Jump to content
IGNORED

Vadjenje pasosa


Viloticka

Recommended Posts

Jes' da nije pasos, ali za LK je mozda i gore - svima je potrebna (a i mesto je indikativno, obrati paznju ;) ). A nisu potrebne 23 godine, "samo" oko 10. :ph34r:

 

Jes. Svima je potrebna. A lepo odeš i izvadiš ličnu kartu na starom obrascu(koje će da važe do 2011. godine, odmah, bez brojeva, bez čekanja u redu, bez problema. A do 2011. svi paćenici će već da izvade novu ličnu kartu(ne vidim u čemu je bolja i korisnija od stare) pa će i ta nova moći da se izvadi bez čekanja u redovima.Sve to me podseća na ono kad se otvorio prvi Mek u Srbiji, onaj na Slaviji. Pa, kad su prvih mesec dana horde opsedale vrata Meka, a 50 ljudi iz obezbedjenja moralo da se odupire tim hordama i pušta po odredjeni broj ljudi unutra. Jer zaboga, mogli su posle da se hvale čuj: ja sam juče jeo u Meku, a ti?Nakon mesec dana, kad su svi paćenici te vrste jeli u Meku, gužve su prestale, pa su i normalni ljudi otišli da vide to čudo.Recimo, i u Italiji su uveli plastične lične karte. I procedura je isto drkanje kao u Srbiji, brojevi, zakazivanje, košta duplo više. A u opticaju će do 2012 da budu i stare papirne lične karte(knjižica kao u Srbiji). Pošto Italijani nisu paćenici kao u Srbiji, i više su praktični, a stara lična karta se dobija isti dan bez čekanja i košta 5 eura, 95% ljudi vadi stare lične karte, a nove će da vade kad budu morali. Podsećam da je Italijanima lična karta baš bitna jer sa njom mogu da putuju u inostranstvo(za razliku od srpske lične karte-gde je nova pritom na ĆIRILICI?!?!?!).No, u Srbiji je stvar prestiža da imaš medju prvima nova dokumenta da možeš da se praviš važan u društvu.Znači, razumeo bih gundjanje da nemaš opcije staro-novo. Ovako.......................nek drežde.Tako će biti i sa ličnim kartama. Edited by Tresko
Link to comment
Kad reče boravišna dozvola. Novi sistem u Italiji koji važi već skoro dve godine: predaš poštom 15 kilograma papira koje si, istovetne predao i prethodni put(koje su skenirali i imaju u sistemu), onda čekaš pet meseci da te pismeno pozovu da odeš u policiju i ostaviš digitalne otiske prstiju, koje si već ostavio prethodni put, a onaj pre toga i u mastilu na kartonu. Onda kad to uradiš, čekaš još dva meseca da u njihovoj kovnici novca porode parče plastike.
Hehe, moracemo jednom da predamo dokumenta u isto vreme, da vidimo ko ce vise da ceka. Garant gubis.Espa?a - nepobediva armada.Nove zdravstvene kartice se ocekuju oko 2015-te.
U odnosu na administraciju u Italiji, administracija u Srbiji je suvo zlato.
U odnosu na administraciju u Spaniji, administracija u Srbiji je suvo zlato.
Link to comment

Bez obzira na sve, ostaje cinjenica da se tempom od 28 bilo cega (LK, pasosa) dnevno ne postize mnogo: u toj opstini bez mnogo novorodjenih gotovo polovina je punoletna (to je oko 50.000), a LK/pasos se izdaje 5 dana u nedelji, pa kad se to pomnozi i podeli - ispostavlja se da smo ipak prekasno poceli da pravimo guzve. <_<Isto vazi i za one tzv. kontrolne preglede kod ginekologa. Ista opstina, isti broj stanovnika, primaju samo 5 "vanrednih" pacijentkinja dnevno, ukupno (ne po lekaru)... pa neka je polovina stanovnika zenskog pola, neka pola od toga bude u generativnom dobu (a i starije), neka polovina od toga zeli da se pregleda na vreme... to je 12.500 zena koje se pregledaju tempom od 5 zena "viska" dnevno... nov krug je moguc tek za mnooogo godina. :D Oj, Srbijo medju statistickim sljivama. :lolol:

Edited by FranziskaKafka
Link to comment

Dobro, evo price od proslog vikenda o vadjenju novog crvenog pasosa.Imali smo sve papire i resimo da odemo do sup-a u Majke Jevrosime da vidimo kako to ide sa guzvama i slicno. Subota svega par ljudi. Pitamo, kazu zakazuje se, a sledeci termin je 19 avgust. Odustanemo, i resimo da proverimo kakva je situacija u jednom malom sup-u, OUP Zvezdara u Milana Rakica. Tamo isto nema guzve pokucamo i ispade da nema nikoga za pasos osim nas i da sluzbenica bas tog dana ima prazan hod. A inace se zakazuje i termin je u oktobru, ali eto tog dana nije bilo nikog. Malo mi bilo cudno kako ceo dan nema nikog ako se zakazuje ali ajde -- ne postavljaj suvusna pitanja kad nesto mozes brzo da zavrsis. Pogleda ona papire i kao sve super idite platiti takse. Kazem - koje? Kaze- sve ima na oglasnoj tabli. Dobro vratim se u prizemlje i lepo gledam oglasnu tablu i prepisem sve podatke, ziro racuna i sume koje treba da se uplate. Zavrsim to vratim se. Kaze sluzbenica -- jaoj pa vi ste prepisali podatke za stari pasos. Objasnih joj da su to jedini podaci koji pisu na oglasnoj tabli i da ne pise da li je za novi ili stari pasos. Njena reakcija je bila -- jaoj pa ja to nisam znala. I ustanovima da mi nismo prvi koji predaju za novi pasos a da ona prave broje ziro racuna ima u fioci stola. A ko je taj ko treba da nove podatke okaci na oglasnu tablu -- niko ne zna. I naravno ako smo hteli da predamo za pasos morali smo ponovo da uplatimo pare. A stara uplata pisi propalo Oup Zvezdara i Narodna banka ce deliti visak. Inace u posti u kojoj sam uplatila koja je na pet minuta od sup-a kazu sluzbenice da su imale bar desatak pogresnih uplata u poslednje vreme, ali one ne mogu da vrata pare (kada se zavrsi obaracun dana -- sta god ..)Jos da bude bolje i ljude posle nas -- neke stariji bracni par takodje je poslala na oglasnu tablu da prepisu NETACNE podatke. Usput sam ih srela pa im dala prave podatke, bar sam dvoje uspela da spasim :)

Link to comment
Kad reče boravišna dozvola. Novi sistem u Italiji koji važi već skoro dve godine: predaš poštom 15 kilograma papira koje si, istovetne predao i prethodni put(koje su skenirali i imaju u sistemu), onda čekaš pet meseci da te pismeno pozovu da odeš u policiju i ostaviš digitalne otiske prstiju, koje si već ostavio prethodni put, a onaj pre toga i u mastilu na kartonu. Onda kad to uradiš, čekaš još dva meseca da u njihovoj kovnici novca porode parče plastike.
malo da vi vadim mas' :)prosle godine uredno nam stiglo pismo ureda za strance iz frankfurta da se moja supruga javi tog i tog datum (dva meseca unapred) u 11h u tu i tu prostoriju, i da donese pasos, popunjen formular koji su poslali, a posto ne radi onda i moje poslednje tri platne liste i potvrdu od firme da nisam pod otkazom. i tako mi dodjosmo u 11h, i obavismo sve za 10-ak minuta. doduse, nema nikakvog parceta plastika vec lupe vizu u pasos.
Link to comment
Sve to me podseća na ono kad se otvorio prvi Mek u Srbiji, onaj na Slaviji. Pa, kad su prvih mesec dana horde opsedale vrata Meka, a 50 ljudi iz obezbedjenja moralo da se odupire tim hordama i pušta po odredjeni broj ljudi unutra. Jer zaboga, mogli su posle da se hvale čuj: ja sam juče jeo u Meku, a ti?
У Зрењанину је Мек затворен због слабог промета :rolleyes: .
Podsećam da je Italijanima lična karta baš bitna jer sa njom mogu da putuju u inostranstvo(za razliku od srpske lične karte-gde je nova pritom na ĆIRILICI?!?!?!).
Па шта. Којим су писмом грчке личне карте? Штос је у томе да унутар ЕУ не треба пасош, довољна је та лична карта, ако баш треба, мада сам још давне '76 видео како се граница (између Холандије и Немачке) прелази уз мање формалности него плаћање путарине... тј бар у повратку (немачке таблице). Погранични није ни излазио из кућице, само махнуо. Иначе... ја сам ћириличну личну карту имао још негде осамдесетих, ваљда. Напросто сам на формулару штриклирао ону кућицу где пише "хоћу ћирилицом", а онда је то неко морао руком да попуњава, оним плавозеленим мастилом, јер у целом СУПу није било ниједне ћириличне писаће машине. Издржала ми је до ваљда '96, кад су се корице у веш машини скупиле до величине поштанске марке, а и то мастило се малкице замрљало.Но се мислим, ако сам ја то тако лако добио... како то да никог другог не знам ко је то имао? Штавише, когод је видео моју личну карту (и приметио да има нешто чудно), питао ме како сам то успео.
Link to comment
У Зрењанину је Мек затворен због слабог промета :rolleyes: .Па шта. Којим су писмом грчке личне карте? Штос је у томе да унутар ЕУ не треба пасош, довољна је та лична карта, ако баш треба, мада сам још давне '76 видео како се граница (између Холандије и Немачке) прелази уз мање формалности него плаћање путарине... тј бар у повратку (немачке таблице). Погранични није ни излазио из кућице, само махнуо. Иначе... ја сам ћириличну личну карту имао још негде осамдесетих, ваљда. Напросто сам на формулару штриклирао ону кућицу где пише "хоћу ћирилицом", а онда је то неко морао руком да попуњава, оним плавозеленим мастилом, јер у целом СУПу није било ниједне ћириличне писаће машине. Издржала ми је до ваљда '96, кад су се корице у веш машини скупиле до величине поштанске марке, а и то мастило се малкице замрљало.Но се мислим, ако сам ја то тако лако добио... како то да никог другог не знам ко је то имао? Штавише, когод је видео моју личну карту (и приметио да има нешто чудно), питао ме како сам то успео.
Nemoj da si tako nabusit. Grčka lična karta pored grčkog alfabeta je i na engleskom na latinici. Srpska nova lična karta je SAMO na ćirilici.
Link to comment
Vidim da si opsednut Mekom u Zrenjaninu, samo taj Mek u Zrenjaninu nema blage veze sa onim o cemu sam ja pisao. Shvatam da su opsesije bitna stvar, ali potrudi se da barem delimicno shvatis u cemu je poenta, a ne da nabusito nastupas. Ispadas glup.
kako nema? cekaju ljudi u redovima za licne karte i pasose, pa nemaju vremena da svrate do meka na klopu....eto veze...
Link to comment
Nemoj da si tako nabusit. Grčka lična karta pored grčkog alfabeta je i na engleskom na latinici. Srpska nova lična karta je SAMO na ćirilici.
Онда ништа, кад нас припусте у забран, правиће се опет нове, Јово наново. Неко ће опет дићи паре на свему томе.Хм, одакле ти оно "набусит"... а оно "па шта" сам написао најмирнијим тоном који умем да извучем из тастатуре. 'Тео сам касти "не видим ту неки проблем".
Link to comment

mala anegdota iz novosadskog sup-a.predala moja supruga sve sto treba da izvadi cerki deciji pasos, i zenska na salteru u jednom momentu pita:- mesto rodjenja cerke?- frankfurt...mala pauza (ceka se program)- da li je to savezna republika nemacka ili ddr?- molim?!- (glasnije) savezna republika ili ddr? tako mi stoji ovde!!! odlucite se za jedno!- pa onda savezna republika nemacka. :rolleyes:

Link to comment
Srpska nova lična karta je SAMO na ćirilici.
jel su nam zvanicno (po zakonu) jos uvek i cirilica i latinica ravnopravna pisma u sluzbenoj upotrebi?ili se nesto promenilo?licnu kartu ionako upotrebljavam samo u srbiji, zlo bi bilo da je pasos samo na cirilici... (jel jeste? :unsure: :D )
Link to comment

ima ljudi koji su rodjeni u ddr-u i tako im se jos vodi. gde ces stalno ispravljati u danasnje vreme. pa te zato lepo pita, jer ima i frankfurt na odri. a bio je i frankfurt u odri, kad je bila poplava. ;)

Link to comment
jel su nam zvanicno (po zakonu) jos uvek i cirilica i latinica ravnopravna pisma u sluzbenoj upotrebi?ili se nesto promenilo?licnu kartu ionako upotrebljavam samo u srbiji, zlo bi bilo da je pasos samo na cirilici... (jel jeste? :unsure: :D )
Ne, u pasošu su svi podaci na latinici, a samo natpisi Pasoš, i ostalo su i na ćirilici(pored latinice i engleskog).
Link to comment
Ne, u pasošu su svi podaci na latinici, a samo natpisi Pasoš, i ostalo su i na ćirilici(pored latinice i engleskog).
pa ok onda, prakticno gledano to sto je licna karta na cirilici i nije neka bogznakakva frka..ionako je ne koristis u inostranstvu, proteci se jos koji eon dok mi ne budemo prelazili granice samo sa lk kao hrvati do italije...
Link to comment
pa ok onda, prakticno gledano to sto je licna karta na cirilici i nije neka bogznakakva frka..ionako je ne koristis u inostranstvu, proteci se jos koji eon dok mi ne budemo prelazili granice samo sa lk kao hrvati do italije...
OK, ali u perspektivi bi mogli dok ne budemo mogli da putujemo sa l.k. dalje, da se recimo proba takav dogovor sa Hrvatskom. U tom slučaju, problem bi bio što su l.k. na ćirilici.Ne bi smetalo da se jednom razmišlja barem malo unapred, a ne DSS-ovski, samo unazad.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...