Jump to content
IGNORED

balkan i drugi svetovi


shimpr

Recommended Posts

pa nije "sračunato". jednostavno - nešto ne prija. sad baš dal ceo žanr...jbg, ko će sad kopati po nečemu što ti inače ne prija kako bi (eventualno) iskopao nešto što ti godi. prekratak je život za to, posebno ako treba kopati po nečemu što ti prija i što misliš da će i drugima prijati (znaš o čemu pričam). ja savršeno razumem da muzičaru prija da vidi i zanima ga da čuje kad neko nešto kvalitetno (i s ljubavlju) svira, ali mene ipak najviše zanima doživljaj. Svoj, pa i tuđ pomalo. 

 

Pa nije to neki napor (kopanje jel), muzika je nikad dostupnija. I sasvim očekivano je da ćeš naći nešto iz omraženog 'žanra' sličnog senzibiliteta onome što inače slušaš. Ima dobrih deset godina ako ne i više otkad su te podele i animoziteti postali obesmišljeni

Link to comment
  • Replies 761
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    34

  • Dr Arslanagić

    29

  • sherman

    27

  • Bir Adim Öte

    25

pa nije "sračunato". jednostavno - nešto ne prija. sad baš dal ceo žanr...jbg, ko će sad kopati po nečemu što ti inače ne prija kako bi (eventualno) iskopao nešto što ti godi. prekratak je život za to, posebno ako treba kopati po nečemu što ti prija i što misliš da će i drugima prijati (znaš o čemu pričam). ja savršeno razumem da muzičaru prija da vidi i zanima ga da čuje kad neko nešto kvalitetno (i s ljubavlju) svira, ali mene ipak najviše zanima doživljaj. Svoj, pa i tuđ pomalo. 

 

Nisam mislio na kopanje u smislu "e sad ću da uzmem namenski da rovarim po žanru dok ne naletim na nešto što mi se sviđa". Jbg, okruženi smo muzikom, svašta čuješ na sto mesta. Ja takođe recimo mogu da kažem da ne podnosim ono što se danas zove r'n'b, pa je ipak poneka stvar Alicie Keys ili novijih the Roots uspela da me istrese iz gaća. Ono, čuješ neku gruvčinu ili liniju ili refren i usereš se.

Link to comment

Pa nije to neki napor (kopanje jel), muzika je nikad dostupnija. I sasvim očekivano je da ćeš naći nešto iz omraženog 'žanra' sličnog senzibiliteta onome što inače slušaš. Ima dobrih deset godina ako ne i više otkad su te podele i animoziteti postali obesmišljeni

 

ko je pričao o podelama i animozitetima? pričam o ekonomisanju vremenom. Ti sad odmah misliš na narodnjake, ali evo da ti predstavim drugačije - za koji qrac bi ja sad seo i preslušavao milion psy trance mixeva ne bih li eventualno našao nešto što će mi se bar malo dopasti? Upravo zato što je muzika nikad dostupnija mogu da sedim deset dana i preslušavam ono što ima mnogo više šanse da mi se dopadne (a to svakako nije samo jedan, uslovno rečeno, "žanr", mada je nesrećan izraz) i da ne preslušam ni deseti deo.

Link to comment

ko je pričao o podelama i animozitetima? pričam o ekonomisanju vremenom. Ti sad odmah misliš na narodnjake, ali evo da ti predstavim drugačije - za koji qrac bi ja sad seo i preslušavao milion psy trance mixeva ne bih li eventualno našao nešto što će mi se bar malo dopasti? Upravo zato što je muzika nikad dostupnija mogu da sedim deset dana i preslušavam ono što ima mnogo više šanse da mi se dopadne (a to svakako nije samo jedan, uslovno rečeno, "žanr", mada je nesrećan izraz) i da ne preslušam ni deseti deo.

 

 

Kao i o ukusima, izlišno je izgleda raspravljati i o tom ekonomisanju vremenom. Taj nedostatak vremena možda kod nekih, da ne kažem većine, vodi i u površnost. Pa umesto da sate provode cevčeći svaki kutak diskografije Mark E.Smitha, oni si na jućubu priušte zabavu uz miks Prodidžija, Sinana, Madredeuša i Sepulture.

Edited by dillinger
Link to comment

Nisam mislio na kopanje u smislu "e sad ću da uzmem namenski da rovarim po žanru dok ne naletim na nešto što mi se sviđa". Jbg, okruženi smo muzikom, svašta čuješ na sto mesta. Ja takođe recimo mogu da kažem da ne podnosim ono što se danas zove r'n'b, pa je ipak poneka stvar Alicie Keys ili novijih the Roots uspela da me istrese iz gaća. Ono, čuješ neku gruvčinu ili liniju ili refren i usereš se.

 

ne to je u redu. to mi se recimo bilo desilo sa Luxury od Azealie Banks. Kažem sebi - hm, ovo po nekoj logici ne bi trebalo da mi se dopadne, međutim ima nešto što me veoma dojmi. 

Link to comment

Kao i o ukusima, izlišno je izgleda raspravljati i o tom ekonomisanju vremenom. Taj nedostatak vremena možda kod nekih, da ne kažem većine, vodi i u površnost. Pa umesto da sate provode cevčeći svaki kutak diskografije Mark E.Smitha, oni si na jućubu priušte zabavu uz miks Prodidžija, Sinana, Madredeuša i Sepulture.

 

Mislim da si me pogrešno razumeo, ne pričam o "konzumentima", nego o muzici ili eventualno o sebi kao o "konzumentu". Ne o drugima. 

Link to comment

Ljakse, slicno razmisljamo, mada ja sebe ne mogu da nazovem muzikofilom, odnosno hardcor ljubiteljem muzike.

 

Ono sto sam hteo da kazem, jeste da ja stalno kukam na Srbiju i sve to, ali ako mi je zbog necega drago, onda je to zato sto je nasa kultura, a i muzika se tu ubraja, mesavina toliko mnogo uticaja da nam je vise od pola sveta kulturoloski blisko i razumljivo. To je neverovatno blago, jedino sto me emotivno veze za ove prostore (tu, naravno, ubrajam hrvatsku i bosnu). I srednja Evropa, i Rusija, i Mediteran, i Orijent - to je sve deo nas, i mi se nalazimo u sredistu svog tog ogromnog prostora. To se ogleda i u nasem jeziku i pismu (koji se istorijski pisao cak i arapskim pismom, pored cirilice i latinice), o muzici da ni ne govorimo. Od tamburice i violine na severu, preko trube na zapadu i jugu, sumadijske i pomoravske harmonike i frule, pa sve do bosanskog sevdaha, kosovskih i makedonskih neparnih ritmova, i dalmatinske klape. Toliko muzicko bogatstvo ne verujem da postoji bilo gde na svetu na tako malom prostoru.

Link to comment
 

ja nemam problem sa tim da kazem da gotivim nekoliko pesama Svetlane Velickovic.   -_-

 

Nemam ni ja al sam svestan da je tu barijeru teže prevazići i na forumu a i šire. Sinan je simpatični autsajder koji živi rnr, a ovo je Zlo protiv kog se borimo celi život.

Link to comment

 

 

 

Nemam ni ja al sam svestan da je tu barijeru teže prevazići i na forumu a i šire. Sinan je simpatični autsajder koji živi rnr, a ovo je Zlo protiv kog se borimo celi život.

 

 

 

 

 

sta god vi pricali, stoji da ovakav trans u publici jedino jos moze (ponekad) da se vidi na true metal certovima po Grckoj. mene na pocetku ovog klipa podidju zmarci koliko je zajebano. Sinan ocito pogadja publiku i radi ih na onom najprimalnijem nivou, i to meni, voleo je ili ne, govori da je njegova muzika da real deal. 

 

jedan zanimljiv MA paper 

 

 

As Leach pointed out, “In all viable systems there must be an area where the individual isfree to make choices so as to manipulate the system to his advantage (1962: 133).” The rock-ritual simultaneously allows an out for those unsatisfactorily participating in the “real” worldoutside the club, day in and day out. But it is also flexible enough to allow for maneuver withinthe rock community itself avoiding simply becoming a second form of confinement and socialcontrol.  Rock-ritualists have to wrestle with an identity within the overarching culture of themainstream world as well as one with their chosen community – but it is in the latter groupwhere I maintain that ritualists have more ability to maneuver in a less structured moreegalitarian system where there is considerable opportunity for self-ascription, the ability todefine oneself in a world less cluttered with severe judgment and restrictions.

 

 In the rock-ritual is an opportunity for its participants to discover that area, that place, where one is free to makechoices and challenge rules while, most importantly, still being accepted as part of a community.A community with a liminal portal that allows participants to escape from an oppressivequotidian world and return to it, if not with solutions to the problems explored in the luminal space, than at least hopeful, invigorated and with a sense of belonging which without the ritualwould be lacking in their lives. It is this opportunity to hold at arm’s length the “real” world andhold hands with one’s community that is at the foundation of what rock-rituals “do” for their  participants.

 

https://www.academia.edu/371477/Turning_Up_the_Light_The_Role_of_Rock_as_Ritual_for_Counter_Culture_Communities

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...