Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

Nema potrebe za tim u Srbiji, rajskom mestu besplatnog Photoshop-a.Napravis action u Photoshop, nazoves ga, npr. 'resize' i vezes za neki shortcut, ja sam ga stavio na F2. Tako samo selektujes fajl, pritisnes F2, sacuvas. Ide brzo, a ipak imas kontrolu nad tim sto radis.
Ako napravis action, onda mozes ceo pos'o da obavis preko automate -> batch. Ali ne moras vise ni to da radis, imas gotovu stvar na file -> scripts -> image processor. Zgodnije je, jer mozes i da odredis max size po strani, tako da je orientation nebitan. Ili ja nisam dovoljno cesto koristio batch resize da provalim kako da smanjim sliku po najvecoj strani.
Link to comment
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

aj neko neka prepozna ovaj aparat&tehnologiju, bas me interesuje sta je ovo. Ovo dvoje mi na ulici (navato ih slucajno) izgledali kao da rade neku ultrafensi stvar za koju ja treba da zivim jos dva zivota da bih dosao u posed potrebnih znanja za istu.Mislim, vidim da je neka kamera opskura, ima objektiv (nije pinhole) ali cemu ovolika skalamerija?post-325-13054574588499.jpgpost-325-13054574741039.jpg

Edited by CowBoy
Link to comment

Bogme ja bi pre rekao da su u pitanju arhitekte/građevinci/geodete koji nešto spremaju...Ali verovatno grešim.Imaš neku gde joj se vidi faca...EDIT:Ne, ipak pre neki Hasselblad ili tako nešto

Edited by Vapad
Link to comment

@ kapetanm: pa da, verovatno je "harmonika". Arhitekti su nekada koristili slicne za arhiviranje zgrada i to zato sto ovakvi sistemi imaju minimalnu distorziju perspektive.Moguce da je to.@Vapad: evo ti pa proceni koja je struka u pitanju :lol:post-325-13054652804807.jpg

Link to comment

Kao sto je neko vec napisao, sigurno je Linhof (logo na tockicima na glavi stativa, mislim da nisu deo aparata). Verovatno velikoformatni aparat na ploce. :) Skupa "igracka". :DA "harmonika" im verovatno treba jer mogu i da "srede" tu perspektivu krivljenjem meha, ako su vec fotkali neki objekat i sl.Evo dok sam kucao, kopao sam malo. Deo kod objektiva je sigurno od Linhof Technik-e link. Po boji vrlo moguce i da je stara Technika, prave se vec duuuze vremena. Format je 4x5 incha.Tako da su na slici Manfrotto stativ + Linhof (ogromna) glava + Linhof aparat. :D

Link to comment

Hlala Esdy na razjasnjenju za link takodje, mislim da sam se upravo zaljubio odnosno znam sta cu da kupujem sledece. Sto se perspektive tice tacno, slikali su zgradu opere preko puta.

Link to comment

Nadam se da ces da pazaris jednog dana, pa da pokazes rezultate.. Ja sam se zaustavio na Srednjem formatu (6*4.5 i 6x6 za sad). Trip bi mi bio i da probam neku velikoformatnu skalameriju.. :)

Link to comment
  • 4 weeks later...
270911980_0baa512314.jpgsoooo... dobila sam raw fotke... e sad, muku mucim vec sat vremena da ih otvorim.koristim cs3, ne znam koji je fotoaparat u pitanju, ali cr2 su fajlovi...skinula sam camera raw 4.6. verziju za cs3 i instalirala, ali jok, i dalje ne otvara.:|ima neko neki lek?
Link to comment

Pa trebalo bi da otvara ako si skinula pravi plagin (odnosno ako si gainstalirala kako valja).Nadji Lightroom (ako mozes najnoviji) pa razvijaj RAW-ove u njemu, mnogo je bolji od Ps-a

Link to comment

samo da prijavim:nisam uspela da otvorim cr2 fajlove ni posle manual installing, ni posle automatic install, sto ce reci, adobe ne radi update raw fajlove za camera raw, tj. novije fotoaparate. sto znaci da meni treba cs4, tj. cs5. koje moja makina ne moze da iznese...uglavnom, skinuh dng converter 5.nesto, pa sam konvertovala u .dng, pa onda .jpg da bih mogla sto brzu selekciju da uradim.i onda... u pet ujutru, otvaram i gledam i vidim da mogu da vidim ove cr2 fajlove kao thumbnails i ... tako.

Link to comment
ne znam koji je fotoaparat u pitanju, ali cr2 su fajlovi...
.CR2 su Canon-ovi RAW fajlovi.Ako pogledas properties samog fajla mozda ima zapis koja je kamera u pitanju.
Link to comment

da, kad sam ih prebacila u .dng videla sam koja je kamera u pitanju.u svakom slucaju, sestra koja retusira, moze da otvori fajlove, posto radi u cs5.problem je takoreci resen. al sam zato sinoc glavu lupala o sto... sad uploadujem sestri raw fajlove... i ne znam kako da joj kazem da mi treba 20 retusiranih fotki do veceras... tuturutuuutu...

Link to comment
  • 2 months later...

hej, ovaj program za razvijanje raw-a (i drugih formata) je odlican. pre neki dan sam ga instalirao i do sada nisam ulazio u neki drugi. treba mi vremena da mi postane poznat i da se upoznam sa alatima kako bih mogao da kombinujem, ali do sada sam shvatio da je wow!gnu gpl - free!photivo

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...