Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

Jel ima smisla na neki stari netbook (onaj EeePC) instalirati neku distribuciju linuksa u smislu korišćenja skromnih resursa?

Ono koristio bi se za net, mail i možda puštanje muzike?

 

....shit has hit the fan...

 

Ima skroz smisla.

 

Instaliraj Lubuntu. To je distribucija zamisljena za starije i sporije racunare. Ja sam uz pomoc nje nekoliko prastarih laptopova vratio u zivot, ukljujuci i jedan takav EeePC. Radi odlicno

Link to comment

 


 

What's new in Kaspersky OS than others?
Kaspersky OS is based on Microkernel Architecture: The new secure OS is based on microkernel architecture that enables users to customize their own operating system accordingly.

 

 

Zasto je cinjenica ima microkernel nesto novo, to je uradjeno u toni OSova, npr. MINIX, QNX, Symbian, itd.

Link to comment

Ima skroz smisla.

 

Instaliraj Lubuntu. To je distribucija zamisljena za starije i sporije racunare. Ja sam uz pomoc nje nekoliko prastarih laptopova vratio u zivot, ukljujuci i jedan takav EeePC. Radi odlicno

Znaci on je dovoljno "lak" za njega?
Link to comment

Je li ima neka preporuka za dobar Linux laptop? Razmisljam o tome da ga kupim za cirka 6 meseci. Kada kazem Linux laptop, mislim na laptop koji dolazi sa vec instaliranim Linuxom tako da SVE radi - necu da se drkam sa drajverima za graficku i hibernacijom kao sto sam radio sa trenutnim Lenovo laptomom na koji sam bacio Kubuntu.

 

Gledao sam npr. System76, izgleda dobro, jedina mana mu je sto dolazi samo sa Ubuntuom i sto mene nervira Unity, ali ako sve radi ,,ispod haube" kako treba lako cu mu promeniti window manager (valjda) na recimo Ubuntu MATE. Ima i ovaj Purism koji je nesto slabiji sa specifikacijama (mislim ovaj manji od 13'') ali je Snowden-approved, NSA-disaproved :D Znam i za Emperor Linux ali oni su brate preskupi. Ima li jos nesto?

 

I jesi nasao ista?

Link to comment

Da, jedino mu je kamera idiotska. Dell ima i Precision seriju (5000) u istom kucistu (s istom kamerom :isuse:); tezi je, ali moze vise da se konfigurise i deluje dosta solidno. Moze da se uzme sa Linuxom (takodje 100e jeftinije).

 

Kod XPS 13 me smara ekran. 1920x1080 je mat, ali je prevelika rezolucija ako se ne skalira, a ako se skalira onda je premala; 3840x2160 je, khm, recimo overkill, a i nije mat. Lenovo i Apple su tu bolji, ali je Lenovo iz nekog razloga sumanuto skup van Amerike.

Link to comment

Onda bi ti mozda ovaj System76 Lemur laptop bio dobar kompromis, 1920x1080 na 14'', mat je.

 

Konfiguracija sa i7, 16 GB RAMa, 256 GB PCIe M.2 SSD izadje $1117 (US), sto je ja mislim jeftinije od Della XPS 13 u istoj (ili mozda cak malo slabijoj) konfiguraciji. Moze dosta da se konfigurise, a moze i da se doplati garancija na 2 ili 3 godine (ona sto se dobije uz kupovinu je godinu dana, sto je standard u S. Americi, za razliku od evropskog standarda od 2 godine za elektroniku - mozda je zato taj Lenovo koji spominjes toliko skup u Evropi?). Imaju i 15ice i 17ice takodje, ali to nisam gledao detaljno jer me ne zanima.

Link to comment

Video sam taj i razmisljao, ali ima par komplikacija (baterija ne drzi bas najbolje, nisam siguran koja je procedura ako se pokvari itsl.). Naravno, koliko para toliko muzike i u tom smislu je stvarno super izbor. Slicna stvar kod Della kosta bar 500e vise. Verovatno ce biti XPS 13 ili onaj Precision 5xxx, zavisi kako budem raspolozen u vreme kupovine :D. Imam vremena do januara.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Hm, probao sam preko Live CDija Kubuntu 16.04.

 

Moram reci da je KDE Plasma 5 do sada "najispoliraniji", najlepsi (subjektivan osecaj) i najprofi GUI paket na Linuxu koji sam do sada video. Svi GNOME derivati su mi nekako zaostali u proslosti, pa cak i na ovim fensi monitorima sa jako visokim rezolucijama. A Plasma 5 izgleda lepo i na nizim rezolucijama. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...