Jump to content
IGNORED

Њујорк, Њујорк...


Њујоркер

Recommended Posts

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Luc

    36

  • Њујоркер

    20

  • smorrior

    14

  • paculla

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

uberpaki™ talks too much. talks back that is. this ain't no majlis shoora- take the fuckin ticket&contest it in court. douchebag cop w/funny accent probly won't even show

Link to comment
  • 7 months later...

vidi se da si švabo ;)

 

'firma placa penziono i zdravstveno' nije bas moguce u tom smislu u kom ti pises.

 

penziono: proveri sta to tacno znaci. firme danas jedino rade '401k matching' za penziono. to znaci da ti stavljas neke pare u penzioni fond, a kompanija dodaje procenat tvog priloga. tech kompanije obicno rade 50-120% matching u zavisnosti od starosti i stila kompanije. novije, seksi kompanije ti daju manji matching jer zele da stedis u njihovim akcijama za sta ti daju pogodnosti kupovine. starije kompanije su blize 100%.

 

zdravstveno: zdravstveno se obicno ne placa procentom plate, nego se placa neka administrativna cena (koja je malecka i beznacajna u odnosu na nemacku). kad koristis zdravstveno, u zavisnosti kakav plan ti kompanija daje, moraces da trosis neke svoje pare. ne bih sad ulazila u detalje jer nikad necu zavrsiti ali to je obicno ili neki procenat cene usluge koji zavisi da li tvoj doktor uzima osiguranje ili ne, mozda neke stvari nisu pokrivene... u odnosu na nemacku, godisnji bilans za zdravstveno osiguranje je meni uvek bio mnogo manji ovde. zdravstveni troskovi su pre-tax sto mozas ili da stedis tokom godine ili da u sledecem poreskom ciklusu prijavis.

 

FICA tax (social security + medicare): to je slicno kao socijalna davanja u nemackoj i bude oko 7-8%. firme uplacuju svoj deo, ali retko (ili nikad) ne placaju tvoj deo. 

 

ovo ti sve pricam zato sto su bitni faktori u izracunavanju poreza. tvoj taxable income nije isti kao gross income jer je umanjen za penziona davanja, upacivanje u zdravstveni fond, FICA poreze i ogroman broj drugih stvari koje mozda ne bi imao kad bi se tek preselio ali se brzo nakupe. 

 

kad dodjes do taxable income-a, onda se racuna porez koji se sastoji iz 2 ili retko 3 dela: federal, state, (city). city je vrlo redak (npr NYC ima i city tax). federalni porez mozes da pogledas iz tabela. ne zaboravi da su dobre sanse da bude jedan poreski razred ispod svoje bruto plate. u NYS platis dodatnih ~6.5% (+ nesto za city ako zivis ili radis u gradu) a u CA ~9% (proveri ovo u tabelama, pisem ovo po secanju). 

 

kad se sve ovo uprosti, efektivna poreska stopa koju ces placati je oko 25% +- 5%. raspon je veliki i zavisi od puno detalja. postoje tabele i za to po internetu. 

 

ako procenjujes kvalitet ponude za posao, ja bih pre gledala instrudstrijske standarde u kraju u kome bi ziveo (glassdoor ili tako nesto) i po tome procenjivala a ne po neto plati. 

 

H1B je vezana za jedan posao, i ako nadjes drugi moras da prebacis na novog poslodavca. to se zove H1B transfer ali je u stvari kompletna H1B aplikacija koja ne podleze restrikcijama koje nove aplikacije imaju (cap i timing). generalno, H1B transfer ide lako. 

Link to comment

Hoste, ako i dalje ne razumes ne brini. Ja sam ovde ziveo kao klinac, zivim sad opet i i dalje gomilu stvari, posebno oko zdravstvenog ne razumem. :D

Edited by Eraserhead
Link to comment

 

Gde je bolji zivot, u SF ili NY? :fantom:

Oba grada su skandalozno skupa, tako da treba da se fokusiras na proste stvari da bi doneo odluku gde da odes:

 

Da li volis da pesacis uzbrdo nizbrdo po ceo dan?

Da li ti je OK da zivis u gradu koji ima godisnja doba optilike kao London, ali sa mnogo manje kise?

Da li ti je OK da zivis u gradu koji ima samo bogatune i siromahe, i nista izmedju?

Da li si bigej?

Koliko ces cesto putovati u Aziju? Evropu?

 

"unlimited vacation". Nikad za tako nesto nisam cuo. Ne daj se zajebati, mora da ti napisu koliki ti je odmor.  

 

Pogledaj poreske stope po platnim razredima, ima da se nadje na netu. Zna to da ode i na 39% za savezni porez ako zaradjujes preko 400 hiljada godisnje. 

Link to comment

Unlimited vacation je relativno nova fora u nekim firmama, ja sam cuo od nekih ortaka iz IT sveta da to imaju. U praksi znaci da ti uzmes odmor kad god hoces s tim da ga najavis unapred i gledas da se uklopis u neke 4 nedelje godisnje (mada sam cuo i za 6 jedan primer). Ima razlika u ocekivanjima od firme do firme, ali jedna od preporuka je da gledas kolege koje su s tobom u nivou i imitiras. Takodje, prvih 6 meseci ne bi trebalo da ga uzmes.

Link to comment

Odmor se i ne dobija prvog dana stupanja na posao. Recimo da su 4 nedelje, prvu nedelju dobijes posle prva 3 meseca na poslu, drugu posle druga 3, itd. Naravno da se unapred najavljuje kada ces uzeti godisnji odmor, nije to novitet.

 

Imao sam kolegu koji nikada nije isao na godisnji odmor, i redovno gubio te dane na kraju godine (nismo imali opciju da kesiramo godisnji odmor). Nije mi palo na pamet da ga imitiram.

Link to comment

Unlimited se razlikuje od standardne prakse. Imas pravo na odmor uvek i koliko god hoces, ali ako krenes da iskaces iz uobicajenog onda ce to neko primetiti i pomenuti. Ja samo kazem sta je tu uobicajeno, posto je citava fora da nema formalnih pravila.

Ovo obicno rade firme gde niko ne zeli da te spali nego da im dugo trajes i da ne odes. Unlimited krece od ideje da je sve opusteno i da ti radis posao zato sto ga volis a ne zato sto moras i da neces otici na 3 meseca. Cest problem upravo i bude sto neki ljudi ne zele na odmor pa ih onda prakticno teraju.

Link to comment

Mogu da pogadjam: u tim firmama je 90% zaposlenih bez porodice i mladje od 30 godina?

 

Jedino takvim likovima mozes da prodas tu pricu o "unlimited" GO. Oni ne znaju da kada napustas posao firma mora da ti isplati novcani iznos nekoriscenog godisnjeg odmora,  Medjutoa ako nemas napismeno koliko ti sleduje godisnjeg odmora, onda dobijes tuki umesto recimo 4 nedelje. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...