Jump to content
IGNORED

Andalucia


teacher

Recommended Posts

I obavezni gazpacho, ako volite hladnu čorbu u kojoj se jako osećaju beli luk i krastavac. Može da se nađe po svim supermarketima i nije skupa. Ja probao i ukusna je.
Ma to svuda u Andaluziji ima, i u najjeftinijim bircuzima. Ja to ne mogu da jedem, ima ljudi kojima se svidja.@lo zingrao - skokni bre naravno do tamo ako ti je to zelja jos "iz mladosti" :) Ko li nazva ovaj topik Andalucija? Kad bacim pogled vidim uvek "ondulacija" (trajna,ladna) :D
Link to comment
  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mrdja

    36

  • Teja

    7

  • Milosh76

    4

  • Parsons

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Obisao u Al Andalusu Kordovu, Sevilju i Granadu.Sevilja je jedan od najlepsih gradova u Spaniji, sjajan spoj tradicija i modernosti, dize se citav jedan novi grad na drugoj obali Gvadalkivira. Prepakovana dzamija, La Giralda je delo vrhunske arhitekture, Alkazar vrlo zanimljiv, klasicno delo prvih spanskih Habsburga, Torre del Oro, najlepsa korida u Spaniji - La Maestranza (svaki restoran u njenoj blizini je pun pogodak). Cordoba je zanimljiva samo zbog istorije. Cuvena dzamija sa crveno-belim lukovima i mozaicima, mali jevrejski kvart u kojem je ziveo Maimonides, ostaci rimskog nasledja. U ovo doba, Cordoba je saharski topla, sa 45C ali na srecu vazduh je suv. Granada je univerzitet i Alhambra.

Link to comment
Obisao u Al Andalusu Kordovu, Sevilju i Granadu.Sevilja je jedan od najlepsih gradova u Spaniji, sjajan spoj tradicija i modernosti, dize se citav jedan novi grad na drugoj obali Gvadalkivira. Prepakovana dzamija, La Giralda je delo vrhunske arhitekture, Alkazar vrlo zanimljiv, klasicno delo prvih spanskih Habsburga, Torre del Oro, najlepsa korida u Spaniji - La Maestranza (svaki restoran u njenoj blizini je pun pogodak). Cordoba je zanimljiva samo zbog istorije. Cuvena dzamija sa crveno-belim lukovima i mozaicima, mali jevrejski kvart u kojem je ziveo Maimonides, ostaci rimskog nasledja. U ovo doba, Cordoba je saharski topla, sa 45C ali na srecu vazduh je suv. Granada je univerzitet i Alhambra.
Meni je Kordoba najinteresantniji grad u Andaluziji.Cordoba je bila u desetom veku najveci i najbogatiji grad u Evropi.Smatra se da je u to vreme brojala 400.000 do 500.000 stanovnikaa to je bilo vreme vreme kada su najveci evropski gradovi brojali do 30.000 stanovnika.Grad je tada imao 50 bolnica, 80 javnih skola, 20 javnih bibolioteka.Neke od biblioteka su imale i po 100.000 knjiga u vreme kada je najvecabiblioteka u Evropi u manastiru St.Gallen imala 600 knjiga i smatrala se veomaznacajnom u srednjoj Evropi.Ali ono sto Muslimani sa puno ljubavi i truda izgradili na Iberijskom poluostrvuReconquista je varvarski sve unistila.1492 je i poslednje uporiste Islama,Granada pala.Kraljica Izabela i kralj Ferdinad smatraju se spasiocima Hriscanstva.U katedrali u Granadi gde su i sahranjeni stoji zapisano:"Oni koji su unistili muhamedansku sektu"Kraljica Isabella od Kastilije i Kralj Fernando od AragonijeOstalo je malo kulturnih spomenika koji podsecaju da je Iberijsko poluostrvostolecima bilo naseljeno Maurima.Ipak su svetu i kultutnoj bastini ostala dva dragulja:Alhambra u Granadi - Alhambra - Crvena palataMezquita u Cordobi - dzamija koja je u 17 veku pretvorena u katedralu.
Link to comment
Posto i ja iduce nedelje pravim slican tour, interesuje me da li vredi poseta Gibraltaru i da li tamo postoji pasoska kontrola?
Ja kada sam bio trazili su pasose, bez obzira na eu. Nema sta vredno videti osim majmuna koji su nenormalno agresivni. Skacu po glavi, kradu hranu i novcanike...
Link to comment
Ja kada sam bio trazili su pasose, bez obzira na eu. Nema sta vredno videti osim majmuna koji su nenormalno agresivni. Skacu po glavi, kradu hranu i novcanike...
Sada se setih tih majmuna :D Ali su oni i jedini cega se secam.Koliko znam UK nije u Shengen zoni, tako da je verovatno da ce trazisti psosh.
Link to comment
  • 4 weeks later...

Videh ovaj topic s jedno mesec dana zakasnjenja... U svakom slucaju, ako jos neko bude planirao putovanje po Andaluziji nek mi se obrati, ja sam ovde vec dosta dugo. Ima jos dosta toga da se vidi i proba pored vec nabrojanog; ja mogu da vam preporucim sta, gde i kako detaljno u zavisnosti od vasih ukusa, interesovanja i cilja odmora. U generalnim crtama, Andaluzija ima 8 provincija (Sevilja, Malaga, Kadis, Granada, Kordoba, Haen, Uelva i Almeria) sa istoimenim glavnim gradovima. Haen, Uelva i Almeria su najmanje poseceni, sto je i proporcijalno njihovim atrakcijama, mada u provinciji Almerie ima prelep nacionalni park sa plazama - Cabo de Gata. Sevilja je najveci i objektivno najlepsi grad Andaluzije, vec je nabrojano sta sve ima da se poseti. Preporucljivo je da se ne posecuje tokom jula i avgusta, jer je uz Kordobu i Granadu najuzareniji grad ovde, svakog leta umiru ljudi od toplotnih udara. O Granadi i Kordobi je bas dosta receno, o Kordobi i previse, ja definitivno ne bih preporucila nikome da se zadrzi najduze u Kordobi. Mnogo je lep i sladak grad, najslicniji Granadi, al ipak ako vam je kratak odmor i u zurbi ste moze sve da se vidi i za dan. Granadu preskacem jer je isto dosta pisano o njoj, samo da dodam da su tu originalne, najbolje i najjeftinije tapas (pivo+jelo; svaki novi krug narucivanja obilnija hrana, pa ko kolko izdrzi). E da, u istoj provinciji je i Siera Nevada (veliki ski centar zimi a ima razvijen i ruralni turizam - Alpuhara, ako ste u blizini popnite se bar na rucak u bilo koje od mesta/sela Alpuhare na Sieri). Malagu i Kadis niko nije ni spomenuo, tj. jeste delove provincije Malage- Rondu (propisno pohvaljena, jedino lose je put do nje, mnogo krivina dok se ne popnete koje "inspirisu" muku) i Marbelju (najluxuznije, najelitnije iliti cisto snobovsko gnezdo od doba pokojnog Hesusa Hila; sladak je stari grad, a luka Puerto Banus je za ljubitelje poslednjih krikova porsea, ferarija,...i bolesnih jahti belosvetskih bogatasa). Ima tu jos turistickih mesta za klasicno letovanje (hoteli duz obale+setalista+pescane plaze s lezaljkama i suncobranima) kao sto su Benalmadena, Toremolinos,... Na istocnoj strani provincije je Nerha, mnogo slatko i ljupko mesto (kontinentalno ima pecine za obilazak, dole mnogo dobre plaze izmedju prozirne vode i tropskog rastinja (jos malo od centra Nerhe uz obalu ka istoku su divlje plaze "Maro" jos lepse od prethodno pomenutih). Sam grad Malaga ima svoju luku, tvrdjavu, katedralu i Pikasov muzej i rodnu kucu. Kadis je skroz specifican, drugaciji od svih ostalih gradova Andaluzije, po bojama, mirisu, vazduhu, atmosferi... Citava obala provincije Kadis ima najpoznatije, najlepse i najbolje prirodne plaze neexploatisane turizmom. Da spomenem samo npr. Tarifu koja ima s jedne strane maditeranske a s druge atlantske plaze s pustinjskim peskom koji se kontinentalno izdize u dine (popularna medju ljubiteljima wind i kitesurfa) i Los Ca?os de Meca u nastavku okeanske obale (slicne plaze, za iste sportove, al je mesto mnogo neobaveznije, skroz je hippy).Svaki grad i mesto ima svoju feriju, sto mu dodje kao vasar tokom 7-10 dana, tokom kojih se uvek prevashodno pije a potom u zavisnosti od grada/mesta i igra, peva, maskira itd. Da ne smaram sad jos i o tome, gastronomiji i ekonomiji...kome bude trebalo vise informacija samo nek me upita.

Link to comment
  • 2 years later...
  • 1 year later...
  • 2 years later...

o Kordobi i previse, ja definitivno ne bih preporucila nikome da se zadrzi najduze u Kordobi. Mnogo je lep i sladak grad, najslicniji Granadi, al ipak ako vam je kratak odmor i u zurbi ste moze sve da se vidi i za dan.

 

ne moze, danas sam isprobao. bio sam u palacio de viana, zatim u muzeju julio romero de torresa i u arheoloskom muzeju. zadrzavanja samo na klopi i kafi i spustanje na guadalquivir. dakle, uopste nisam ni stigao do ulica blizu mezquite (tu sam bio 2009). treba bar nedelju dana da se sve obidje kako treba.

u muzeju romero de torresa je izlozena i ova slika

Alegr%C3%ADas_by_Julio_Romero_de_Torres.

 

nagradno pitanje: ko ju je imao na naslovnoj strani svog solo albuma?

Edited by Parsons
Link to comment
  • 1 year later...

I posle toliko iščekivanja konačno da mi noga kroči na ovu stranu, u nedelju. Iju jedva li čekam! :) Granado drž gaće.

Jedan od najlepših gradova Španije. Obavezno posetiti Alhambru i vidikovac naspram nje. Edited by Zet
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...