Jump to content
IGNORED

Naucna i ostala dela


FranziskaKafka

Recommended Posts

Isto tema za pitanja. Konkretno: kako su neka manje poznata dela iz oblasti filozofije, sociologije, umetnosti itd. prevedena na srpski (ili cak i druge jezike). Nema smisla prevoditi ih kako vam "dune" ako vec postoji "razradjen" prevod.Korisni bi bili sajtovi sa "spiskovima" doticnih... Poseban problem su i imena autora. Otkud mozete znati da je neki autor npr. Nemac cije se ime cita "po engleski", ili Nemac cije se ime cita po nemackim pravilima, i slicni problemi.Najkonkretnije: da li je Zizek pisao ono svoje "Mapping Ideology" na engleskom i da li ima ikakvog prevoda na srpski??Sta je pravilnije: Dzon Fisk ili Dzon Fiski (lektori i ostali kazu da postoje obe varijante, ali na netu samo ova prva)?:)

Link to comment
Konkretno: kako su neka manje poznata dela iz oblasti filozofije, sociologije, umetnosti itd. prevedena na srpski (ili cak i druge jezike).
Ja mogu da kažem da su Kjerkegorovi "Dnevnici i zapisi" (Svetovi, Novi Sad, 2003) očajno prevedeni. Čak mislim da su prevođeni sa engleskog, iako piše da su prevedeni sa originalnog danskog izdanja. Edited by polemos
Link to comment
Ja mogu da kažem da su Kjerkegorovi "Dnevnici i zapisi" (Svetovi, Novi Sad, 2003) očajno prevedeni. Čak mislim da su prevođeni sa engleskog, iako piše da su prevedeni sa originalnog danskog izdanja.
pa dobro, za prevođenje filozofskih dela ne možeš mnogo da uzmeš za zlo ako su nerazumljiva wink.gif
Link to comment

Ovaj... ja sinoc bila sanjiva. :( Mislila sam na prevedene nazive dela.(Setite se onih "Casova pozitivisticke filozofije" u "Elementarnim cesticama"... do tada je bio "Kurs pozitivne filozofije"...)

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
pa dobro, za prevođenje filozofskih dela ne možeš mnogo da uzmeš za zlo ako su nerazumljiva wink.gif
Hm. Pa evo jednog prevoda "filozofske nerazumljivosti". Ono sto na engleskom zvuci ovaaako:"It seems that the stone which was rolled before Christ's tomb might appropriately be called the philosopher's stone because its removal gave not only the pharisees but, now for 1800 years, the philosophers so much to think about.... na srpskom glasi:"Cini mi se da je kamen postavljen ispred Hristovog groba sasvim slobodno mogao biti nazvan filozofskim, isto toliko koliko je njegovo prevrtanje ne samo donelo fariseje, vec i danas, posle 1800 godina, filozofe, toliko obuzete sobom." :twak: A ni teskoca ne opravdava loseg prevodioca - ako nisi dorstao poslu, mani ga se.
Link to comment

s obzirom da se žižek tu bavi pojmom, različitim istorijskim kontekstima i kritikama ideologije, nema sumnje da je reč o mapiranju ideologije (dodatni argument: njegov intro je naslovljen "the spectre of ideology")

Link to comment
s obzirom da se žižek tu bavi pojmom, različitim istorijskim kontekstima i kritikama ideologije, nema sumnje da je reč o mapiranju ideologije (dodatni argument: njegov intro je naslovljen "the spectre of ideology")
Da, moralo bi da bude ovo što kažeš, no ja više onako teoretski, dekontekstualizovano...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...