Jump to content
IGNORED

balkan i drugi svetovi


shimpr

Recommended Posts

  • Replies 761
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    34

  • Dr Arslanagić

    29

  • sherman

    27

  • Bir Adim Öte

    25

Pa Kemal i jeste hodža, bio je to prije nego što je upao u tu JuVe priču. Totalno antišablonski lik, valjda se i ženio 13 puta ili tako nekako. Uvijek u toj Zlatnoj petorci važio za mističnog.

 

Slabo vam je predznanje, mislio sam da se ovdje okupljaju veći hipsteri.  :lolol:

Link to comment

jao kemal :D

ja sam jedan period odrastao pored cara koji se kleo u kemala. na stranu muzicki ukus, lik je bio odusevljen kemalovom frizurom i neuspesno pokusavao da pusti kosu "do pola usiju" :) pisem o nekoj 96toj :) nisam ga odavno video, ali cujem da se bacio na pevanje i da mu dobro ide

Link to comment

Muški bek vokali su kod Kemala baš izraženi, ali furao je to Mile i kod ostalih JV pjevača, to je više TM Mileta Basa (ovako iz glave padaju mi na pamet Sinanova "Pevaj mi o njoj" tu su baš ti "hodža" bek vokali ili isto od Sinana "Sinoć sretoh prijatelja")

 

https://www.youtube.com/watch?v=s7faNQ-fvkg

 

https://www.youtube.com/watch?v=f63_K80c_G4

 

Btw, ispratio sam malo pisanija ovdje, ali nisam vidio (ispravite me ako griješim) da je neko pomenuo - ali vrlo je važno rastaviti period najkreativnije faze JV od ostatka koji je uslijedio, neka ekipa je otišla u Grand (Mile), Dragana Mirković je imala svoje pokušaje (od Slatko od snova preko božemesačuvaj), Šemsa i Kemal su se povukli u opskurnost (Kemal sarađivao sa Renomeom), Sinan je furao tu priču ali ni on više nije mogao da to pjevački isprati a ni Mile Bas (a ni kasnije ovi drugi koji su ga zamijenili) nisu više bili na nivou zadatka što se pisanja pjesama tiče. Jednostavno, taj period od neke 82-3 do pred raspad Juge (sa fokusom na 84-86.) je bio sklop okolnosti i proizvod tog vremena, i to tako i treba posmatrati. Gledati i slušati Sinana sad, sa neke sociološke, muzikološke ili antropološke tačke je promašen posao, Sinan se ne sluša na kompu, Sinan se sluša sa kutijom Veka, flašom vinjaka i u kafani, eventualno na kasetofonu ili nekom radiju. 

 

Udario bih potpis na pisanje kolege Indrida, ja kod kod te JuVe ekipe cijenim momente i kao muzičar, zanatlija, to što su oni radili u ta doba je bilo za poštovanje, izbacivati hit za hitom bez ikakve medijske podrške, druga stvar, ima tu i dobrog muziciranja, sva trojica su bili majstori svog instrumenta, ne treba njih potcjenjivati ni u kom slučaju. Ako ništa drugo, ljudi su izgradili svoj stil, što je u srpskoj muzici malo kome pošlo za rukom. Kad čuješ na radiju JV, odmah kažeš da je to JV, nema greške. Plus, milion njih su pokušali da skinu Sinanovo pjevanje, pa šipak. 

Link to comment
  • 5 months later...
  • 4 months later...
  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...

Kad smo kod Vizantije:

 

http://www.youtube.com/watch?v=UpiwO_iI_xs

Star post, ali čitam temu pa mi zapade za oko. Što su 7/8 Vizantija? To je karakteristični ritam juga Srbije i severne i zapadne Makedonije, osnova za poprilično pevljive lirske motive, kakvi inače i jesu. Ono, svakom svoje i verovatno ima i toga, ali meni je ovo recimo jedna od najlepših narodnih pesama, a ni najmanje mi ne liči na Vizantiju.

 

http://www.youtube.com/watch?v=uG7qWDZpmt4

 

Vizantija su meni oni blesavi grčko-bugarsko-južnomakedonski 8/9 ritmovi, sa zastajanjem u taktu, zurlama, tapanima i sl.

Link to comment

Ma na 9/8 sam mislio, tipfeler u brzini. I 11/8 i 13/8, plus onaj karakterističan zastoj koji ima kod Makedonaca, tražim da nađem njihovo nešto baš tako karakteristično.

 

Eve ga

 

 

Ovo je bato Vizantija, a ne "Ajde Jano".

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Meni jedina asocijacija na Vizantiju, muzički, ono pojanje na bas. Nekako narodnjake ne vezujem s Vizantijom nikako, jbg, ko zna na šta li su ličili ti narodnjaci do sredine XV vijeka. :/

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...