Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Ja uzeo da popravljam moj 20+ god. stari Technics dek. To je bilo kad je jos bilo Made in Japan. Napravljeno super, ali treba da se zamene remeni (guma se mrvi pod prstima). Ispalo je da mora da se odleme motori sa glavne ploce da bi se zamenili remeni :upm: I jos svasta nesto da se demontira i onda remontira, celodnevni posao... i plus treba naravno novi remeni sa eBaya za oko 25 baka. (Usput, tamo sam video i Nakamichi ZX7 za oko 300 i tome sl... Nakamichi Dragon je i dalje u rasponu 2000-3000 USD)... Imam negde jos tonu kaseta (uglavnom snimljeno s CD-a i vinila), ne verujem da bih nesto novo snimao... what's the point.:D

Link to comment

Jasno, prvo stradaju gumeni delovi (remenje se pretvori u lepljivu žbuku, ili su krti i polome se), a stradaju i elektroliti. Ali, to se reši relativno bezbolno, zavisi od deka i mehanizma. Meni je ovaj blog npr jako zabavan: http://www.zokiaudio.com

 

Da, nema puno smisla snimati nešto novo (sem opet te nostalgije, otvaranja kasete iz celofana, miris trake, podešavanje bias-a,...), a "originalne" (nasnimljene) kasete dostižu relativno fine cifre na berzama ploča (400-500 dinara, zavisi od naslova, a ume biti i više). Ali, sve te kasete domaćih izdavača koje se mahom prodaju su tragedija što se kvaliteta tiče (normal trake, sazvakane, šum, nejednaki kanali, muljavo do zla boga).

 

 

Link to comment

Ovaj konkretno nije bezbolan... zahebat je poprilicno.  Ova gornja ploca mora da se odlemi, na vise mesta, da bi se prislo remenju (koje se vidi negde u sredini). Ali, bilo bi zabavno videti ga ponovo da se vrti ...

 

 

Btw. jedna dobra stvar je da su online okacili servis uputstva za sve zivo (google tacan naziv modela i skoro sigurno cete naci i vas.)

 

 

1000_20180429_184839.jpg

Link to comment

Imam pitanje u vezi DAC-a, a googlanje mi nešto ne pomaže. Ima li nekog da zna kako se povezuje DAC sa digitalnim izvorom preko S/PDIF veze (tipa RCA tj srpski rečeno "činč")? 

Jasno mi je digitalno povezivanje preko optičkog kabla, ali ovo što ja imam je digitalni "neoptički" izlaz, tj. ono što se zove S/PDIF. ("Otkrio" sam da milion godina stari docking station od laptopa ima S/PDIF izlaz. Što, uz odgovarajući drajver na laptopu, znači da mogu da pošaljem digitalni audio izlaz na DAC - koji tek treba da nabavim, btw. ima li tu nekih saveta?)

 

Ono kako ja to sad razumem izgleda 'vako:

 

Ovo je S/PDIF izlaz na docking station:

spdifout.jpg

 

Ovako bi nekako trebalo da izgleda kabl?

spdifcbl.jpg

 

 

Ovo je ulaz na DAC-u, otprilike?

spdifin.jpg

 

(Ono što izaziva zajebunu je da na nekim modelima dac piše S/PDIF iznad ulaza koji je očito optički, a ne coax/činč/RCA...?)

 

 

 

Link to comment

Ovaj mi izgleda krsteno, a kosta 300 ozi baka. (Ima znatno jeftinijih, ali mi izgledaju kao nesto sto bih ja sastavio lemilicom za 20 minuta i stavio u kutiju za sapun. - Ipak, ako neko zna za dobre dac-ove koji kostaju manje, svakako rec'te.)

 

cambridge_dacmagic100_blk_1.jpg

 

I izgleda da ima sve sto treba od ulaza/izlaza...

 

cambridge_dacmagic100_blk_2.jpg

Link to comment

^Takodje bi dosli u obzir i aktivni zvucnici (premda imam pojacalo/zvucnike) sa ugradjenim dac-om...

 

Evo npr ovi Behringer MS40, mada izgledaju malo jeftini, imaju odgovarajuci ulaz.

 

spkrs.jpg

Edited by Indy
Link to comment
6 hours ago, Indy said:

Imam pitanje u vezi DAC-a, a googlanje mi nešto ne pomaže. Ima li nekog da zna kako se povezuje DAC sa digitalnim izvorom preko S/PDIF veze (tipa RCA tj srpski rečeno "činč")? 

 

(Ono što izaziva zajebunu je da na nekim modelima dac piše S/PDIF iznad ulaza koji je očito optički, a ne coax/činč/RCA...?)

 

 

 

 

Sve si dobro opisao i označio.

S/PDIF je inerfejs, a implementacija veze može biti koaksijalnim i/ili optičkim kablom.

Obzirom da na docking station imaš koaksijalni digitalni izlaz (sa RCA) treba ti DAC koji ima (digitalni) ulaz za koaksijalni kabl sa RCA.

 

Vrlo često na računarima i prenosnim uređajima su digitalni audio izlazi sa zvučnih kartica maskirani, odnosno nisu fizički odvojeni od analognih. Poznat primer

 

U vreme ekspanzije korišćenja kompjutera kao transporta, odnosno izvora audio signala najrašireniji način prenosa digitalnog audio signala je USB veza. Tako postoji niz DAC, ili vrlo često DAC/pojačalo za slušalice rešenja koja su USB only, npr ovaj FiiO

 

Kada je izbor DACova, ili pojačala malog formata (obično klase D), ili izbor pojačala za slušalice ne treba bežati od kineza, naprotiv.

Potraži recimo ovde među testiraim uređajima možda ima neki koji bi ti odgovarao.

 

Ako kupuješ aktivne zvučnike sa ugrađenim DACom, ne treba ti drugi (eksterni) uređaj

 

 

Link to comment

Hvala za info. Baš sam zadovoljan da sam (slučajno) otkrio taj digitalni izlaz*. Posebno kad se ima u vidu da nova generacija laptopa skoro po pravilu više nema digitalni izlaz (čak, kako sam pročitao, ni na Macu više izlaz za slušalice ne duplira kao digitalni.) Uglavnom se savetuje veza preko USB-a, međutim i ti su uređaji sad izgleda manje popularni nego pre cca 5 godina. Možda je to zbog poplave ovih "streamera" (kao što je ranije pominjani Sonos).


Dosta mi je simpatična opcija da se koristi Raspberry Pi sa DAC karticom (npr HiFiberry)... ali, malo mi je bzvz da moram da pravim PC, makar i jeftin, kad imam (kud i kamo moćnije) stare laptope koji ništa korisno ne rade.

 

Link to comment

Da, da, Apple je odustao od specijalizovanog digi audio out-a na novijim uređajima, ali ne zaboravi da se za to mogu koristiti druge veze, poput USB C na MacBook, ili HDMI na Apple TV uređajima i slično.

Link to comment
4 hours ago, Ras said:

 

 

Kada je izbor DACova, ili pojačala malog formata (obično klase D), ili izbor pojačala za slušalice ne treba bežati od kineza, naprotiv.

 

 

 

 

Upravo gledam neke, izgledaju vrlo respektabilno.  

Link to comment
11 hours ago, Indy said:

Hvala za info. Baš sam zadovoljan da sam (slučajno) otkrio taj digitalni izlaz*. P

 

 

 

Neki se kunu (moj brat :P) da nema boljeg interfejsa od S/PDIF /Coaxial.

Link to comment
On 6.5.2018. at 16:57, Ras said:

 

Potraži recimo ovde među testiraim uređajima možda ima neki koji bi ti odgovarao.

 

 

Odličan taj forum audiosciencereview.com, btw!:)

 

Od jeftinih dac-ova po njihovim testovima najbolje se pokazao Topping D30. Drugi koji su detaljno testirali (i na testovima def. zaostaje u odnosu na Topping) je FX Audio Dac-X6. Taj X6, pored dac-a, ima i odlično pojačalo za slušalice (što Topping nema) i trenutno je iz nekih razloga neverovatno jeftin na australijskom amazonu (duplo jeftiniji nego na drugim mestima), pa sam to poručio. (Zaostaci u audio testovima koje su oni našli odnose se na grafikone, a na testu slušanja nisu uspeli nikakve razlike da primete). Ako kasnije nabavim i bolji dac, uvek će mi X6 dobro doći kao pojačalo za slušalice (za kompjuter).

 

 

61mTtg3jnBL._SL1000_.jpg

61RuJT0VgEL._SL1000_.jpg

Link to comment

Bukvalno sam imao problem da (na ebay-u) nadjem jeftinije s/pdif koaksijalne kablove :D

 

Tako da tesko moze da omane (osim ako nesto ne radi, u kom slucaju cu da vratim.)

Edited by Indy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...