Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

32-bit Skajp mislim da nije više podržan na Linuxu.

Ionako će na tom 64-bitnom sistemu svaka distribucija sa LXDE i XFCE okruženjem raditi sasvim tečno. Ukoliko se koristi za prosečne potrebe.

Nisam stručnjak, ali korisnik jesam.

Link to comment

Linux ne zahteva puno vremena za učenje, pokupi se sve u hodu. To ako pričamo o nezahtevnim korisnicima i svakodnevnim radnjama.

Jedino u šta početnik treba da uloži malo više koncentracije jeste particionisanje diska pre instalacije sistema. 

I generalno nije mudro čačkati sistem ako se ne zna tačno šta se radi, a na sistemskoj particiji ima podataka koji nisu za bacanje. To sam naučio bolnijim putem.:)

Edited by Malkmus
Link to comment
3 hours ago, Meazza said:

Imam neku staru masinu pa bih da se zezam s Linuxom na njoj (nikad ga nisam pre koristio). Problem je sto ne znam koji da instaliram pa mi treba preporuka koja verzija Linuxa je najbolja za ove specifikacije:

 

Untitled.jpg

 

Takodje, da li Skajp i Google Chrome rade na Linuxu?

 

Google Chrome (ne Chromium) radi na Linuxu potpuno normalno kao i na Windowsu.

Sa Skypom je bilo problema, ali bi trebalo da radi. Ne koristim Skype pa nisam siguran kako radi na Linuxu.

 

Moj savet je da downloaduješ par distribucija, napraviš live USB i probaš kako radi, uporediš različite DE (KDE Plasma, GNOME, LXDE, Xfce,...), vidiš da li sve od hardvera radi bez problema (grafička i mrežni adapteri mogu da budu problem). Probaj Ubuntu, Mint, ako Plasma nije "preteška" za taj računar, ja bih izabrao Kubuntu ili možda malo komplikovaniji za početnika, ali odličan Manjaro (baziran na Archu).

Link to comment

Mint + Cinnamon je apsolutno pocetnik friendly, na toj konfiguraciji bi trebalo da radi bez problema. Nisam siguran jedino za tu grafiku, ali kod mene sa AMD/Nvidia grafikom na laptopovima nije bilo problema. Tutorijali za instalaciju i particionisanje se lako pronalaze, kao i 10 things to do after installing blabla.

 

Ja bih probao prvo 64-bit, pa ako se pojavi neki specifican problem onda 32

 

A Skype radi normalno od pre par meseci. Jednako je odvratan kao i Skype za Windows, ali  barem radi.

 

https://distrowatch.com/

Link to comment
  • 1 month later...

Ma nije loše uopšte (morao ja da probam, mada ne znam šta će mi)... I to uspešno radi na prepotopskom leptopu sa 3GB RAM-a, znači da bi na nekom savremenom bilo iskustvo na 1 nivou.

 

manjaro.jpg

 

(To je u stvari link za skriveni browser, izgleda "net" taj ugrađeni browser vidi kao Safari! Meni je barem takva poruka stigla od Dropboxa kad sam se kroz Manjarov Excel i Word ulogovao u moj Dropbox - očito slučaj pogrešnog identiteta)

 

safari.jpg

 

 

PS. Ako pravite live USB sa Manjarom, koristite Rufus, a ne Unetbootin... Ovaj drugi napravi USB koji nume da se bootuje.

Link to comment
On 27.4.2018. at 4:20, Indy said:

Na ovom^^ istom laptopu iz prethodnog pousta, bionički dabar jedva mrda...

Osetno je zahtevniji od 16.

Imam u dve identične virtuelne mašine 16 nakrcan svim i svačim i svežu instalaciju 18 u drugoj.

Dok u 16 i ne primecujes da je vm, u 18 se oseti da malo lenjo reaguje cak i prilikom skrolovanja sadrzaja na forumu.

Doduse, u 16 su instalirane originalne VMTools, a u 18 open source...

Link to comment
  • 3 weeks later...
On 27.4.2018. at 13:20, Indy said:

Na ovom^^ istom laptopu iz prethodnog pousta, bionički dabar jedva mrda...

 

xubuntu 18.4 na masini sa 2Gb ram-a pristojno brz, narocito u poredjenju sa win 7 koji svakim novim patchom postaje sve sporiji i sporiji

Link to comment
  • 5 weeks later...
  • 6 months later...

Vest stara godinu dana je da je Fedora uspela da napravi distribuciju koja na laptopu troši bateriju makar približno Windowsu.

Ja probao, i to ne bez strepnje, jer mi je komplikovana, kad ono neki silni neki bagovi...

Uglavnom, od kernela 4.17 bi trebalo da je potrošnja baterije mnogo bolja, a poslednji xbuntui su dostavljeni sa kernelom 4.18. 

Probao hvaljeni MX sa kernelom 4.19.5 kad ono sisa bateriju još uvek. Al' zato bagova nula.

 

Link to comment
  • 3 months later...

Ja instalirao na novi ThinkPad X1 Extreme Pop!_OS. Pokušao prvo KDE Neon (koji sam imao na starom kompu) i nisam uspeo. Pop!_OS ima direktno u kernelu NVIDIA drajvere i sve se instaliralo bez problema. Može da se prebacuje između Intel i NVIDIA grafičke (ali mora restart, ne može dinamički kao u Windowsu) i sa Intel grafičkom baterija sasvim solidno traje, do sada kao u Windowsu. Ja ne volim GNOME3 i zato dugo ovu distribuciju nisam uzimao u obzir ali sam skapirao kako da podesim GNOME3 da liči na normalan desktop i sad sam super zadovoljan. Lepši Linux nikad nisam video, bez preterivanja. Vidi se da iza distribucije stoje ljudi (naime, System76) koji em razumeju hardver em žele da prodaju nešto (za neupućene, System76 je jedan najpoznatijih prodavaca/proizvođača laptopova sa predinstaliranim Linuxom).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...