Jump to content
IGNORED

balkan i drugi svetovi


shimpr

Recommended Posts

  • Replies 761
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    34

  • Dr Arslanagić

    29

  • sherman

    27

  • Bir Adim Öte

    25

naravno da nece prigovoriti, zasto bi ? nego mi je bzvz da se dopisujem sam sa sobom na tom topicu
:lol: a i sta ima tu da se prica o muzici, samo mozes da kazes WAUUUU STO JE OVO JAKA STVARA sto se tice narodnjaka, ima masa dobrih pesama i par prezajebanih vokala. Jedna od njih je svakako Hanka PaldumOna ne samo da je imala par genijlanih pesama, nego zena ima neverovatnu boju glasa i to jos "nesto" u interpretaciji sto se retko srece...Nesto kao zenski Toma Zdravkovic Edited by sherman
Link to comment
opasna pesmai u interpretaciji Mostar Sevdah Reunion
jes pogotovo live :)skupio sam dosta sevdalinki i novog sevdaha pa ako nekom nesto treba nek se javi!okacicu neke live nastupe novih sevdahlija iz kafana :)
Link to comment
A ko se to stidi? Većina ljudi koje ja znam se ne stide.
Mozda sam upotrebila prejaku formulaciju ali posle postova da se topic prebaci na deponiju i sl. nashla sam da je razumno reci da balkanska izvorna muzika, sevdalinke, starogradska muzika, pa i kola, zasluzuju vishe paznje, ne bash poshtovanja, nema za tako velike rechi potrebe, ali da je lepo znati da je ta muzika originalna, da druge zemlje regiona (EU narochito nemaju tako raznorsnu, bogatu - lepu! izvornu, folklornu muziku) kad Peter Gabriel (koji je chak i koristio stih iz neke makedonske izvorne pesme negde... )& Co idu po Africi i donose izvorne africhke melodije i ritmove to je cool.Ovakva tema posle jednog problematichnog primera (Aca Lukas, chini mi se?) pochne da se svrstava u nedovoljno kvalitetne teme!No, da se vratim temi - za uspeh koji Goran Bregovic ima po Evropi (a dokazi za to su neosporivi - otvaranje Dana Muzike u Francuskoj, rasprodati koncerti ...) zasluzna je bash to izvorno bogatstvo (ok, i njegov biznis talenat) Ja samo mislim da ne bi trebalo da se takva zaostavshtina protraci. Zovite me nostalgichnom ali ima neshto u tim tamburicama, solo vokalima i trubama. Nije se desilo da na takve zvuke prijatelji (redom stranci) ne pochnu da cupkaju nogama i dobuju prstima po tanjiru.Onomad sam ih uchila da igraju Moravac i bio je to 1 od zapazenijih momenata te vecheri :)
Link to comment
Mozda sam upotrebila prejaku formulaciju ali posle postova da se topic prebaci na deponiju i sl. nashla sam da je razumno reci da balkanska izvorna muzika, sevdalinke, starogradska muzika, pa i kola, zasluzuju vishe paznje, ne bash poshtovanja, nema za tako velike rechi potrebe, ali da je lepo znati da je ta muzika originalna, da druge zemlje regiona (EU narochito nemaju tako raznorsnu, bogatu - lepu! izvornu, folklornu muziku) kad Peter Gabriel (koji je chak i koristio stih iz neke makedonske izvorne pesme negde... )& Co idu po Africi i donose izvorne africhke melodije i ritmove to je cool.Ovakva tema posle jednog problematichnog primera (Aca Lukas, chini mi se?) pochne da se svrstava u nedovoljno kvalitetne teme!No, da se vratim temi - za uspeh koji Goran Bregovic ima po Evropi (a dokazi za to su neosporivi - otvaranje Dana Muzike u Francuskoj, rasprodati koncerti ...) zasluzna je bash to izvorno bogatstvo (ok, i njegov biznis talenat) Ja samo mislim da ne bi trebalo da se takva zaostavshtina protraci. Zovite me nostalgichnom ali ima neshto u tim tamburicama, solo vokalima i trubama. Nije se desilo da na takve zvuke prijatelji (redom stranci) ne pochnu da cupkaju nogama i dobuju prstima po tanjiru.Onomad sam ih uchila da igraju Moravac i bio je to 1 od zapazenijih momenata te vecheri :)
Па добро хајде да разграничимо изворне балканске ритмове од разноразног турбо-фолка (рецимо Аца Лукас).Ове прве промовише чак и Б92 и мање више су општеприхваћени, проблем са њима има заиста узак круг људи.Ови други су пак новијег датума и представљају проблем (поготову модераторки ПТФ-а која је експресно обрисала пар постова :) )Мени лично су и они ОК. Реално не правим разлику између АЛ-а и Таркана или неке друге глобално популарне звезде, добро Аца је ипак бољи :).
Link to comment

Kao sto postoji treca Srbija, ja bih napravio podelu i na trece narodnjake... U prve ubrajam Zvonka Bogdana, Zaima Imamovica, Himzu Polovinu, Cune Gojkovic i sl, tu bi se moglo naci materijala i za etnologe i etnomuzikologe. Postoje oni koji pevaju novokomponovanu narodnu muziku i tu se moze naci lepih pesama (npr. Miroslav Ilic, Saban Saulic ili meni omiljeni Ljuba Alicic), ali oni ponekad znaju da preteraju u zelji da se dodvore mladoj publici i otpevaju neke jako lose pesme, ali to jos uvek ne znaci da oni ne znaju pevati i da im neke stare (a i neke nove) pesme nisu dobre. O trecoj grupi koja takodje nazalost predstavlja narodnu muzku i u koju spadaju Ceca, Mina, Goga, Biki, Viki, Siki koje pevaju o sexi biznismenima, sexi robotima, bundama od nerca i sl. ne bih na ovoj temi i slazem se da je to materijal za deponiju.

Link to comment

Makedonsko devojče - uz ovu pesmu mi je vezan i jedan od najboljih provoda u životu. Beše to pre par godina na Beer festu (il' kako se to već zove) u Novom Sadu na koji smo sasvim slučajno upali, vraćajući se sa nekog rođendana. Smestili se na štand Skopskog piva i ubrzo počeli zezanje sa devojkama koje su tu radile i nekako usput je neko počeo pevušiti Makedonsko devojče jednoj od tih devojaka (makedonsko pivo, ali cure ipak bile lokalne) i ta pesma se provlačila čitavo veče, pevalo se i dosta drugih, ali ovu smo čitavo veče ponavljali, što sa manjim, što sa većim uspehom. Posle nekog vremena su se i te devojke potpuno opustile prvo su počele da pevaju sa nama, posle počele i da igraju na šanku dok smo im pevali. U međuvremenu se tu okupilo i dosta mase sa strane kojima smo bili ili zabavni ili smešni, čak su nam i sa susednih štandova slali pivo (mislim da nikad u životu nisam toliko piva popio za dž). Veče završili druženjem sa nekim maturantkinjama muzičke škole (koje su nam ranije pomagale u pevanju :) ). Sledečeg dana mislim da se niko nije sećao kako je došao kući...

Link to comment

Pokusavam da napisem komentar, ali ne umem. Elem, ovo me svojevremeno opcinjavalo, sa sve glasom operskog pevaca koji sad radi na istovaru robe u luci, priprostim, nevestim tekstom i snimkom koji podseca na lose uhvacenu radio stanicu u autobusu koji se vucara kroz Romaniju. Savrsenstvo je ponekad krajnje jednostavno.Inace, ja niposto ne mrzim narodnjake. Ja mrzim samo nadobudnost. I to je jedini stav koji, kraj sve svoje nedoslednosti, nikad nisam menjao.Enes Basic - Napravicu lom

Edited by zzzzz
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...