Jump to content
IGNORED

Svastara


Lancia

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Posted by AJ Phink on June 30th, 2016 at 3:58 pm | Leave a comment
 
Left Lane Cruiser BIBTrashed-out punk blues duo Left Lane Cruiser has been making records for over a decade, and along with their music being featured in many hit television series such as Banshee, Breaking Bad, and Nashville, they have been receiving critical acclaim. They have toured relentlessly over the years, sharing the stage with artists such as Robert Balfour, T Model Ford, Lee Bains III & The Glory Fires, Bob Log III and many others. Beck In Black is a collection of songs from Left Lane Cruiser‘s first albums for Alive. It was originally released this spring as an exclusive Metallic Gold Vinyl pressing for Record Store Day, and will now be available on July 8th on CD and digital formats for the first time, with an additional six previously unreleased songs, including an awesome cover of Hoyt Axton‘s classic The Pusher.

 

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

jedna od prvih kaseta koju sam ikad kupio bila je neka kompilacija YU rock scene. klasika uglavnom: EKV, Disciplina, Idoli, Azra... ali bilo je par i egzotičnih, meni bar, imena na toj kompilaciji koja mislim da više nikada kasnije nisam sretao. i bila je tu grupa koju sam, valjda tačno, zapamtio da se zvala - Anabele, i imala je tu neku stvar koja mi se uvukla pod kožu. mislim da se pesma zvala "Zeleno". kaseta je, naravno, negde nestala, ili sam je bacio jer se umotala, štagod. a svakih par godina me pukne neko sećanje i pregooglam net pokušavajući da nađem tu pesmu. bezuspešno. daleko da je to neka bitna pesma, da je nešto posebno kvalitetna... popić najobičniji za đuskanje... ali, eto, drži značajno mesto u mojim sećanjima iz nekih razloga. napisaću i tekst pesme, onako kako ga se sećam (a sigurno nije 100% tačan), pa ako neko može s foruma da pomogne da pronađem tu pesmu bilo bi fantastično.

 

 

Anabele - Zeleno

 

ja sanjam zeleno

i koja će biti moja

ja sanjam crveno

oči su mi prepune boja

ja znam da nikada

neću doći do kraja

jer je boja velika

iza nje nema ničega

ja znam...

Link to comment

svi brzo na rts u oko magazinu melju o sektašima između ostalih i gnjile iz elorg o tome kako je izdao vizantijski krst i postao budist :fantom:

Edited by Hella
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...