Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

ovo nije 'live kvadrat
vrlo lako se postize.na ekranu crnom izolir trakom [mada bih ja predlozio gaffer tape, manje lepka ostaje kad se skine] odredis svoj "live kvadrat" i samo napred :lol:
Link to comment

a, to bi baš bilo super da se napravi, mislm na live crop i ko voli nek' izvoli (možeš da je uključiš (opciju) i ne moraš)

Edited by bob mould hair style
Link to comment

imam canon G9 koji mi radi OK za vecinu zivotnih potrebamedjutim ima jedna situacija koja me prilicno zivcira pa cu probati da je opisemnaime kada slikam fotke sa blicem na AUTO modu koje su negde blizu macro situacija, recimo ispod metar daljine, vrlo cesto se desava da imam u donjem desnom delu slike zatamnjenje za koje mislim da je direktno posledica senke koju objektiv pravi u odnosu na blic. naravno odnosi se na blic ugradjen u aparat, sa eksternim nisam nikada probao.sa prethodnim aparatima osetno nize klase nikada nisam imao nesto slicno.da li je ovo normalno ili pokazuje neki feler sa kamerom. problem je sto sam ovo poceo da primecujem tek kada sam imao ozbiljan servis aparata (nakon sto je pao sa visine na zemlju uz zaglavljen objektiv, i pritom bio izdasno zaliven nekim odvratnim koktelom na bazi baileysa, znaci ulepljen unutra do koske - moralo je sve da se demontira do poslednjeg srafa unutra da bi se ocistilo) mada ne znam zasto bi opisana epizoda imala uticaja na ovakvo ponasanje. narocito kada totali sa vece daljine na istom modu nemaju nikakve fleke i senke.slika opisuje pomenuti efekat.

post-143-12636832478298.jpg

Link to comment
imam canon G9 koji mi radi OK za vecinu zivotnih potrebamedjutim ima jedna situacija koja me prilicno zivcira pa cu probati da je opisemnaime kada slikam fotke sa blicem na AUTO modu koje su negde blizu macro situacija, recimo ispod metar daljine, vrlo cesto se desava da imam u donjem desnom delu slike zatamnjenje za koje mislim da je direktno posledica senke koju objektiv pravi u odnosu na blic. naravno odnosi se na blic ugradjen u aparat, sa eksternim nisam nikada probao.sa prethodnim aparatima osetno nize klase nikada nisam imao nesto slicno.da li je ovo normalno ili pokazuje neki feler sa kamerom. problem je sto sam ovo poceo da primecujem tek kada sam imao ozbiljan servis aparata (nakon sto je pao sa visine na zemlju uz zaglavljen objektiv, i pritom bio izdasno zaliven nekim odvratnim koktelom na bazi baileysa, znaci ulepljen unutra do koske - moralo je sve da se demontira do poslednjeg srafa unutra da bi se ocistilo) mada ne znam zasto bi opisana epizoda imala uticaja na ovakvo ponasanje. narocito kada totali sa vece daljine na istom modu nemaju nikakve fleke i senke.slika opisuje pomenuti efekat.
G3+and+G9++gb071017-004+(web).jpgMislim da je to normalna senka koju pravi objektiv ako je previše izdužena a ugao nepovoljan. (zaobljena senka)Mada ako ranije nije možda su prilikom raslapanja/sklapanja flash malko na gore pomerili, ovako laički. Pogledaj na starim slikama...Jesi li probao neku foru sa difuzorom...papir iznad...flash2.jpgili pola one poluprovidne plastične kutijice od filma, priručno preko blica... Edited by Vapad
Link to comment

strava!edit:i pored toga što daje utisak kao da fotkaš nekog-nešto tamo drugo-drugog - deluje mnogo budžasto-upadljivo. dslr nije za ulicu i to je velika mana. naravno i ovde se ograđujem u smislu.. verovatno može i nekome to fenomenalno uspeva.

Edited by bob mould hair style
Link to comment

@gazza - to stvarno izgleda kao senka koju baca objektiv, ali dve stvari tu nisu logične - 1. Zašto se ista ne vidi i na većoj razdaljini, nego samo na makro snimcima? Meni širokougaoni objektiv baca senku koja je jasno vidljiva i kad pucam na objekt koji je metar udaljen. 2. Zašto je senka u donjem desnom uglu? Trebalo bi da bude na sredini, nije ti blic s leve strane.Da bi otklonio sumnju, predlažem ti da pozajmiš nečiji eksterni blic i vidiš da li i sa njim ima senke (pogotovu kada ga uperiš u plafon). ako nema, onda je stvar rešena.

Link to comment
@gazza - to stvarno izgleda kao senka koju baca objektiv, ali dve stvari tu nisu logične - 1. Zašto se ista ne vidi i na većoj razdaljini, nego samo na makro snimcima? Meni širokougaoni objektiv baca senku koja je jasno vidljiva i kad pucam na objekt koji je metar udaljen. 2. Zašto je senka u donjem desnom uglu? Trebalo bi da bude na sredini, nije ti blic s leve strane.Da bi otklonio sumnju, predlažem ti da pozajmiš nečiji eksterni blic i vidiš da li i sa njim ima senke (pogotovu kada ga uperiš u plafon). ako nema, onda je stvar rešena.
Ali blic mu jeste sa leve strane :)I meni lici da je upravo objektiv u pitanju, pogotovo ako se vise izvlaci prilikom zumiranja - gazza pominjao 'macro' a na 1m udaljenosti...Mada, kao sto predlaze maxivida, ako mozes da uzajmis neki EX blic, bilo bi zgodno i da testiras na razlicitim fokalnim duzinama.
Link to comment
a šta bi bilo zgodno za ulicu? :unsure: (a da daje profi fotografije)
nešto tipa lm8sa druge strane i ja sam u toj dilemi svakodnevno. samo što sam ja u fazonu da to bude jeftino jer nisam burž. ono što znam sigurno jeste neki veći objektiv na kameri koji može da u ruci izgleda kao pakla pljuga. evo iz primera bolje to da objasnim. za tako nešto kamera mora uvek da bude u ruci*. sve na gotovs jer se situacija pojavi u trenutku i već je prošla. za to treba biti u pripravnosti i brz na okidaču. danas kada sam bio u šetnji, jedno vreme sam fotkao sa dslr kamerom i stavio je u ranac. i da nije hladno, nekako je džombasto. idem dalje i vidim čoveka, starca sa štapom kako šeta i iza mu prilaze dva psa. fenomenalna situacija (barem sam to što sam video sigurno hteo da zabeležim da sam u rukama imao kameru) ali džaba. dok ja izvadim kameru iz ranca prošao ne brzi voz nego izgradiše se još četiri mosta u beogradu. sa druge strane, imam i ixus 75 ali to je bulja. objektiv mu je mnogo malen. i nema raw format kao opciju, spor a, idealan je za ruku i đep. ovo što ima gazza - canon g9 je kool opcija za "male" pare da se dobije kamera koja bi ispunila moje uslove za ulicu. *
Link to comment
sa druge strane, imam i ixus 75 ali to je bulja. objektiv mu je mnogo malen. i nema raw format kao opciju,
Moze da ima RAW ;)
CHDK is available for the Ixus 75 / SD 750 with firmware version 1.00B
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...