Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

instalirah ja debian uz peripetije

sad sam sve namestio i sve fercera brže nego win jedino imam problem sa oracle vm 

uspori mi računar preterano kada poteram win10home preko vm

još fontove da sredim...

Link to comment

instalirah ja debian uz peripetije

sad sam sve namestio i sve fercera brže nego win jedino imam problem sa oracle vm 

uspori mi računar preterano kada poteram win10home preko vm

još fontove da sredim...

Dual boot je elegantnija opcija ako ti bas treba w10. Namestiti I/O da radi na vm mi je uvek bilo smaranje.

Edited by Fins fleet
Link to comment

a sta sad svi ćeraju taj debian, jer on nešto bolji od ubuntua ili šta?

i mene to zanima 

na distrowatch je drugi odmah posle minta mislima da nikad nije bio popularniji

ja sam ga uzeo jer nisam do sada ćeraotm pa reko da probam

trebalo bi da je super stabilan a ima i rešenu multimediju 

 

Dual boot je elegantnija opcija ako ti bas treba w10. Namestiti I/O da radi na vm mi je uvek bilo smaranje.

ne mogu da restartujem u win da bih odigrao malo pokera pa se vratiti u linuks da radim sve ostalo što treba

imao sam pre dualboot baš je cimanje

nego meni treba jači komp jbga sa više memorije

Link to comment

a sta sad svi ćeraju taj debian, jer on nešto bolji od ubuntua ili šta?

ubuntu, odnosno "warty warhog", je nastao iz debiana, te i ako se za poslednjih 10 dina izdiferencirao, za funkcionisanje mu je i dalje neophodan

 

that being said, drugačiji su na mnogo nivoa počev od instalacije do "package management-a"

 

in ej natšel, debijan je komplikovaniji, te ako baš nisi verziran a postaviš ga, izvesno je da si budala koja pokušava da se kurči

Link to comment

Da li neko fura Docker i/ili Vagrant i zašto i čemu to služi?

 

Ništa mi nije jasna ta virtualizacija, a pogledao sam klip od 3 sata i samo sam zapamtio gomilu buzzwords(zujalica?)... laka virtuelizacija vs. teške (virtuelne mašine).

 

Emulacija nije isto što virtuelizacija (virtuelizacija nema overhead, nego samo valjda enkapsulira operativni sistem u virtuelnu mašinu?), a Docker je kao laka virtuelizacija, koristi operativni sistem ali neki sandbox u njemu koji ne može da se pokarabasi?

 

edit:
Debian je popularna serverska distribucija, navodno je mnogo konzervativnija, testira se duže i ne ubacuju se razni programi/paketi u apt-get jer mnogi serveri zavise od ove distribucije, mada štaga znam, na apt-getu ima svega što ti duša ište.

 

Ubuntu je nastao od Debiana, ali je primarno namenjen kao desktop upotrebi, ima svoj poseban grafički podsistem Unity.

 

Negde sam pročitao da se dešava neka vrsta polakog stešnjavanja i da se manje distribucije istiskuju sa tržišta. Kompleksnost dovodi do streamlining-a postojećeg broja i vrste distribucija, te da taj posao više nije nešto što bi nekolicina entuzijasta mogla da podrži, zahteva konstanto podešavanje i zezanje, ubacivanje novih sistemskih stvari i testiranje itd. Uglavnom se distribucije ne prave od nule niti radikalno menjaju, nego se uzme postojeća i nešto minimalno promeni, zapakuje sa određenim paketom programa i dalje šalje kao svoja.

Edited by Utvara
Link to comment

ubuntu, odnosno "warty warhog", je nastao iz debiana, te i ako se za poslednjih 10 dina izdiferencirao, za funkcionisanje mu je i dalje neophodan

 

that being said, drugačiji su na mnogo nivoa počev od instalacije do "package management-a"

 

in ej natšel, debijan je komplikovaniji, te ako baš nisi verziran a postaviš ga, izvesno je da si budala koja pokušava da se kurči

linux odavno nije "komplikovan" ne znam o čemu pričaš

o čemu pričaš jbte

Link to comment

ne mogu da restartujem u win da bih odigrao malo pokera pa se vratiti u linuks da radim sve ostalo što treba

imao sam pre dualboot baš je cimanje

nego meni treba jači komp jbga sa više memorije

Treba ti SSD i onda restart nije problem.

 

Da li neko fura Docker i/ili Vagrant i zašto i čemu to služi?

Lightweight je zato sto imas 1 kernel koji trci u pozadini i koji tera milion nezavisnih instanci cega god. Taj kernel se podigne odmah sa sistemom i onda mozes da podizes/spustas razne kontejnere kako ti volja. A sluzi tome da imas prototip cega god hoces  koji mozes da konfigurises jednom i onda pokrenes koliko god hoces puta i dosta brzo. Hoces da isprobas novi alat? Nije problem, nadji docker image na netu, pokreni container, otvori port i odmah mozes da se igras sa njim. Treba ti malo konfiguracije, da radi nesto drugacije? Nije problem, nadogradi taj image lagano sa par shell skripti. Hoces da doteras konfiguraciju da radi kako treba? OK, radi fino sa puppetom. Hoces da bude skalabilno? Tu je docker compose...

 

Ja vise i ne razmisljam da radim bez njega bilo sta sto traje duze od sat vremena.

Edited by Fins fleet
Link to comment

smiri se "slučaje", debian jeste namenjen boljim poznavaocima linuksa od početničkog ubuntua, nema potrebe za histrionskim ispadima, ok?

ajde sad idi ;)

lol "histrionski ispadi"

još stvari o kojima malo znaš...

 

svaki desktop linuks distro danas završava poso i za sekretarice 

Link to comment

aptly named "slučaj"... povlačim se, pobedio si

Šta ti nije jasno? Čoveku lepši linux (iako je čuo da je win bezbedniji) i prirodniji jer se bavi web developmentom. Win 10 mu treba zbog pokera (mada nije siguran koliko ga je bezbedno skinuti preko torenta). Naravno da je pobedio.
Link to comment

Nemamo temu za sistem administraciju, a ova mi deluje kao nesto najblize tome. Elem, pesmica za sve sistem administratore i one koji to zele da budu.

 

Pogledaj server svoj admine

I skini hakovanu stranicu

Videćeš malvere i trojane

Videćeš zapuštene logove

Videćeš popunjeni swap

Pogledaj konzolu admine

Sve sami konfinzi i logovi

Requestovi čekaju na gomili

Hard disku su kičmu polomili

Od tebe očekuju spas

Pogledaj logove admine

Svaki napad je prošao

Svima su dali root pristupe

Sebi su napravili cronove

Server je usporen ko puž

 

Aaaaaaadmiiineeee, aaaaadmiiiineeee, aaaaadmiiiiineeee,

Server je usporen ko puž

 

Podigni tastaturu admine

Seti se grepovanih logova

Seti se bekapovanih fajlova

Kad dođeš serveru na istinu

Nek ti u mreži vlada mir

Spreči napade admine

Dabogda pocrkali virusi

Pa budi admin osvete

Neka na svojoj mreži osete

Sta znači probijen firewall

 

Aaaaaaadmiiineeee, aaaaadmiiiineeee, aaaaadmiiiiineeee

Server je usporen ko puž

 

Pogledaj sistem admine

Sve sami dimoni i procesi

Cronovi rade na gomili

Svaki firewall su probili

Od tebe očekuju spas

 

Aaaaaaadmiiineeee, aaaaadmiiiineeee, aaaaadmiiiiineeee

Server je usporen ko puž

Link to comment

Šta ti nije jasno? Čoveku lepši linux (iako je čuo da je win bezbedniji) i prirodniji jer se bavi web developmentom. Win 10 mu treba zbog pokera (mada nije siguran koliko ga je bezbedno skinuti preko torenta). Naravno da je pobedio.

 

bitno je da ti znaš bolje od mene da to je najbitnije

kome?

 

 

i posle te pitaju što odlepi tako što pobi tolke ljude :D

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...