Jump to content
IGNORED

balkan i drugi svetovi


shimpr

Recommended Posts

  • Replies 761
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    34

  • Dr Arslanagić

    29

  • sherman

    27

  • Bir Adim Öte

    25

hustler, pa naravno, nisam ni mislio da si, citirajući vikipediju, iznosio svoj stav. Sve u svemu, kao i u definisanju kulture, tako i pri pokušajima definisanja umetnosti i umetnika, postoje dva pristupa. Jedan je onaj elitistički, koji podrazumeva kvalitativni sadrzaj, pri cemu se (sa manje ili vise uspeha) pokušava ponuditi kakav takav kriterijum za razvrstavanje umetničkog dela od dela masovne produkcije i konzumerizma, a posebno od kiča ili nekih degutantnih ili devijantnih uradaka. Drugi pristup je onaj koji kaže da je sve što ima i najmanju dozu autentičnosti, da se i po cemu razlikuje - kultura ili umetnost. Samim tim, ne ulazi se u kvalitativnu analizu, niti se pokušava porediti vrednost jednog umetničkog dela sa drugim, pri čemu se posebno naglašava stav da su sve kulture, i sve umetnosti, jednako legitimni.Sve u svemu, poprilično precenjena debata, bez srazmernog efekta na kvalitet života i količinu umetničkog i kulturnog sadržaja. Dodajem tome i da obično služi kao pokriće za parazitiranje na drzavnom budžetu, uz klasičan argument da država treba da brine o kulturi.

Link to comment
kojot: "Zoko, moja Zoko", "Hvala ti za dane, hvala ti za noći", "Miko, druže moj"...razlikuje se po savršenoj vokalnoj tehnici, po tome što je autor svojih pesama, i po tome što uspeh njegovih nastupa i muzičkih izdanja ne zavisi od tabloidskih skandala.
"Od kad sam se rodio", "Trezan" "Sve je postalo pepeo i dim" "Jedna tuga za dva druga", "Pevaj mi o njoj" i njegova verzija "Janicara" je jedina koja moze da se meri za Cunetovom.Upravo tako. Covek zivi na Goi i svaki put skoro bez reklame i ikakve pompe i skandala napuni stadion
Link to comment
i njegova verzija "Janicara" je jedina koja moze da se meri za Cunetovom.
don`t mix frogg`s and grand mama`s.... pls....za ovo nisam znao al da mu je rupa jsete, jama...septicka ... lici, nije da nije, ... ali ... beli ciganin je mLogo bolji ne da se to porediti
Link to comment

uz sve licne simpatije prema predmetu polemike (koje u mom slucaju poticu samo od citanja biografskih detalja iz zivota umetnika) i, zasto to ne reci, vec godinama unatrag ljubimcu beogradske kulturne inteligencije, odbijam da se pridruzim kolektivnim izlivima ekstaze nad sinanom. cenim da je fascinacija sinanom uglavnom u teorijskoj ravni, na nivou razbijanja kulturfasistickih predrasuda, "straha od drugog " itd (da ne smaram ovde tom zamornom i samodovoljnom pricom). iskreno i vrlo duboko sumnjam u redovnost konzumacije pesama doticnog u kucnom ambijentu od strane te uticajne grupe, sto bez obzira na irelevantnost ovog kriterijuma za kultur analizu, nalazim bitnim za ovako prisno svojatanje umetnika. u tom smislu teza da je on srpski johnny cash je (IMHO) totalni bullshit i iz ovoga me moze razuveriti samo materijalni dokaz o kolicini sinanovih pesama emitovanih na ajpodovima beogradskih sledbenika slavoja zizeka. dok je johnny cash odavno izasao iz uske country matrice i ponudio izraz koji bez problema korespondira sa daleko sirom publikom (koji se zove POP), sinan moze da bude samo ciganski "nesto", "whatever", posto ne postoji trenutak karijere, pesma ili bilo sta trece sto izmice iz matrice mahala - satra - kafana, koji se sustinski ne bavi ciganskim mitom da ciganin na ovome belom svetu ne moze postane covek. mozda bi se srbija i dala identifikovati sa ovom mantrom, da ono sto "juzni vetar" svira nije kvintesencija satra biznisa kako je rastao i formirao se daleko od bilo kakvog interesovanja medija - sem radija iz pomenutog trougla sabac loznica bijeljina - i sa tom svirkom srbija na zalost ne moze da korespondira na nacin na koji, recimo, cela grcka moze se poistoveti sa eleftheriom arvanitaki (iz narodnjacke faze). sinanova muzika, unapred se izvinjavam na ovom kultur fasistickom stavu, na zalost nema tezinu i vrednost koju ima gomila etnicke muzike nastale iz neke vrste slicnog backgrounda, svejedno da li je alzir, iran ili pakistan, i tu bi za mene bio trenutak za budjenje. to sto puni tas jednom godisnje je za svakoga ko redovno posecuje buvljak nedeljom na kraju prvomajske u zemunu, sve samo ne iznenadjenje. nego, sta mislite od dj fahrudinu?

Edited by gazza1
Link to comment

puno, puno pretpostavki na jednom mestu...ne uvek tacnih. evo na primer ja imam izvestan broj prijatelja za koje Sinan nije srpski Cash jer za potonjeg nisu ni culi, i sa kojima sam ne jednom i ne dva puta slusao Sinanovu muziku onako kako se to radi u Marinkovoj bari i drugim mestima za koje rec "kulturfasizam" ne prianja bas najbolje...ne, nemam Sinana na mp3 plejeru, ali nemam ni Nikosa Xilourisa. to me ne sprecava da postujem obojicu, a iskreno do sada nisam ni znao da postoji nekakav kult Sinana medju intelektualcima...ja sam mislio da mu se oni jos uvek smeju.

Link to comment

Ne pratis scenu. Sinan je odavno fora. Ja svoju dozu kultur-fasizma zadrzavam i volim je. Sa njom mi je veca zajebancija. Kad Sinana dozivim ozbiljno i total duhovno, zabrinucu se. Ja to razumem ali ne razumem... ako me razumete?

Link to comment

postoje tri faze kod snobova kada je muzika u pitanju. prvo slusaju samo one intelektualne, takozvana "pokojni milan je bio car i predvideo je ovo sranje koje se desilo" faza. u toj fazi mrze primitivna okupljanja kao sto je sinanov koncert. kasnije prelaze na world music, takozvana "jesi cuo sta kinezi rade sirotim tibetancima" faza. tada se uclanjuju u ngo koja se bavi zastitom retkih vrsta zivotinja na madagaskaru. na kraju pocinju da cene (ne da slusaju) sinana kao autenticnog umetnika koji je dosao iz naroda i koji nije u trendu kao mrski grandovci, koji je prava umetnos... takozvana "prso sam ko zvecka" faza.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...