Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zmitjtkoe> mrak ti je ova. prava reklama!
O ne, nije to moja slika. To je 1 fotka sa ovih linkova koje sam dao (kao primer vrlo uspesnog HDR). Edited by Zmitjkoe
Link to comment

Meni je HDR najkorisniji kao odsjaj na renderima, narocito u Mental Ray, mada se i tad trudim da ne odvuce paznju preterano. Treba puno mere, distance i iskustva da se ne otplovi u kontrast radi kontrasta i svetlo radi svetla.

Link to comment
Ja ne volim HDR.
link :P ... nas Micke je izgleda bio izuzetak.btw, HDR je zavodljiva tehnika, i tu je glavni problem. Onaj ko radi HDR treba da bude suzdrzan poput monaha i mudar poput Lao Cea.
Link to comment

kako se koriste punjaci sa americkim stekerom u evropi? naslucujem dva problema, mehanicki - koji bi se dao resiti prostim adapterom na evropsku viljusku, i elektricni - napon mreze od 110v. e sad za ovo drugo vidim da dosta modernih sprava koje imaju switching napajanje tipa laptopova, DVD plejera itd moze da se bode u bilo koji napon bez step down transformatora ali ne znam da li to vazi za punjace za baterije iz foto aparata (mislim na dedicated baterije kao u boljim masinama, ne na ove standardne baterije od 1.5V).i drugo, da li neko ima saznanja da li veliki proizvodjaci imaju primarna i sekundarna trzista ili je to samo zvaka, posto trenutno vagam da li da uzmem canon S90 iz kine za 320E (takodje potreban adapter za suko ali je barem napon 220V) ili iz amerike za 380 dolara sto je jeftinije ali mi je trenutno jednostavnije da odradim ovaj iz kine, pod uslovom da to nije neko second grade trziste.

Link to comment
kako se koriste punjaci sa americkim stekerom u evropi? naslucujem dva problema, mehanicki - koji bi se dao resiti prostim adapterom na evropsku viljusku, i elektricni - napon mreze od 110v. e sad za ovo drugo vidim da dosta modernih sprava koje imaju switching napajanje tipa laptopova, DVD plejera itd moze da se bode u bilo koji napon bez step down transformatora ali ne znam da li to vazi za punjace za baterije iz foto aparata (mislim na dedicated baterije kao u boljim masinama, ne na ove standardne baterije od 1.5V).
Vecina punjaca danas moze da radi na naponu od 110-240V bez ikakvih adaptera. Provereno na "EU" punjacu za EOS 1D u Americi i Kanadi, i americkom punjacu za EOS 20D po Evropi. Samo mehanicki adapter.Za kineza, nemam pojma :unsure:
Link to comment
btw, HDR je zavodljiva tehnika, i tu je glavni problem.
Glavni je problem kako ih izbeći, mislim te fotke. To je za fotografiju isto što i plastično cveće za hortikulturu. Nije čudo da je zabranjeno na sve većem broj npr. flickr grupa (posebno onih koje drže do kvaliteta). Profesionalci neka rade zašta im se već plati da rade, to je njihova stvar, ali u rukama amatera to je antifotografija.
Link to comment

Argument za HDR može ići u ovom ili onom pravcu. Ja sam napisao čisto emotivno, kad to vidim (i prepoznam kao takvo) ne dopada mi se. To mene ne čudi, pošto je HDR po svojoj suštini matematika, a ne estetika. Može se prihvatiti razuman stav kao Kaubojev iznad, međutim - čemu? Zašto je to uopšte potrebno? Verujem da to uopšte nije potrebno, a ne volim da nešto koristim samo zato što postoji (a u današnje vreme smo svi pod konstantnim iskušenjem da to radimo). Jednostavno, dostižemo "savršenstvo sredstava, a konfuziju ciljeva" (kako je neko davno rekao za moderna vremena). Kada se ja bavim fotografijom, ja se non-stop pitam jedno pitanje: "čemu?" Šta mi ovo znači, šta sam ovim hteo da kažem, koji filing hoću da "aktiviram" sa ovom slikom? U tom smislu, mislim da je vrlo malo tehnike potrebno, kao što svakodnevno možemo da vidimo na grupama kao što su lomografi i slično (gde rade sa aparatima od 20 dolara), a da ne kažem i sve popularnijim iPhone (i drugim mobitel) fotografijama.Nisam nikakav zagovornik minimalizma, volim moje Nikone i ne bih ih menjao za, ne znam, Ljubitelja... nebitan mi je aparat (i tehnika), ali mi je bitno ono "čemu". Kad vidim ovakvo nešto, od maxivide, jasno mi je da ne treba ni HDR, ni Photoshop, ne mora čak ni Nikon/Canon da se ima (mada pomaže). Svetlo je divno, subjekt je uhvaćen tačno kako treba, uhvaćen je moment decisif, kompozicija je ona koja treba da bude, oštro je šta treba da bude, a neoštro šta ne treba, i što je najbitnije postoji 1 veličanstvena emocija, emocija koja ostaje dugo, dugo pošto se fotka više ne posmatra. E TO je fotografija, TO je ono što meni treba i TIME želim da se bavim.I za to mi definitivno ne treba HDR.(Sad kad dođe maxi i objasni da je koristila HDR pri izradi linkovane fotke izvršiću seppuku). :D

Edited by Indy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...