavam previse sa razlim formatima i da mogu to da naredjam jedno za drugim iz neku fotku i neki efekat. Jel imate neku preporuku?

 

OpenShot?

  • +1 1
Link to comment
30 minutes ago, JozoMujica said:

 

OpenShot?

 

To je nesto kao kdenlive? Pogledacu, hvala! Ma samo da je jednostavno za koriscenje i da ok hendluje memoriju. Jebote, danas svaka bakica snima u zilionima pixela.

Edited by chandra
Link to comment
25 minutes ago, chandra said:

 

To je nesto kao kdenlive? Pogledacu, hvala! Ma samo da je jednostavno za koriscenje i da ok hendluje memoriju. Jebote, danas svaka bakica snima u zilionima pixela.

 

Ja sam ga instalirao i upotrebio jednom kad mi je trebalo da spojim neka dva-tri  fajla (ne secam se koliki su bili) i završio mi je posao.

  • +1 1
Link to comment

Dobar je OpenShot, meni je bio od koristi da iseckam neke videe, malo je messy interfejs, ali moze da se prokljuvi dosta brzo.

 

 

EDIT. Ovo sam skrpio u OpenShotu, ukljucujuci i onaj slow-motion na kraju:D

Spoiler

 

 

Edited by Indy
  • +1 2
Link to comment

Na krajuproveo prepodne uceci kako da uradim sta mi je treba u KdenLive. Kakva je to zver od programa! Nema nekih fensi efekata, ali moze bukvalno bilo sta da odradi. Pritom ucitao sve moguce formate u razlicitim rezolucijama i orijentacijama bez ijednog problema, dodao muziku, svakojake bazicne efekte, neke sam napravio. Bas mi je bilo uzivanje da to naucim da koristim.

 

Primer koliko je jednostavno napraviti "fensi" prelaz od par elemenata -

 

 

Ranije kad sam ga koristio, mucio se prilicno s memorijom. Sad sam smiksovao sat filma od 50+ klipova u HD, muzike, efekata i kojecega, i nije stucnuo nijednom! (Sto moze da ima veze s novijom verzijom programa, ali sigurno ima i sa zverskom memorijom laptopa koji sam zamenio posle godine.

Edited by chandra
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Tale said:

Koju verziju preporučujete za upoznavanje, za apsolutnog početnika, klinca od 10 godina?

Instalirao bih kao drugi OS, pored W10.

 

Ja bih odmah krenuo sa Ubuntu porodicom. Najveci, najmanje sanse da nesto ne radi ili da neki software nije kompatibilian. I to ne Ubuntu vec Kubuntu - KDE verzija.

 

To je kako su Windowsi mogli da izgledaju 2021 da nisu otisli na pogresnu stranu. Ok, i da nisu Windowsi. Mislim, imas svu funkcionalnost i genijalnost linuxa, a zapravo izgleda kao neki moderni Win XP

 

Jedini problem koji cek ikada iskusiti sa Kubuntuom je sto ne mozes da igras igrice koje su za Win - a za to klincu ostavis Win particiju i svi srecni.

 

 

  • +1 1
Link to comment
29 minutes ago, Tale said:

On i ne igra PC igre, prosto ovaj računar nije sposoban za to. Ok, probaću, 😊

 

Mozes da podignes linux sa usb-a, za probu, pre instalacije. Tu su opcije naravno limitirane, ali opet dovoljno da vidis da li ce sve radiiti - konekcije, grafika, zvuk... i da steknes neki osecaj za feeling kako izgleda.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...