Jump to content
IGNORED

balkan i drugi svetovi


shimpr

Recommended Posts

  • Replies 761
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    34

  • Dr Arslanagić

    29

  • sherman

    27

  • Bir Adim Öte

    25

  • 2 weeks later...

Evo odgledao "300" i ne malo me iznenadilo kad sam prepoznao "Zajdi, zajdi" pred kraj. Pre par nedelja sam nekom Meksikancu pomagao u izboru balkanske muzike prijemčive strancima, i to mi se dešava sve češće. Ti zlikovci Bregović i Kusturica su naš kraj sveta postavili na muzičku mapu. To čak nije više ni pomodarstvo na zapadu, ima ljudi koji se iskreno udubljuju. Kako vam se čini trenutna situacija po tom pitanju? Hoće li "hajp" još više rasti, sazreti poput latino ili afričkih uticaja, ili će biti zaboravljen kada ga zameni neki drugi?Deluje mi da se polako kristališe dve struje "etno" muzike, jedna je za nas odavde, a jedna je ispoliranija, moram da kažem i folerskija, za zapad. Primetio sam da kod njih bolje prolaze razne mešavine urbane muzike i narodnih motiva, produkcija je skroz drugačija, sterilnija, muzičari kao da moraju da prelome za koje tržište žele da stvaraju.

Link to comment

to da ima dve struje si u pravu i nisi u pravu. predpostavljam da je dekada roma napravila pomak za nasu scenu jer su iskopali iz najvecih dubina sve i svasta. kompilacije raznih dj-jeva koji su "razmiksali" ovdasnji etno i od njega napravili bastard prijemciv zapadnjacima, napravishe chudo. tako su pocele i veceri balkanske muzike po klubovima u ervopi. to se sve izdize na malo vece cifre, ali ne verujem da je poseta tolika i da su tirazi sjajni. svemu tome se prikljucili i ruski koji imaju brdo grupa koje zvuce kao no smoking orchestra. u sushtini je to city records world musica.sa druge strane imas one koji zaista znaju sta je world music pa odavde uzimaju najbolje: boris kovac, boban markovic, kal, bolji deo guche, gypsy groovz, lajko felix, paniks, saban bajramovic, earth-wheel-sky band, milos petrovic, bora dugic, a ima i dosta nashih po svetu koji su sjajni: lelo nika, la cherga feat. irina karamarkovic i gomila fusion grupa ili kao clanovi neke od internacionalnih grupa (udrub, deladap, slonovski bal...), da ne govorim o velikom broju ovdasnjih sastava koji su i ovde manje poznati: kulin ban, dvig, juzni kvartet, iskon, ognjen i prijatelji, slobodan trkulja, serboplov, trio balkanske zice ....uz podrsku komsija:Makedonija: Synthesis, Ferus Mustafov, Kocani Orkestar, Esma redzepova, Dragan Dautovski, Ajvar, Baklava, Anastasia, Ezerki, Vanja Lazarova, Vlatko Stefanovski, Toni KitanovskiBosna: Mostar Sevdah Reunion, Lejla Jusic, ArabeskeHrvatska: Lidija Bajuk, Dunja Knebl, Afion, RundekSlovenija: Bratko Bibic, Terra Folk, Chompe, Patetico, Kar Chesh Brass band, Zoran PredinRumunija: Taraf de Haidouks, Fanfare Ciocarlia, Mahala Rai Banda, Ionica Minune ... brdo tradicionalnih sviracaMadjarska: Romano Drom, Besh o drom, Korai Orom, Djabe, Muzsikas/Sebestyen Marta, Makam, Kolindaovo su imena koja mi dolaze iz prve. sigurno ima tu jos mnogo toga. na zalost bregovic, zabranjeno pushenje, sanja ilic i balkanika i magnifico su stavili ovaj region na muzicku mapu sveta i to je najtuznije. dobro je to sto ce sigurno neko da zagrebe ispod povrsine i da nadje mnogo zanimljivijih stvari. tuzno je sto se ovde nasi najbolji world music/ethno ili kako vec sastavi objavljuju licencno. treba valjda neko da nam kaze sta valja.

Link to comment
Evo odgledao "300" i ne malo me iznenadilo kad sam prepoznao "Zajdi, zajdi" pred kraj. Pre par nedelja sam nekom Meksikancu pomagao u izboru balkanske muzike prijemčive strancima, i to mi se dešava sve češće. Ti zlikovci Bregović i Kusturica su naš kraj sveta postavili na muzičku mapu. To čak nije više ni pomodarstvo na zapadu, ima ljudi koji se iskreno udubljuju. Kako vam se čini trenutna situacija po tom pitanju? Hoće li "hajp" još više rasti, sazreti poput latino ili afričkih uticaja, ili će biti zaboravljen kada ga zameni neki drugi?Deluje mi da se polako kristališe dve struje "etno" muzike, jedna je za nas odavde, a jedna je ispoliranija, moram da kažem i folerskija, za zapad. Primetio sam da kod njih bolje prolaze razne mešavine urbane muzike i narodnih motiva, produkcija je skroz drugačija, sterilnija, muzičari kao da moraju da prelome za koje tržište žele da stvaraju.
hah, mene nemci ubedjivali da je ona najcuvenija surf stvar iz pulp fiction ost-a neki balkan produkt :lol: (a nije da ne lici u nekim delovima)
Link to comment
hah, mene nemci ubedjivali da je ona najcuvenija surf stvar iz pulp fiction ost-a neki balkan produkt :lol: (a nije da ne lici u nekim delovima)
Sto ti njih nisi ubedjivao da Lili Marlen u originalu peva Toma Zdravkovic cool.gif
Link to comment

Ma ovo za 300 nisam sanjao, čak ima i na netu: link. Prepoznao sam dok sam ga gledao pa proguglao da proverim da li sam lud.Dosta dobrih izvođača si nabrojao, s tim što je meni veći deo njih previše ispoliran i mekan, upravo ono što sam i rekao na početku. Evo, ne znam, naprimer Taraf de Haidouks, koliko god to bilo kvalitetno i autentično, čuje se da je snimljeno da bude pop. Tako da nemam problem ni sa tamo nekim Magnificom, nije da ga slušam, ali neka ga.Zapadnjaci ionako više vole bastarde popularne i narodne muzike, nevezano za region iz kojeg dolaze. "Zajdi, zajdi" realno nije pesma za disko klub. DJ Shantel jeste.Palo mi je na pamet još nešto, razlog zašto je balkanska muzika u trendu baš sada, možda je to bar delimično osećaj krivice zbog siromaštva i ratova koji im se dešavaju pred nosom, pokušaj da se nekako iskupe i pomognu.

Link to comment
hah, mene nemci ubedjivali da je ona najcuvenija surf stvar iz pulp fiction ost-a neki balkan produkt :lol: (a nije da ne lici u nekim delovima)
Naravno da liči, jer je izvor isti.Najgore je što su mnogi i dalje ubeđeni da je to pesma odavde - posebno ovi iz Vranje :)
Link to comment
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...