Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

Nagradno pitanje - jel neko probao matorcima da uvali Linux? Jel bi se snasli ako se bar nekako snalaze na Win?

 

Otprilike jednom u dva meseca moram da im cistim komp od raznoraznih sranja i gluposti, telefon isto, zamara me to, a i oni nisu pazljivi bas (niti ce ikada biti), takoreci rodjeni su da pokupe sve zive i nezive spyware i crve.

Link to comment
30 minutes ago, goofs said:

Nagradno pitanje - jel neko probao matorcima da uvali Linux? Jel bi se snasli ako se bar nekako snalaze na Win?

 

Otprilike jednom u dva meseca moram da im cistim komp od raznoraznih sranja i gluposti, telefon isto, zamara me to, a i oni nisu pazljivi bas (niti ce ikada biti), takoreci rodjeni su da pokupe sve zive i nezive spyware i crve.

Zavisi od potreba, ako je samo surfovanje, skajp, i eventualno gledanje filmova i fotografija, neće ni primetiti razliku, a tebi će biti mnogo lakše.

Edited by JozoMujica
Link to comment
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Kubuntu 20.04 je najveci skok od 14.04 - instalirao sam ga kao betu, evo akam ga mesec i kusur dana i radi predobro. po dosadasnjem iskustvu najstabilniji i najudobniji OS koji sam ikada koristio. Bukvalno bez ijednog glitcha.

Link to comment
  • 1 month later...

Zašto na forumima ocrnjavaju Ubuntu i distribucije zasnovane na njemu?

 

Koji lagani Linux za net, muziku i filmove, a da je noob-friendly?

 

I za kraj - da bi imao program, da li on mora postajati u distribuciji ili se može skinuti sa neta i instalirati kao na Windowsu? Pitam pre svega zbog Office-a i Thunderbirda.

 

Hvala puno!

Link to comment

Ne pratim forume bas pomno, ali ja se ne bih razmisljao oko Linuxa dalje od pomenutog Kubuntua. Za to sto si pomenuo je bombona, ali i za neke druge stvari.

 

Program mora postojati za tu distribuciju, pa i to moze da ti bude smernica u izboru, a koliko znam i tu je Ubuntu najzastupljeniji.

  • +1 1
Link to comment

Ako instaliraš Linux pored Windowsa prvo dobro prouči šta je particionisanje/partitioning.

 

Program za Ubuntu možeš da skineš koji hoćeš i to vrlo verovatno skoro sve ono što ti treba pomoću nečega što se zove Software Centre, i to je najjednostavniji način. S tim što je sa Microsoft Officeom problem što ćeš morati da koristiš Office Online preko browsera ili preko aplikacija Wine/Play on Linux, što su emulatori za Win programe. Najčešća korišćena alternativa MS Office-u je besplatni office paket Libre Office. Libre Office je malo trom, ali otvara sve  MS Office dokumente.

 

Ocrnjavaju Ubuntu možda zbog partnerstva sa Amazonom ili možda što je više cool koristiti komplikovaniji Arch ili nezavisn(ji) Debian.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...