Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

... Može se prihvatiti razuman stav kao Kaubojev iznad, međutim - čemu? Zašto je to uopšte potrebno? Verujem da to uopšte nije potrebno, a ne volim da nešto koristim samo zato što postoji (a u današnje vreme smo svi pod konstantnim iskušenjem da to radimo).
Nisam govorio samo o umetnickoj fotografiji vec o fotografiji uopste. U advertajzing fotografiji/printu npr. HDR se namenski koristi zato sto je jako atmosferican.Hdr je kao i svaka druga fotografska tehnika (a ima ih puno) - sluzi postprocesingu. Jos jedan nacin igranja medijem. E sad - sto ga koristi svako ko ima komp, to je druga prica.Zamisli da svako ima fotolaboratoriju i hemikalije za dodatnu obradu/retus fotografija i da citav proces traje pola minuta. Za tili cas svet bi bio preplavljen foto-papirima na kojima bi se nalazile tetke sa svadbe uslikane built-in blicem i obradjene cracle tehnikom, sve u sitnim zavodljivim pukotinicama. Plavo tonirane lubenice, dreamy zamucene slike sa zurki etc. Djubre bas kao i ovo HDR na netu. Sto ne znaci da je hdr tehnika losa ili nepotrebna. (inace, ja napravio ne vise od sedam-osam hdr-a u zivotu, jedan sam i ovde kacio. Hocu reci, nisam ni ja nesto lud za ovom tehnikom). Edited by CowBoy
Link to comment
(Sad kad dođe maxi i objasni da je koristila HDR pri izradi linkovane fotke izvršiću seppuku). :D
Izgleda da sam joj na ignore. I zaslužio sam, valjda.Nego, kauboje, kao i uvek, ti iskazuješ 1 divljenja vredan, viteški napor. HDR meni, međutim, nećeš prodati - nisam kupac. Ne volim prečice do dobre fotografije, to treba da bude teško. (Ono stoji što si napisao za advertajzing, ali ja u inicijalnom HDR-pljuv postu i jesam izuzeo profi fotografiju iz priče).
Link to comment
Nego, kauboje, kao i uvek, ti iskazuješ 1 divljenja vredan, viteški napor. HDR meni, međutim, nećeš prodati - nisam kupac. Ne volim prečice do dobre fotografije, to treba da bude teško. (Ono stoji što si napisao za advertajzing, ali ja u inicijalnom HDR-pljuv postu i jesam izuzeo profi fotografiju iz priče).
Ma ko ti prodaje. Samo kazem: alat kao i svaki drugi. Meni je to isto sto i podeksponirana i preeksponirana fotografija. Ne moze se random koristiti, nego promisljeno. Ovo je multieksponirana fotografija, pa vec na prvi pogled deluje interesantno.Ja volim one HDR-ove za koje se ne vidi jasno da su HDR.
Link to comment

Sve je kupoprodaja... Ja tako mislim i o razmeni ideja. Kad nastupaš negde sa nekom idejom, to je kao roba koju treba prodati skeptičnim kupcima, za poprilične pare. Eto, zato kažem da mi nisi "prodao" HDR.

Edited by Indy
Link to comment
Vecina punjaca danas moze da radi na naponu od 110-240V bez ikakvih adaptera. Provereno na "EU" punjacu za EOS 1D u Americi i Kanadi, i americkom punjacu za EOS 20D po Evropi. Samo mehanicki adapter.Za kineza, nemam pojma :unsure:
Da bi se izbeglo da ispravljač "proradi na crni dim" (jer, naravno, svi ispravni el. uređaji rade na nevidljivi beli dim), valja za svaki slučaj potražiti male trafojčiće za prelaz sa 110 V na 220 V. Ako je samo do utikača, nije teško nabaviti adapter, u koji upada američka viljuška (zovu ih Reise-Stecky, travel adapter itd.). Verovatno i tipovi za tezgama na Kaleniću koji imaju elektroinstalacioni materijal imaju i jedno i drugo.
Link to comment
  • 4 weeks later...

Mislim da se na ovoj temi raspravljalo i o kupovini aparata.Sestra hoće da kupi fotoaparat za uobičajenu upotrebu - slikanje svega i svačega, sa društvom, ponekad i u lošem osvetljenju (naravno, fotke neće biti dobre, ali eto). Budžet je oko 200 evra. Pošto je na putovanje po Evropi nosila moj Canon A610, oduševila se što su njoj baterije trajale tri dana, dok su ostali morali da pune svaki pa bi zato htela neki aparat sa 4 baterije.Drugim rečima, treba joj neki aparat kakav je bio a610 u svoje vreme - srednja klasa kompakta, sjajnih mogućnosti u odnosu na cenu, po mogućstvu sa jakom baterijom. I ne mora da bude tanak i fensi.

Link to comment

canon sx100 isja zadovoljna odnosom kvalitet/cena. već dve godine radi bez greške. troši samo dve aa baterije, i prilčno dugo traju.mada mislim da za te pare može da se kupi i neki kanon novije generacije, al sam ispala iz tih tokova pa ne mogu ni jedan drugi da preporučim.u svakom slučaju neće pogrešiti ako kupi ovaj.

Link to comment

Mislim da sada SX120 nije daleko od te cene, on ima 2 baterije. Sa 4 baterije ima Fuji S1600, ili za nešto više S1800 ali se nisu baš proslavili.Od kompaktnijih, iako nemaju obične baterije, može da pogleda Panasonic DMC-FS30 ili Fuji JZ300 i raspita se o kupovini dodatne baterije, to nije toliko skupo. Mislim da su kompaktniji i solidno građeni a jednaki ako ne i bolji u performansama. Treba videti, dotaći, škljocnuti pa oceniti.

Link to comment
  • 4 weeks later...

možda je bilo, a možda i nije. u svakom slučaju ako je bilo, evo da ponovim.elem... ovi pluginovi su kod mene stajali jako dugo i s' vremena na vreme (zavisi od raspoloženja) sam ih i koristio, ali sam sada zaista zagrejao stolicu i posvetio im se maksimalno i utvrdio da su keva!!!ima i za ove jabučare i ove što gledaju kroz prozore.Anim115x168.gif

Link to comment
  • 2 weeks later...

da li se mogu praviti slajdovi od digitalnih fotografija, gde i koliko to kosta?kupio sam na buvljaku projektor za slajdove, ganc nov pa bi malo da ga aktiviram u sobi.

Link to comment
Izgleda da sam joj na ignore. I zaslužio sam, valjda.
Naravno da nisi, nego sam ja nekako propustila celu diskusiju. Hvala na rečima pohvale, naravno da nije HDR. Štaviše, na ovom mom novom aparatu je po defaultu podešen neki šašavi setting s kojim se dobijaju fotografije s veoma malo senke pa sam prilično friknula dok nisam skapirala da to može da se promeni. Za jasne i svetle objekte u kontrasvetlu važno je sledeće: obavezno golden hour, da svetlost ne bude prejaka, pa onda malo preeksponirati. U posprocesingu samo pojačati kontrast. To bi bilo to, svetlost sunca na zalasku sama daje fotografiji zlatnožućkasti ton. Mislim da je poređenje HDR-a s veštačkim cvećem najbolji opis te tehnike. S druge strane, Aion, ne vidim zašto ti smetaju tilt-shift objektivi. To je optika koja distorzira na neprirodan način, ali to radi i, recimo, ekstremno širokougaoni objektiv. Štaviše, videla sam izuzetno impresivne rezultate s tilt-shift objektivima u rukama dobrog fotografa, pogotovo kod portreta.
Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Ovo mi deluje kao najpogodniji topić za pitanje.Elem, muči me jedna stvar, pa ko velim, ima ovde znalaca.Imam Oly-jevog pena EP-1. Amater sam, moooožda malo napredniji, polako proničem u sve što treba da znam da bi iskoristio mogućnosti jednog takvog aparata a i zbog fotografije inače naravno.U ovom slučaju konkretno me zanima sledeće. Uglavnom slikam u "P" modu gde mogu da podešavam sve što (mislim da) znam a i treba da podešavam, ali ostavljam verovatnoću da i dalje dosta toga ne radim kako valja. U photoshopu do pre par meseci takao fotke nisam, ali sam onda izvalio komandu levels koja "čuda pravi" tj dosta izoštrava fotke. Ono što me zanima je šta ta fotka konkretno radi, i drugo, na nekim slikama "efekat" je manji ili veći, kod slika gde su mi lošija podešavanja u skladu sa situacijom veći, verovatno?. Drugo bi pitanje bilo kako da fotkam a da se što manje primeti kad odradim "levels" komandu, tj kako slike da budu što oštrije po okidanju.. Tj, koliko je to do podešavanja, koliko do samog aparata? Nadam se da je neko skontao kako treba ovu moju hrpu slova. :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...