Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Da, verovatno mislimo na isti tekst, nisam mogao da se setim da li je bio baš CEO Spotifya. Znam koliko je loše, kačio sam tabelu na svaštari sa iznosima koje isplaćuju striming sevisi. Čini mi se da Spotify čak ni nije bio najgori.

@assignment

Link to comment

Muzika kao muzika. Uvek će biti dobre i loše muzike. Nešto će uvek biti dostupnije a nešto manje. Većiinu popularne muike guraće industrija, a muzičari i kantautori će tek tu i tamo uspevati da naplate svoju muziku.

Verujem da je slična diskusija bila kada je vinil uleteo ozbiljno u priču 50-ih i 60-ih. Neki su tada verovatno mislili da više niko neće ići na koncerte i slušati radio.

Od kada su streaming platforme postale popularne, čak je i zarada od muzike porasla jer muzika postaje dostupnija. Lakše ćeš danas slučajno naleteti na neki manje poznati bend nego ikada. Problem je to naplatiti, ali takođe i danas muzičarima nisu potrebna nikakva velika ulaganja da naprave album.

Većina ljudi verovatno čak sluša muziku preku Youtube-a a tek oni malo plaćaju tako da su streaming platforme ipak korak napred.

 

Ja slušam mnogo muzike, Imam gomilu CD-ova (uglavnom bugara i možda stotinak originala) koje uopšte ne slušam više. Sva muzika mi je na HD-u i imam nalog na Apple Music gde preslušavam stvari koje me interesuje pa ono što me interesuje i skinem na hard.

Apple Music me mnogo nervira (na PC-u je pakao) ali volim što je pregledan i veliki su omoti albuma pa onda kolekcija izgleda lepo plus baš ima svašta. :)

Plus, neki albumi imaju ispod omota kratak review ili razgovor sa izvođačima što mi je uvek zabavno da čitam.

Sad sam trenutno u akciji, preslušavanja albuma koje nisam slušao dugo i ne mogu da se setim uopšte zašto ih i dalje čuvam na hardu. :D

 

 

 

 

Link to comment
13 minutes ago, Mercuzzio said:

Muzika kao muzika. Uvek će biti dobre i loše muzike. Nešto će uvek biti dostupnije a nešto manje. Većiinu popularne muike guraće industrija, a muzičari i kantautori će tek tu i tamo uspevati da naplate svoju muziku.

Verujem da je slična diskusija bila kada je vinil uleteo ozbiljno u priču 50-ih i 60-ih. Neki su tada verovatno mislili da više niko neće ići na koncerte i slušati radio.

Od kada su streaming platforme postale popularne, čak je i zarada od muzike porasla jer muzika postaje dostupnija. Lakše ćeš danas slučajno naleteti na neki manje poznati bend nego ikada. Problem je to naplatiti, ali takođe i danas muzičarima nisu potrebna nikakva velika ulaganja da naprave album.

Većina ljudi verovatno čak sluša muziku preku Youtube-a a tek oni malo plaćaju tako da su streaming platforme ipak korak napred.

 

Ja slušam mnogo muzike, Imam gomilu CD-ova (uglavnom bugara i možda stotinak originala) koje uopšte ne slušam više. Sva muzika mi je na HD-u i imam nalog na Apple Music gde preslušavam stvari koje me interesuje pa ono što me interesuje i skinem na hard.

Apple Music me mnogo nervira (na PC-u je pakao) ali volim što je pregledan i veliki su omoti albuma pa onda kolekcija izgleda lepo plus baš ima svašta. :)

Plus, neki albumi imaju ispod omota kratak review ili razgovor sa izvođačima što mi je uvek zabavno da čitam.

Sad sam trenutno u akciji, preslušavanja albuma koje nisam slušao dugo i ne mogu da se setim uopšte zašto ih i dalje čuvam na hardu. :D

 

 

 

 

 

Sta mislis koliko kosta jedan album, i sta sve smatras pada pod troskove?

 

Streaming platforme su korak napred samo naspram torent, emule i to gde izvodjac nema ama bas nista.

Link to comment

Hvala svima na predlozima. Mislim da ću se ipak opredeliti za Yamahu WXAD-10 samo da proverim funkcionalnost aplikacije. 

 

Što se tiče striming servisa, delim mišljenje @Indy-ja i @Ras-a. Vrlo praktična i korisna stvar. Naravno, bezobrazluk je što tako malo novca daju muzičarima, ali, koliko znam,  izdavačke kuće koje štampaju diskove i ploče, isto tako daju neku bedu muzičarima po prodatom nosaču zvuka. Tako da, kako god okreneš, muzičari ostaju uskraćeni za kintu. 

 

19 hours ago, Zet said:

Kupio pre neki dan Yamaha r-n402d i prezadovoljan musiccast app.

 

Čestitke @ZetMožeš li, molim te, da mi proveriš da li je preko MusicCast app moguće strimovati Radio Paradise? Ako ne može, onda jbg.

Takođe, da li RP, kada se hendluje kroz MusicCast, omogućava izbor kvaliteta strima. Trebalo bi da ti iskoči ekrančić poput: 

 

image.png.e34b185eb9a97b2407062c3d1e19b9f1.png

 

Tenks. 

Link to comment
2 hours ago, ragasto said:

@Mercuzzio

Kome je porasla zarada, striming servisima?

 

 

Porasla je generalno prodaja muzike. A profit se uvek raspodeljivao od vrha na dole... Što više para generalno,, biće više para i za muzičare.

90-te su bile vrhunac muzičke industrije i pitanje da li će se ikada tako nešto ponoviti. Nikad više krš bendova se nije obogatilo nego tokom 90-ih. Opet imaš gomilu super muzike iz 90-ih čiji autori nikada nisu zaradili pare.

Infographic: From Tape Deck to Tidal: 40 Years of U.S. Music Sales | Statista

 

Pri tom ovde nisu uzeti u obzir koncerti, merch, sponzorski dilovi koje muzičari prave...

Koliko ide muzičarima, to je druga priča. Uvek je bilo onih koji dobro naplate to što naprave i onih koji ispuše. Kad kreneš da gledaš top liste najprodavanijih album uvek ćeš pre naletati na Engelberte Hamperinke, 2Unlimited-e, Billie Ray Cyrus-e nego na Led Zeppelin ili Kraftwerk

 

2 hours ago, assignment said:

 

Sta mislis koliko kosta jedan album, i sta sve smatras pada pod troskove?

 

Streaming platforme su korak napred samo naspram torent, emule i to gde izvodjac nema ama bas nista.

 

Kad sam rekao da se napravi album mislio sam koliko košta da se snimi album. A to može da bude i 0 dinara. Ja imam kući mikrofon i gitaru, znam pomalo u Nuendu da se snađem. U teoriji, da imam iole muzičkog talenta, mogao bih da snimim album sa budžetom od 0 dinara i da ne zvuči produkcijski lošije od onoga što se danas izdaje.

Verujem da za 2-3000 evra može da se napravi ozbiljan album što nije mnogo. Posebno za bend.

E sad što se promocije tiče, tu je uvek bio problem za umetnike. Gomila njih je postala poznata prvo preko Yt-a sa nekoliko pesama pa su ušli u ozbiljnije priče i u snimanje albuma.

Teško je, ali ima načina da se nepoznati bendovi probiju. Meni se čini sad više nego ikada.

Edited by Mercuzzio
  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment



Hvala svima na predlozima. Mislim da ću se ipak opredeliti za Yamahu WXAD-10 samo da proverim funkcionalnost aplikacije. 
 
Što se tiče striming servisa, delim mišljenje [mention=263]Indy[/mention]-ja i [mention=1278]Ras[/mention]-a. Vrlo praktična i korisna stvar. Naravno, bezobrazluk je što tako malo novca daju muzičarima, ali, koliko znam,  izdavačke kuće koje štampaju diskove i ploče, isto tako daju neku bedu muzičarima po prodatom nosaču zvuka. Tako da, kako god okreneš, muzičari ostaju uskraćeni za kintu. 
 
 
Čestitke [mention=6224]Zet[/mention]. Možeš li, molim te, da mi proveriš da li je preko MusicCast app moguće strimovati Radio Paradise? Ako ne može, onda jbg.
Takođe, da li RP, kada se hendluje kroz MusicCast, omogućava izbor kvaliteta strima. Trebalo bi da ti iskoči ekrančić poput: 
 
image.png.e34b185eb9a97b2407062c3d1e19b9f1.png
 
Tenks. 


Nisam siguran za kvalitet strima, mislim da ne može. Još uvek istražujem. Screenshot_20220128-204557_MusicCast.jpeg
Link to comment
2 hours ago, Willow said:

Hvala svima na predlozima. Mislim da ću se ipak opredeliti za Yamahu WXAD-10 samo da proverim funkcionalnost aplikacije. 

 

Što se tiče striming servisa, delim mišljenje @Indy-ja i @Ras-a. Vrlo praktična i korisna stvar. Naravno, bezobrazluk je što tako malo novca daju muzičarima, ali, koliko znam,  izdavačke kuće koje štampaju diskove i ploče, isto tako daju neku bedu muzičarima po prodatom nosaču zvuka. Tako da, kako god okreneš, muzičari ostaju uskraćeni za kintu. 

 

 

Čestitke @ZetMožeš li, molim te, da mi proveriš da li je preko MusicCast app moguće strimovati Radio Paradise? Ako ne može, onda jbg.

Takođe, da li RP, kada se hendluje kroz MusicCast, omogućava izbor kvaliteta strima. Trebalo bi da ti iskoči ekrančić poput: 

 

image.png.e34b185eb9a97b2407062c3d1e19b9f1.png

 

Tenks. 

Evo ti RP (rock mix i mellow mix) kod mene na Daphile u sekciji Radio/Rock Music:

 

y4mzAF5EeOTrxzXUbm_ELUSLXbZe6NnK5j3rZ59S

 

Desno gore vidiš i kvalitet (320 kbps)

 

Edit: evo sada sam putem Search opcije pronađao i druge RP miksove (main, eclectic, itd...)

Daphile takođe ostavlja i opciju da se URL unese direktno.

Edited by Ras
Link to comment
12 hours ago, Mercuzzio said:

 

Što više para generalno,, biće više para i za muzičare.

Neće, upravo je u tome suština.

 

Striming servisi im bukvalno daju sitniš i u poziciji su da im daju još manje, ako hoće. U poziciji su i da izdavačkim kućama postavljaju uslove jer su preuzeli ulogu koju su nekada imali distributeri, s tim što alternative digitalnim servisima više ne postoje. Da se ne kačimo za vinile koji postoje maltene pro forme, vidi se na statistici koju si okačio koliki im je udeo.

 

Za ovo ostalo što si napisao, naročito o pravljenju muzike na kompu u spavaćoj sobi - da, izvodljivo je odavno. I to je jedan od razloga zašto je muzika maltene postala bezvredna (nećemo da se hvatamo za Adele i sličnu kategoriju) jer svako može da napravi pesmu, okači je negde...i time ništa ne postigne jer uradi isto što i desetine hiljada drugih ljudi. Ne može čak ni da postigne da mu to bude dodatni izvor zarade nego će da dobije par tisuća lajkova sa kojima može da se jebe. Korisnici imaju na rapolaganju gomiletine muzike kroz koju se samo protrči i zaboravi, muzičari imaju đoku a kajmak ostaje na drugoj strani, više nego ikada.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, ragasto said:

Neće, upravo je u tome suština.

 

Striming servisi im bukvalno daju sitniš i u poziciji su da im daju još manje, ako hoće. U poziciji su i da izdavačkim kućama postavljaju uslove jer su preuzeli ulogu koju su nekada imali distributeri, s tim što alternative digitalnim servisima više ne postoje. Da se ne kačimo za vinile koji postoje maltene pro forme, vidi se na statistici koju si okačio koliki im je udeo.

 

Za ovo ostalo što si napisao, naročito o pravljenju muzike na kompu u spavaćoj sobi - da, izvodljivo je odavno. I to je jedan od razloga zašto je muzika maltene postala bezvredna (nećemo da se hvatamo za Adele i sličnu kategoriju) jer svako može da napravi pesmu, okači je negde...i time ništa ne postigne jer uradi isto što i desetine hiljada drugih ljudi. Ne može čak ni da postigne da mu to bude dodatni izvor zarade nego će da dobije par tisuća lajkova sa kojima može da se jebe. Korisnici imaju na rapolaganju gomiletine muzike kroz koju se samo protrči i zaboravi, muzičari imaju đoku a kajmak ostaje na drugoj strani, više nego ikada.

 

Ja samo kažem da je muzička industrija tokom istorije uvek uzimala veći deo kinte u odnosu na izvođače. Da li danas muzičari zarađuju malo manje, isto ili malo više nego pre, u pitanju su nijanse,

Evo jednog interesantnog teksta iz ere kada je muzički biznis cvetao i videćeš da je maltene ista priča kao danas. Nekada nisi mogao bez izdavačke kuće da izbaciš album a ugovori koje su potpisivali bendovi su bili u većini slučajeva katastrofalni za njih.

https://www.washingtonpost.com/archive/politics/1995/05/13/aspiring-rock-stars-find-major-label-deals-and-debts/a12611d1-9149-4e07-85e5-a071ef955d3d/

 

Quote

"A rule of thumb in the industry is that a band needs to sell between 400,000 to 500,000 records before it sees any royalties," said Donald S. Passman, author of "All You Need to Know About the Music Business."

 

Ne kažem da je ovo pravedno i da je u redu, već da se sve ovo dešava već decenijama i da su možda upravo streaming platforme i DIY pristup pravljenju muzike način da muzičari postanu nezavisni od velikih izdavačkih kuća.

Link to comment

Mislim da si ovim quoteom ubo baš suštinu koju ragasto zeli da objasni :)

 

Bend mora da proda pola miliona albuma da bi se obogatio, a niko danas ne kupuje albume, ljudi kupuju streaming pretplate.

  • +1 1
Link to comment

@Mercuzzio

Au bre - nisu nijanse. Niko od muzičara ne zarađuje više nego što je zarađivao ranije, to prvo. 

 

Dalje, muzički biznis cveta i sada, nisam ni napisao da je biznis u problemu. Problem je u tome što autori neće videti ni prebijenog dinara dok nekom magijom ne dođu do cifara koje pominješ. A danas se ne dešava se da napraviš album i prodaš ga u pola miliona primeraka "before it sees any royalties". Što znači da je neisplativo nekome da se bavi autorskim radom godinama i da ulaže novac stečen drugim načinom u to. Sa autorima, u problemu su i manji izdavači bez kojih autori ne mogu da funkcionišu. 

 

I sad tu neko govori kako će muzičari da budu nezavisni od izdavača i kako je to super. Jeste, to traje već godinama i vidi se da muzičari time nisu dobili ništa osim milion propratnih obaveza koje ne mogu ni fizički da postignu, i to pod pretpostavkom da time uopšte mogu da se bave. Jer, treba nešto i jesti svakog dana.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...