Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

opet mi je krepao G9. ne reaguje da dugme za paljenje. baterije su ispravne i pune - probao sa dve.da li neko ima predstavu sta bi moglo da bude. napominjem da mi je to vec treci kvar istog, prethodna dva su bila izazvana posledicama pada sa visine (zaglavljivanje objektiva). drugi put je (navodno) jedva popravljen.dalje, kamera je razvila neku crnu mrlju koja se progresivno povecava sa koriscenjem zuma - da li je to na objektivu ili neki mrtav piksel na senzoru? jel neko imao slican problem. nije neka drama jer se vidi samo na pejzaznim fotkama gde se mrlja nadje na svetloplavnoj nebeskoj pozadini uz koriscenje zuma, i lako se retusira, ali nervira.btw - sta se trenutno smatra vrhunskom kamerom ovog ranga za slucaj da krenem u kupovinu nove, znam za G11 ali bi jedini razlog da je uzmem bila kompatibilnost sa priborom koji posedujem (baterije, punjaci, mem.kartice). sve ovo pod uslovom da je G9 nepopravljiv. glavni kriterijumi sem uobicajenih su da kamera dobro radi u losim svetlosnim uslovima (sto inace ne vazi za G9, isto sranje kao i vecina), kao onih par starih fuji modela koji i dalje po ebay zabadaju po 300e iako su prestali da se prave pre 5 godina. recimo da je budzet 400-500e.

Link to comment
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

...recimo da je budzet 400-500e.
Poslusaj Anonimusa.Uz DSLR se fotografija zavoli na poseban nacin - imam prijatelje koji su ga kupili kao totalni amateri a danas imaju fotografije kakve samo zaljubljenik u fotografiju moze da napravi. Mala dubinska ostrina, veci dinamicki raspon, manje shuma. Milina. Progledas (fotografski)
Link to comment
btw - sta se trenutno smatra vrhunskom kamerom ovog ranga za slucaj da krenem u kupovinu nove, znam za G11 ali bi jedini razlog da je uzmem bila kompatibilnost sa priborom koji posedujem (baterije, punjaci, mem.kartice). sve ovo pod uslovom da je G9 nepopravljiv. glavni kriterijumi sem uobicajenih su da kamera dobro radi u losim svetlosnim uslovima (sto inace ne vazi za G9, isto sranje kao i vecina), kao onih par starih fuji modela koji i dalje po ebay zabadaju po 300e iako su prestali da se prave pre 5 godina. recimo da je budzet 400-500e
D40 u paketu sa 18-55 VR objektivom za oko 380e. Ovo ti je dovoljno dok ne skupis za neki zoom (55-200 VR na primer). Dodas jos i 50mm/1.8 i za 650e imaces fantasticnu kombinaciju koje ce te sluziti godinama. Ako zelis kopaktni i samo kompaktni onda G11 ili LX3.I da ne zaboravim, mislim da se D40 vise ne proizvodi, pa je mozda bolje da pozuris sa kupovinom jer ga za par meseci mozda nece ni biti. Edited by Buckyball
Link to comment

moram da priznam da me DSLR ne privlaci iz dva razloga. prvi i presudni su gabariti. drugi je taj sto me koriscenje DSLR priblizava dosta opsesivnom, opsesivno kompulzivnog fotkanju koje se cesto nadje iznad uzivanja u samoj situaciji, dogadjaju ili dozivljaju kome prisustvujem. cak i sa G9 kad krenem da kopam po manual modu imam slican problem, zena vrlo cesto ima komentar da sam isuvise fokusiran na fotografisanje umesto uzivanja u trenutku. verovatno je u pravu.

Link to comment

@Buckyball : Što ići na aparat iz 2006.-te? A i njemu treba, valjda, baš da bude prenosan i izdržljiv, G11 ili LX3 koje si spomenuo bi bili odlični, mada i tu pre G11. Ako bi baš ide na DSLR, mislim da bi njemu odgovarao Pentax K-x ( bio bi idealan samo da nije tih prokletih baterija na koje je osetljiv) ili eventualno nešto poput D5000 (koji je odličan u low lightu) ili Samsunga NX-10 (koji je baš mali i fin) ako bi se malo više otvorio, samo ako mu ispadne :o . . .@Gazza1uh, onda bi ti itekako prijao neki bolji dslr :)

Edited by Vapad
Link to comment
Što ići na aparat iz 2006.-te? A i njemu treba, valjda, baš da bude prenosan i izdržljiv, G11 ili LX3 koje si spomenuo bi bili odlični, mada i tu pre G11. Ako bi baš ide na DSLR, mislim da bi njemu odgovarao Pentax K-x ( bio bi idealan samo da nije tih prokletih baterija na koje je osetljiv) ili eventualno nešto poput D5000 (koji je odličan u low lightu) ili Samsunga NX-10 (koji je baš mali i fin) ako bi se malo više otvorio, samo ako mu ispadne :o . . .
Zato sto je jeftiniji od D60 i D5000. D60 ima vise piksela ali manju osteljivost na svetlost dok je D5000 po meni preskup (sa objektivom preko 600e). Ovih 6MP sa D40 daje savrsene fotke do 30x20 (verovatno i vise) i to po meni nije neki nedostatak.
Link to comment

OK, ali D3000 sa 18-55mm VR kit objektivom je oko 41k dindži a to je mnogo bolja kupovina od D40, to je senzor kao na D60, zar ne?Uostalom, čovek lepo kaže da mu ne odgovara DSLR...

Link to comment

Решио да се частим једну ситницу, коју сам увек имао у предигитално доба - поларизациони филтер. Сад се то зове кружни поларизациони филтер. Кад сам прошли пут тражио тако нешто, коштало је $50... сад два ипо за $10 (онај антинеонски је мало без везе за дигиталну фотографију, увек можеш да измериш боју - а и данашње неонке се праве од 4000 до 6500 Келвина, па нема теорије да један филтер пегла све њих).Бар сам имао десет година разоноде са поларишућим наочарима. Сад имам још луђу комбинацију, задње стакло у колима има онај затамњујући филтер, који вуче мало на љубичасто, а његово лепило, и лепило у самом стаклу, мало закрећу раван поларизације али не свуд једнако, добија се нека дијагонално карирана шема. Крајњи резултат је да на свим колима иза себе видим крвавозелен одсјај по ветробрану и поклопцу мотора, надреално. Кад стигне филтер, мораћу то да снимим.Ко воли да се игра са поларизацијом - пецајте небо на 90о од сунца, окрећите филтер док се не изгуби одсјај на воденој пари у ваздуху. Или, рибу која се сунча сликајте уз минимални одсјај, за шта опет треба вртети филтер, изгледаће као да је двапут јаче поцрнела. Било који комад провидне пластике, кроз који пролази светло и одбија се од нечег неметалног, добија дугине боје. Нарочито тзв. "стакла" на фаровима данашњих кола.Очекујем да ми стигне до краја недеље :).

Link to comment

@ Gazza:Potpuno razumem Tvoje prohteve. Da mi je budžet tako širok i raskalašan, birao bih jednog od ovih što dele isti Sony-jev senzor:Canon G11Canon S90Panasonic LX3Ricoh GR-D III (lični favorit, verovatno najbolji D kompakt ikad)Samsung TL500 (novotarija, tek treba da udari policetm)

Link to comment

gledam recenzije G11 po netu, imam utisak da se svi utrkuju u bizarnom nacinu da implicitno poruce da je to najbolja kupovina a eksplicitno da ne pravi najbolje fotke u compact klasi.

Link to comment

@ rasejanImas polarizacionih i polarizacionih filtera. Neki kostaju 5$, neki 50$, a neki dosta vise (pogotovo ako su veceg precnika). Kao i (skoro) uvek: koliko para - toliko i muzike.To sto se nekad zvalo polarizacioni filter, sada se zove linearni polrizacioni filter. Kruzni polarizacioni filter je slicno, ali i radi na DSLR-ovima. Ako koristis obican (linearni) polarizacioni filter na DSLR-ovima (i savremenim SLR-ovima) mozes imati problem sa autofokusom i greske u merenju svetla.

Link to comment
gledam recenzije G11 po netu, imam utisak da se svi utrkuju u bizarnom nacinu da implicitno poruce da je to najbolja kupovina a eksplicitno da ne pravi najbolje fotke u compact klasi.
:lol: Pa tako nekako, ali je solidno napravljen sa dosta opcija i još više "tradicije", a to košta.U tom rangu je teško naći pravu stvar i uvek treba biti spreman na kompromise neke vrste, a to košta...Da ne bude Frenklinovski When in doubt, don't preporučujem http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/albums/canon-powershot-g11-review-samples/slideshowIz ruke majstora, ne sečene slike, pogledaj i ostale... http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/albums/edit:quote Edited by Vapad
Link to comment
@ Gazza:Potpuno razumem Tvoje prohteve. Da mi je budžet tako širok i raskalašan, birao bih jednog od ovih što dele isti Sony-jev senzor:Canon G11Canon S90Panasonic LX3Ricoh GR-D III (lični favorit, verovatno najbolji D kompakt ikad)Samsung TL500 (novotarija, tek treba da udari policetm)
Ne mogu sad da proveravam, ali sam siguran da ovi modeli ne dele isti Sonijev senzor. Zasto bi Canon koristio sonijeve senzore, kad ima odlicne svoje. LX3 ima jedinstvenu konstrukciju koja omogucava da ima odnos strana i 16:9 i 3:2 bez uobicajenog kropa, tako da tesko da deli senzor sa bilo kim drugim.
Link to comment
Ne mogu sad da proveravam, ali sam siguran da ovi modeli ne dele isti Sonijev senzor. Zasto bi Canon koristio sonijeve senzore, kad ima odlicne svoje. LX3 ima jedinstvenu konstrukciju koja omogucava da ima odnos strana i 16:9 i 3:2 bez uobicajenog kropa, tako da tesko da deli senzor sa bilo kim drugim.
Mislim da je G10 imao panasonikov a G11 ima sonyjev, valjda zbog kvaliteta... ali nisam baš siguran ;)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...