Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

scena HDR inspirativna i ne mogu da odolim.
Meni to uglavnom bude nebo :)3805491518_8dafdec23d_o.jpg
Ja sam jedno vreme bio ovisnik (to stvarno moze da preraste u boles`) vukao glomazni tripod svugde sa sobom
Ja sam otkrio da ako namestim drive na "L" [oko 3 frejma u sekundi] moze da se izvuce iz ruke. Ako ne, onda se ide na "H" i 8.5fps :)
Link to comment
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

nakon toga toga sledi skidanje suma. Za tu operaciju meni se najbolje pokazao Imagenomic Noiseware Professional Plugin, on jednostavno izuva.
baš tako. izuva plugin koliko je dobar. znam da je uvek neka rasprava između njega i još jednog poznatog. ja probao oba, tj. ovaj inp sam prvo koristio i odeuševio se i kada sam probao ovaj drugi, nije mu do kolena.
Problem sa HDR-om je u tome sto je postao jako™ popularan pa je internet preplavljen (Flickr) neuspelim pokusajima.
da, lepo si ovo napisao. jako malo ima pravih i lepih hdr-ova.
Zameni nebo sa ahadeerisanim™ nebom iz originalne fotke, malo smanji crvenu boju i vec ce biti bolje.
+ovo je uglavnom zamka ili nešto na šta treba obratiti više nego običnu pažnju, a to je halo efekat koji se javlja ne mogu da se setim da li je to posledica shadows and highlights u post processing-u ili je u photomatix-u došlo do toga, ali čini mi se da je ovo prvo, zato što može da se izbegne.
Prva mi se bas dopada, umereno je mapirana
takođe, odličan primer.
Link to comment

Hvala na savetima. Jbg, nisam imao RAW nego jpg. Skinuo sam Noiseware standalone, odlično odradi noise reduction, pa uz primenjene ostale Zmićkove savete ona prethodna fotka ispadne mnogo bolja, mada miljama daleko od Zmićkovog kanala, a to mi je otprilike ideal HDR-a, jer ima tu stripo-videoigrolikost.P.S. Ovu sam imao RAW, i rezultat je kud i kamo bolji:hdr.jpg

Link to comment
Hvala na savetima. Jbg, nisam imao RAW nego jpg. Skinuo sam Noiseware standalone, odlično odradi noise reduction, pa uz primenjene ostale Zmićkove savete ona prethodna fotka ispadne mnogo bolja, mada miljama daleko od Zmićkovog kanala, a to mi je otprilike ideal HDR-a, jer ima tu stripo-videoigrolikost.P.S. Ovu sam imao RAW, i rezultat je kud i kamo bolji:
To je to. Mnogo bolje.Inace stare fasade su odlicn motiv za HDR.
Link to comment
  • da li imate problema sa kompozicijom?
  • da li se držite osnovnih pravila u kompoziciji kao što su npr. trećine?
  • trudim se da u kadru postavim onako da ima smisla (ono što ja mislim da bi bilo u redu, u skladu), ne oslanjajući se na trećine?
  • mislim da će i to vremenom doći. ostaje mi samo da škljocam i da obraćam pažnju.

evo nekih stvari koje ja radim, a nisam primetio da drugi tako rade, meni je pomoglo i pomaže.moj format je kvadrat. stalno fotkam i nisam do sada uspeo da na licu mesta postavim sve u kvadrat zbog mog formata 3888x2592. fotnem tako da ima nekog smisla i procenim na licu mesta šta je to što će ući u kvadrat i šta je to što će biti u prvom planu. ovo mi je sasvim dovoljno da imam neku sliku u glavi kako će to u post-processing-u da izgleda i ovo se odnosi samo na tehnički aspekt, tj. kompoziciju.napravio sam skoro šablon - kvadrat - trećine sa tačkama i horizontalnim i vertikalnim linijama isto kao i ovo: njega uvezem kao layer i postavim glavnu fotografiju (onu koju ću da sredim tehnički prvo). u tom potezu koristim samo alatku: free transform. sa njom sve radim: postavljam kompoziciju, ispravljam horizont ili šta hoću. na kraju, fotografija mnogo bolje izgleda tehnički.

Link to comment

Ja npr. komponovanje radim po osecaju - nikada ne zamisljam mrezu (trecine) niti se opterecujem pravilima. Ponekad koristim coskove formata kao neka mesta gde ce se linija zavrsiti, cisto da ucvrstim kompoziciju ako vec nema drugih elemenata koji je ucvrscuju. Primer:2787402345_52033e5aa6_o.jpgTakodje, (neko je vec pisao o tome ovde cini mi se) nije lose setati digitalac po gradu/shumi/vatever i pucati snimke sa stomaka, na slepo: kasnije, kada gledam tako nastale fotografije, mogu bar jednu u deset da pronadjem da je dobro i zanimljivo ukadrirana. Tako se vezba "opusteno kadriranje" i tu je najlakse shvatiti da je moguce dobro kadrirati bez predrasuda/mnogo teorije.

Link to comment

i ja isto se ne opterećujem samo sam napisao kao mogućnost ili alternativa i to primenjujem u poslednje vreme verovatno kao vid zabave. dokle će da traje - ne znam.ne znam ko je pisao o tome kadriranje sa stomaka (još ako je pivski, može da posluži kao stativ) :D nego... to je provereno. nekad fotkam na slepo, ništa ne gledam i osim što je zabavno, ne mogu da verujem kakve kompozicije ispadnu na nekim primerima. bila je još i ova fora.. neko je na dz okačio link od 1 tipa koji je dao savet sličan ovome što si pomenuo, ali da ništa ne gledaš dok ne dođeš na gajbu.

Link to comment

jbt, to ti je kao da na safari odes sa povezom preko ociju :lol: Kada dodjes kuci, gledas ulov:) mora da bude interesantno i neocekivano. Jeste, to je zaista dobra tehnika za oslobadjanje u svakom smislu: i teme, i ekspozicije i kadra. Mnogo puta sam pucao sa nepripremljenom ekspozicijom, sve izgori - a fotka odlicna bas zbog toga:) to me je povuklo da ponekad debelo preeksponiram fotografiju onako iz inata. Obicno je rezultat neocekivan (ili u dobrom ili u losem smislu)

Edited by CowBoy
Link to comment

Napravio sam sranje. Help or advice needed.Imao sam prasine na senzoru i pokusao sam je otpuhati blower-om. Nije se ocistilo do kraja pa sam u naletu kretenizma izvadio mokre swab-ove i junacki krenuo u ciscenje. Pritom sam vjerojatno zakacio mehanizam mirrora i nanio ulja na senzor. Sad mi je kompletan senzor zasr*n.What to do?! Hvala.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...