Jump to content

Foto tehnike

micke

Recommended Posts

Izgleda da sam joj na ignore. I zaslužio sam, valjda.
Naravno da nisi, nego sam ja nekako propustila celu diskusiju. Hvala na rečima pohvale, naravno da nije HDR. Štaviše, na ovom mom novom aparatu je po defaultu podešen neki šašavi setting s kojim se dobijaju fotografije s veoma malo senke pa sam prilično friknula dok nisam skapirala da to može da se promeni. Za jasne i svetle objekte u kontrasvetlu važno je sledeće: obavezno golden hour, da svetlost ne bude prejaka, pa onda malo preeksponirati. U posprocesingu samo pojačati kontrast. To bi bilo to, svetlost sunca na zalasku sama daje fotografiji zlatnožućkasti ton. Mislim da je poređenje HDR-a s veštačkim cvećem najbolji opis te tehnike. S druge strane, Aion, ne vidim zašto ti smetaju tilt-shift objektivi. To je optika koja distorzira na neprirodan način, ali to radi i, recimo, ekstremno širokougaoni objektiv. Štaviše, videla sam izuzetno impresivne rezultate s tilt-shift objektivima u rukama dobrog fotografa, pogotovo kod portreta.
  • 1 month later...
  • Replies 833
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Indy

108

• jms_uk

103

• Zmitjkoe

99

• Caligula

75

Top Posters In This Topic

Posted Images

• 2 weeks later...

Ovo mi deluje kao najpogodniji topić za pitanje.Elem, muči me jedna stvar, pa ko velim, ima ovde znalaca.Imam Oly-jevog pena EP-1. Amater sam, moooožda malo napredniji, polako proničem u sve što treba da znam da bi iskoristio mogućnosti jednog takvog aparata a i zbog fotografije inače naravno.U ovom slučaju konkretno me zanima sledeće. Uglavnom slikam u "P" modu gde mogu da podešavam sve što (mislim da) znam a i treba da podešavam, ali ostavljam verovatnoću da i dalje dosta toga ne radim kako valja. U photoshopu do pre par meseci takao fotke nisam, ali sam onda izvalio komandu levels koja "čuda pravi" tj dosta izoštrava fotke. Ono što me zanima je šta ta fotka konkretno radi, i drugo, na nekim slikama "efekat" je manji ili veći, kod slika gde su mi lošija podešavanja u skladu sa situacijom veći, verovatno?. Drugo bi pitanje bilo kako da fotkam a da se što manje primeti kad odradim "levels" komandu, tj kako slike da budu što oštrije po okidanju.. Tj, koliko je to do podešavanja, koliko do samog aparata? Nadam se da je neko skontao kako treba ovu moju hrpu slova. :)

• 1 month later...

Ima li ko beogradsku adresu za dobar, profi print u 300dpi? Hteo bih da printam u vecem formatu neke fotografije/radove, ali ne znam koja DP radnja daje postojane boje.

Posle "auto levels"-a.
i ja cesto koristim auto levels ali najbolje bi bilo da ga udaris kao layer. podignes ga u layer-u i udaris auto levels i imas vecu kontrolu sa slajderom ili blending modovima. kapiras?
  • 1 month later...
  • 4 months later...
ostavio na skoro pa pogresnom topicu, pre pripada ovde....
Nema potrebe za tim u Srbiji, rajskom mestu besplatnog Photoshop-a.Napravis action u Photoshop, nazoves ga, npr. 'resize' i vezes za neki shortcut, ja sam ga stavio na F2. Tako samo selektujes fajl, pritisnes F2, sacuvas. Ide brzo, a ipak imas kontrolu nad tim sto radis.

al za to treba poznavati fotošop, u feststoun vjueru je to udaljeno samo jedan klik plus feststoun se otvori za 0.1 sekundi (a ne za 30, kolko PS) a i radi batch convert i batch rename što je meni super kul opcija. FS koristim za gledanje slika umesto acdsee koga sam koristila pre njega.