Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zmitjkoe, moze par pitanja vezano za 5DII? Znam da ima negde na netu, ali me interesuje licni utisak.- kako mu je po ovom zimskom vremenu? pazis/sklanjas li ga od kise? [glavni razlog prelaska sa XXD na keca]- koliki su otprilike RAW fajlovi ? [ja vec sa 8mpx pocinjem da manjkam prostora i da mislim da uzmem jos koji externi HD]- na istu temu, koliko prostora zauzima video?Posto se pojavio 1DmkIV, imam mogucnost da uzmem mkIII po jako povoljnoj ceni [moj mkIIN vec u oglasima] i imam neke last-minute sumnje :DA znam i zasto: ja bih vrlo rado tu cetvorku [i video, i vecu rezoluciju, i bolji ISO], ali nesto nemam £4k viska :lol:

Link to comment

Ne znam za kamere, ali ova dva aparata su potpuno neuporediva. Nikon je ultrazum, Canon DSLR, pri cemo je ovaj Canon dosta "slab" model, valjda najslabiji DSLR koji Canon pravi. S druge strane DSLR-ovi i kompaktni aparati (ukljucujuci i ultrazumeve) su kao nebo i zemlja - najaci kompaktni je po kvalitetu slike daleko ispod najslabijeg DSLR-a.U svakom slucaju, ako se opredelis za kompaktne nikako Nikon - dobra kupovina je recimo Canon G11 ili S90. U klasi DSLR-ova kolko para tolko muzike, mada kao i svuda u tehnici, posle odredjenog nivo moras da ulozis dosta para za malo poboljsanje u kvalitetu.

Link to comment

Na prvo pitanje ne mogu da ti odgovorim, jednostavno nisam izlazio napolje ovih dana/nedelja. Iako mi se pruzila retka prilika ove zime da slikam Amsterdam pod blagim sneznim pokrivacem, mene jednostavno mrzi da izlazmim napolje. Nedavno sam kupio i prvi L lens (70-200), znam da je otporan na vremenske prilike, ali jos nisam kupio zastitini UV filter i ne iznosi mi se "gologlavi" lens napolje. Iako je 5d mkII prilicno dobro zasticen od elemenata™, ipak to nije tenk kao sto je to tvoj 1DmkIIN. RAW fajlovi su ogromani (20-26 MB), kao sto se moze i ocekivati od kamere koja ima 21 MB senzor (5616×3744 pixels). Prema tome ako kupujes externi HD savetujem ti da kupis najmanje 1 TB, danas su bar HD vise nego jeftini. Postoji i sRAW1 i sRAW2, pravi manje RAW fajlove ali uz manju rezoluciju. To jos nisam isprobao, a vise o tome mozes da nadjes ovde.Verovao ili ne, sa videom imam jako malo iskustva, jednostavno jos dotle nisam dosao. Kad malo otopli, javicu se. Koga vise interesuju video mogucnosti HDSRL 5D MkII pogledati odlican prikaz Vincenta Laforeta, tipa koji je snimio sad vec cuveni Reverie..

Link to comment
Nedavno sam kupio i prvi L lens (70-200), znam da je otporan na vremenske prilike,
Ne znam koji od 4 [uskoro i 5] objektiva si uzeo, ali ako je f4 non-IS, on nije weather sealed. Ja sam imao prvo taj, sada f4 IS, i ovaj ima gumeni gasket dole na mount-u.A za Laforeta :thumbsup: znam od kad se 5D2 najavio, ali mene je zanimalo nesto malo "obinicnije" :Dedit: kad ga vec pominjemo, evo ga, rabi i 7D za filmove. Edited by jms_uk
Link to comment

Izvinjavam se ako je vec o ovome bilo reci ranije (nisam stigao da precesljam ceo topic):kako se u Photoshopu od obicne fotografije u boji, pravi crno-bela fotka? Zvuci mozda malo banalno, ali tek sam poceo da ceprkam po PS-u. Nasao sam dve mogucnosti: jedna je image> adjustments> threshold, ali tu slika ispadne vise kao da je slikana mastilom. Druga varijanta je: image> adjustments> gradient map gde moze da se izabere black and white varijanta, i tu slika ispade onako kako mislim, s tim sto boja nekako vise vuce na braonkastu, a ne na crno-sivo-belu, kakvu bih ja hteo. Jel' to zavisi od originalnih boja na slici i moze li to nekako da se podesi da bi se dobio pravi™ monohromatski izgled?Nadjoh i trecu varijantu: image> adjustments> desaturate. Ovo prakticno uradi isto sto i ova druga varijanta. Zahvaljujem.

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Sve pobrojane metode™ nemaju veze sa konverzijom kolor fotki u crno-bele (osim donekle desaturate, ali to nije to). Nije mi jasno kako si uspeo da dodjes do Image -> Adjusment -> Desaturate, a da pri tom preskocis Black & White? :D Tu mozes pilicno precizno da konvertujes boje, tako da se crvena, zelena i plava razlikuju (inace sve tri boje postaju crne). Sledeci metod je Image -> Adjusment -> Channel Mixer. Tu isto mozes sa sliderom da experimentises, samo pazi da procentne vrednosti za R, G & B ne budu vece od 100% zbirno. Ima jos metoda ali ovo su najcesce. Srecna konverzija.

Edited by Zmitjkoe
Link to comment

Jako dobar metod je da konvertujes sliku iz RGB moda u LAB i onda ubijes a i b kanal, pa vratis u RGB (ili gray scale). Najbolje rezultate ces dobiti pomocu specijalizovanog softvera (PS plugin-ova), recimo pomocu odlicnog Silver Efex Pro firme Nik Software. Silver Efex Pro ti omogucava i da simuliras razlicite crnobele filmove u kombinaciji sa filterima koji su se koristili za crnobelu fotografiju.

Edited by Aion
Link to comment
Sve pobrojane metode™ nemaju veze sa konverzijom kolor fotki u crno-bele (osim donekle desaturate, ali to nije to). Nije mi jasno kako si uspeo da dodjes do Image -> Adjusment -> Desaturate, a da pri tom preskocis Black & White? :D Tu mozes pilicno precizno da konvertujes boje, tako da se crvena, zelena i plava razlikuju (inace sve tri boje postaju crne). Sledeci metod je Image -> Adjusment -> Channel Mixer. Tu isto mozes sa sliderom da experimentises, samo pazi da procentne vrednosti za R, G & B ne budu vece od 100% zbirno. Ima jos metoda ali ovo su najcesce. Srecna konverzija.
Hvala ti.Nemam pojma, samo sam povrsno ceprkao po PS-u, pa je moguce da mi je promaklo. Kad su ove stvari u pitanju, ponekad moze i motkom po glavi da me bije, ja ne bih primetio. :DMada evo sad gledam i nigde nema Black & White opcije (u pitanju je Photoshop CS2 9.0)? Probacu ovo drugo, Channel Mixer sam nasao. :DBTW, pretpostavljam da foto-aparati i kamere imaju opciju slikanja i u b&w, pa da mi ovo mozda i nece biti neophodno kasnije?
Jako dobar metod je da konvertujes sliku iz RGB moda u LAB i onda ubijes a i b kanal, pa vratis u RGB (ili gray scale). Najbolje rezultate ces dobiti pomocu specijalizovanog softvera (PS plugin-ova), recimo pomocu odlicnog Silver Efex Pro firme Nik Software. Silver Efex Pro ti omogucava i da simuliras razlicite crnobele filmove u kombinaciji sa filterima koji su se koristili za crnobelu fotografiju.
Uh, polako, ovo su za mene vec spanska sela™. Kako se prebacuje iz RGB moda u LAB, a onda ubijaju a i b kanali, pa opet nazad? Da te ne mucim da kucas, ima li to objasnjeno u helpu? Ako ima, gde tacno da trazim?Hvala i tebi. :) Edited by Sludge Factory
Link to comment

Bilo koji nacin konvertovanja koji ne ukljucuje mogucnost uticaja na rezultat jeste los metod. Naime cilj konverzije je da se boje prebace u sto siri tonski opseg (nijansi sivog), uz minimalni clipping (100% belo i/ili 100% crno). Zato je neophodno konsultovati histogram. Inace se slazem da koriscenje Silver Efex Pro filtera daje najbolje rezultate:WY5T6918-v3-bw-754781.jpg(fotka nije moja)

Link to comment
Bilo koji nacin konvertovanja koji ne ukljucuje mogucnost uticaja na rezultat jeste los metod. Naime cilj konverzije je da se boje prebace u sto siri tonski opseg (nijansi sivog), uz minimalni clipping (100% belo i/ili 100% crno). Zato je neophodno konsultovati histogram. Inace se slazem da koriscenje Silver Efex Pro filtera daje najbolje rezultate:
Lepo izgleda. Na koji nacin se radi sa histogramom? Mozes li to malo detaljnije? Evo, ja probao nesto, da vidim kako ce da ispadne. Kako vam se cini?Originalna fotka:MV5BMjA5NzU4NDE0NV5BMl5BanBnXkFtZTcwNzM0OTY3Mg@@._V1._SX600_SY400_.jpgNakon mog prckanja:inglouriousbasterdsshos.jpg(fotka nije moja) :DBTW, gde je ta black&white opcija u meniju? Edited by Sludge Factory
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...