Jump to content
IGNORED

metafilozofija


angern

Recommended Posts

U naslovu foruma Istorija, filozofija i metafizika ovo metafizika(ili filozofija) je suvisno, jer su filozofija i metafizika jedna te ista stvar.To je isto kao kad bi naslov glasio Istorija, matematika i aritmetika.. :)

Link to comment
  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Schmeling

    24

  • malkin

    8

  • ockham

    8

  • cyberwor/L/d

    7

U naslovu foruma Istorija, filozofija i metafizika ovo metafizika(ili filozofija) je suvisno, jer su filozofija i metafizika jedna te ista stvar.To je isto kao kad bi naslov glasio Istorija, matematika i aritmetika.. :)
E jebi ga sad, nisu ista stvar, i to vec vekovima...
Link to comment

Mislim da je angern hteo da kaže da je aritmetika deo (oblast) matematike (slično kao i metafizika filozofije) - a ne bukvalno isto što i matematika - pa da zato nema smisla odvajati ih (u naslovu podforuma) onako kako se odvajaju matematika i istorija.I u pravu je ako to misli.

Link to comment
Mislim da je angern hteo da kaže da je aritmetika deo (oblast) matematike (slično kao i metafizika filozofije) - a ne bukvalno isto što i matematika - pa da zato nema smisla odvajati ih (u naslovu podforuma) onako kako se odvajaju matematika i istorija.I u pravu je ako to misli.
Pa nije, poshto je aritmetika integralni deo matematike, dok je filozofija posle Kanta upravo pokushaj da se metafizika prevazidje i odstrani iz filozofije.
Link to comment
Pa nije, poshto je aritmetika integralni deo matematike, dok je filozofija posle Kanta upravo pokushaj da se metafizika prevazidje i odstrani iz filozofije.
Ovo nije tačno.Možda je logički pozitivizam bio ''upravo pokushaj da se metafizika prevazidje i odstrani iz filozofije'' ali je taj pokret dobra dva metra pod zemljom već neko vreme.Metafizikom su se bavili i Kvajn i Luis i Kripke (i mnogi drugi) i ona se danas u makar jednoj filozofskoj tradiciji (analitičkoj, slabije mi je poznato šta bi o tome rekli 'kontinentalni' filozofi) percepira kao filozofska disciplina pored drugih disciplina (kao što su filozofija jezika, epistemologija, etika, filozofija nauke...). Da ne bih mnogo davio ovim trolom, evo makar jednog informativnog linka (svakako boljeg od wikipedie): http://plato.stanford.edu/entries/metaphysics/ Edited by malkin
Link to comment
Ovo nije tačno.Možda je logički pozitivizam bio ''upravo pokushaj da se metafizika prevazidje i odstrani iz filozofije'' ali je taj pokret dobra dva metra pod zemljom već neko vreme.Metafizikom su se bavili i Kvajn i Luis i Kripke (i mnogi drugi) i ona se danas u makar jednoj filozofskoj tradiciji (analitičkoj, slabije mi je poznato šta bi o tome rekli 'kontinentalni' filozofi) percepira kao filozofska disciplina pored drugih disciplina (kao što su filozofija jezika, epistemologija, etika, filozofija nauke...). Da ne bih mnogo davio ovim trolom, evo makar jednog informativnog linka (svakako boljeg od wikipedie): http://plato.stanford.edu/entries/metaphysics/
Dobro, hajde, poshto vidim da ne mozhe drugachije, navedi mi jednog savremenog "metafizichara", tj. filozofa koji se proslavio delima iz te "grane filozofije". Bice ti lako ako je metafizika i dan danas "filozofska disciplina pored drugih disciplina".
Link to comment
Pa to mogu svi da vide. A ove moje dve knjige ne mogu. Wiki jeste izvor u krajnjoj nuzdi ali opet ...
Jebiga, govorish o filozofiji, a upucujesh na wikipediu. E to ja zovem nedopustivo pojednostavljivanje. Ne postoji vanfilozofsko objashnjenje filozofije, a kamoli wikipedijsko.
Link to comment

:lol:naravno, wikicu smo svi prerasli jos u vrticuedit: pravi forumas zna da se ne kaze 'kako pise wikipedija' nego 'kako ja cesto znam da kazem' ili 'moj deda je uvece uz vatru iz kamina govorio da'

Edited by morgana
Link to comment

Dobro. Nije mi namera da budem neozbiljna. Hajde da kazemo ovako. Studenti filozofije (ovde kod mene) na samom pocetku prvog semestra dobiju "pregled" onoga sto ce uciti i tu je podela gruba ali jednostavna. Pre svega podela na teoretsku i prakticnu filosofiju. A onda u okviru teoretske spisak ogranaka. Tu se, izmedju ostalog, nalazi i metafizika.Ista stvar u dva leksikona filosofije koji su mi pri ruci. Znaci, ne govorim o tome kako se stvar objasnjava nego kako se svrstava.

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Jebiga, govorish o filozofiji, a upucujesh na wikipediu. E to ja zovem nedopustivo pojednostavljivanje. Ne postoji vanfilozofsko objashnjenje filozofije, a kamoli wikipedijsko.
Ja mislim da sam prvi put u svom forumskom zivotu uputila na Wiki ... kad ono katastrofa :lol: Edited by cyberwor/L/d
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...