Jump to content
IGNORED

balkan i drugi svetovi


shimpr

Recommended Posts

  • Replies 761
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    34

  • Dr Arslanagić

    29

  • sherman

    27

  • Bir Adim Öte

    25

Uglavnom ne slusam nikakvu muziku ali mogu da cujem mnogo toga, pa tako i razne narodnjake. Evo par kvalitetnih komata:Marinko the man :Hail:brat Hasan :Hail:Dusko Kulisi jedna mega-shabanska+ Shaban/Miroslav/Toma :Hail: :Hail: , ponesto od oba Halida, itd... :o

Link to comment
  • 1 month later...

Kada smo se davne 1980. iz Beča doselili nazad u Crepaju (Južni Banat, malo severnije od Pančeva), doneli smo i (za ono vreme) pristojan Hi-Fi sistem.Naravno, to su saznali rodbina i komšije, pa su počeli da donose svoje stare ploče radi presnimavanja na kasete, da mogu da ih slušaju u kolima.Tada sam prvi put čuo za Lepu Brenu i "Slatki greh".Konkretno, "Čačak, Čačak".Do tog momenta narodnjake sam "trpeo", a od tog momenta sam ih MRZEO!Hvala tati i mami što mi tokom mog detinjstva nisu puštali narodnjake, već je u kući preovlađivao soul, jazz i pop.Ko zna u kakvog bih turbo-folk-dizel-mutanta "rastao", da sam od rane mladosti bio podvrgnut toj torturi...

Link to comment

Pustim ja nekog valjda Acu Lukasa (bila neka sprdnja negde na Internetu) koleZi iz Iraka - sa sve ono talambasima, shargijama i ostalim pravoslavnim atributima savremene turbo srpske muzike, on uredno poslusa - fini gospodin, doktorirao u Poljskoj a nije presao u katolike - kao on kaze - 'Baki (ovo sam ih sve vaspitao da me tako zovu), dakle - Baki - ovo nije nasha muzika - mozda turska ili tako nesto al' nikako nasha'. Ja kao - Hvala lepo (naucio sam kako se to kaze na poljskom) i tako to... Posle pitam i jednog lika iz Turske - on isto klima nesto - kao - nije to bash nashe bla, bla, bla... Ja polako poceo da dizem ruke - kad - sasvim nenadano - sedim u taksiju, majstor pici, slushamo kriket (Australija je tada jos pobedjivala sve redom) - kad 'zasvira' njegov telefon... Da nisam bio vezan mislim da bi ustao i 'ladno zaigrao - nash narodni melos - ono - 1:1. Pitam ja njega sta je to - a on kao - koje - pa to, Baki (ja njemu da podidjem), to sto imas kao ring-tone. A on, onako ponosno, pa to je nasha narodna. A koji ste to vi vashi - pitam ja Bakija. Pa mi smo Kurdi. Tu i meni lakne sto sam konacno pronashao koji su to nashi pa sad mogu mirno da spavam... Dakle - nije ni tursko ni Iran/Irak nego je (nepostojeci) Kurdistan. Original.Sto se narodnjaka tice - prica o 'tradicionalnim' vs 'novim' ili kako god da su se tada zvali (pre jedno 35 godina) kao i prica o starograCkim i opet tradicionalnim vs 'novokomponovanim' (od pre 20-25 godina) je jedna te ista prica... Uvek postoje neki koji su kao 'tradicionalni', narodni i tako to a ovi novi su uvek subverzivni i slicno. Turbo i novokomponovani. Istina, zadnih 25 godina je to otislo u kur@c ali je u sustini vrlo, vrlo slicno - bar na nivou koncepta. Ja sam, igrom slucaja, proveo dovoljno vremena kao klinac sa facama koje su zaista 'cashe lomile' i slicno tako da ih potpuno razumem - kao i one koji su kasnije, umesto da k'o ljudi slushaju soul, dzez i sta-ti-ja-znam sta drugo, krenuli da se hrane novokomponovanim shoderom i turbofolkom... Ima stvari koje su, hteli mi to ili ne, 'ugravirane' - najvecim delom u onim genima koji su nam doshli u geneCki materijal thanks to ekipi iz Male Azije. I tako. Inace, juce sam bash poslusao duete Josipe Lisac i Hanke Paldum, Milica Vukashinovic i Hanke i jos kojekojih likova sa kojekojim drugim likovima. Ima tu nesto.

Link to comment

Evo jedan klip iz Zrenjanina, sa festivala piva od pre par meseci. Snimano je u nekoj diskoteci Muzej, gde smo upali oko 4 ujutru posle obilazenja standova poznatijih pivara... Nista se ne vidi ali nije ni bitno - poenta je da je ovo bio hit veceri. Ni manje ni vise nego pesma Baneta Bojanica (svirao "Trio Pasaz").Da ne bude zabune, ovo mi nije omiljeni narodnjak nego izrazavam cudjenje o popularnosti istog. Ovde se ne cuje i ne vidi koje je to ludilo bilo, skoro svi su bukvalno podivljali :unsure: Cak je pred kraj pesme izbio i neki fajt, neki zgoljavi klinci poceli da se guzvaju :lol::Hail:

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Sinan je pre svega mag interpretacije. Neki ljudi jednostavno zvuce uverljivije od drugih... zato je i Aca Lukas dosta uspesan, dobro mu stoji to sto peva. U poslednje vreme je prso, ali pre recimo 5 ili 8 godina ti si mogao da vidis da njemu znaci to sto svira i peva.A muzika Juznog vetra je bila takva da je tekstovima Sinanovih pesama davala 3D trip ... Svaki put kad krene "Sudbina me na put salje", ja tacno vidim neki voz kako se gubi na horizontu.

Link to comment
pa ja se bojim da sinan bas jeste fora - kod ove publike koju sam pomenuo, ne kod cigana - zato sto nije krenuo shabanovim stopama u mainstream.ne, zakljucak nije taj koji si gore napisao, ne pretendujem na zakljucke nego me vise zabavlja da ovde malo raspetljamo razlicite uglove price o sinanu. prosto, imam dozu blage skepse prema dometima sinanove muzike kada je izvedes van konteksta ciganske subkulture u srbiji, ili da pokusam da se preciznije izrazim, imam skepsu prema tome sta sinanove pesme o stegama sudbine, nemogucnosti izlaska iz ralja raznih datosti odredjenih rodjenjem u mahali itd mogu stvarno da znace klincu iz beograda sa (nekakvim) urbanim pedigreom, sem na nivou uzgrednog kurioziteta. hocu reci, sumnjam da bi se iko ovde bavio sinanom i njegovim pesmama, da nije koncerata na tasu na kojim se jednom godisnje u centru grada okupe nasi "drugaciji" sugradjani, a narocito biografskih pikanterija tipa sai babe, zivota na goi itd.
Ja ne slušam Sinana, nemam ništa njegovo nigde :), ali sam se zatekao na Tašu, pre dve godine negde, na njegovom koncertu i moram da kažem da je njegov koncert veoma koristan reality check za rock'n'roll populaciju, naročito. Hiljade ljudi koji se maksimalno zabavljaju, svi srećni, pijani su veseli i nikako agresivni, a ni ne bih rekao da su romi bili u većini, nego neki običan prost narod, teenage wannabe batice , sponzoruše i sitna đeca. Sutradan je bio neki slaboposećeni debakl - kolektivni koncert koji je, čini mi se bio nazvan "Rock'n'roll škola" :yucky: , gde su se skupile neke vodeće rnr grupe, ne sećam se više koje - moglo je jasno da se vidi - Sinanov koncert je događaj, a ovo drugo pustoš i dosada.
Link to comment
Ja ne slušam Sinana, nemam ništa njegovo nigde :), ali sam se zatekao na Tašu, pre dve godine negde, na njegovom koncertu...
čekaj, kako si se tek tako "zatekao" na koncertu pevača koga ne slušaš i nemaš "ništa njegovo nigde"? jel išla tvoja ekipa pa te navukli ili si krenuo solo kao urbani antropolog ili avanturist na "kulturni safari" kao što čine mnogi mladi urbani intelektualci? :Pali lepo je što si iskren pa kažeš ne slušaš, jer to je najvažnije. samo treba biti iskren u izboru muzike koju ćeš slušati ili svirati pa onda nema zabune i rasprave kao na ovom topiku. to je važno jer jedino tako muzika dostiže pun efekat a to je da pokreće/prenosi emocije. određeni stil ili izvođača ne treba slušati da bi provocirao i po svaku cenu se razlikovao od svog okruženja, da bi dokazao da nisi snob, ili zato što ti neki autoritet, npr. medij, kaže da to vredi slušati.oko ovog zadnjeg, recimo da se nekim čudom desi transfer Ćane iz Granda u B92. šta misliš da li bi publika koja gotivi Drakvude, Jarbole i Veliki Prezir odjednom otkrila Ćanu kao autentičnu folk umetnicu ali sada sa etiketom world umesto turbo?što se mene tiče nije mi Sinan po ukusu, ton mi njegov ne prija. uopšte retki su muški glasovi među narodnjacima koji vuku na bliski istok a da me rade. više tu preferiram ženske jer osnovna skala u ovoj muzici (tzv. frigijski dominantni ili ti 5. modus harmonskog mola) sama po sebi ima žalopojan i jadikovan karakter koji muški glasovi sa ovog područja retko uspevaju da dočaraju. postoje izuzeci i to su moji favoriti, naravno rahmetli doktor Himzo Polovina i Staniša Stošić, od živih Muharem Serbezovski i ponekad Ljuba Aličić. Edited by Glen Livet
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...