Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

pogotovo sto se Nikon ne moze podicit kvaliteotm svojih upustava.
Voistinu. Ajd aparat još i đene-đene (to valjda intuitivno skapiraš) ali se još uvek češkam po glavi nad njihovim uputstvom za blic. Valjda ga zato i ne koristim.
Link to comment

Povodom aparata Nikon D40: postoji onaj ludak Ken Rokvel. Ozbiljni fotografi ga mrze, ali na netu ima spektakularnu reputaciju. Kad se u Guglu ukuca 'ken ', on se pojavi kao prva sugestija. Kupio sam taj aparat 2007. i njegov Nikon D40 User's Guide mi je tada bio koristan.D40 je jednostavan foto aparat i bolje je potrošiti vreme na knjige o foto tehnikama, nego na njegovo uputstvo.Edit: sad vidim da je napisao novo uputstvo, nekorisnije nego ono koje sam 2007. čitao.

Edited by Anonymous
Link to comment
D40 je jednostavan foto aparat i bolje je potrošiti vreme na knjige o foto tehnikama, nego na njegovo uputstvo.
Knjige "Complete Guide to the Nikon Dxxx" Thoma Hogana zapravo i nisu samo uputstva za dati aparat, vec ima dosta opste price o foto tehnikama sa primerima kako se to radi na datom modelu.
Voistinu. Ajd aparat još i đene-đene (to valjda intuitivno skapiraš) ali se još uvek češkam po glavi nad njihovim uputstvom za blic. Valjda ga zato i ne koristim.
Koji blic imas? Ako imas neki konkretni problem - pitaj, mislim da jako dobro poznajem Nikonove bliceve. Probaj da nabavis "Nikon DVD: Hands on Guide to Creative Lighting" (trailer na
). Jedini problem sto ces shvatiti da ti jedan blic nije dovoljan.
Link to comment

Znam ja da mi jedan blic nije dovoljan za neku ozbiljniju fotografiju. Ali ja moj (SB 600) koristim kad slikam dete u kupatilu, ono se non-stop praćaka u kadi, a nemam dovoljno dnevnog svetla na raspolaganju pa ga odbijem o plafon (blic, ne dete). Sad mi je baš kolega prosledio kontakt ako hoću da slikam neku svadbu pošto on ne stiže tog dana, i odmah sam napisala ženi da ako hoće veštačko osvetljenje, mora da se obrati nekom drugom. Nisam sigurna da bi i bolje napisan priručnik uspeo da me zainteresuje. Visila sam na strobistu danima, pročitala pola onih članaka, ali pih.

Link to comment
Znam ja da mi jedan blic nije dovoljan za neku ozbiljniju fotografiju.
Uh, ja mrzim fotografije slikane s blicom, barem one gde se to vidi. Mozda mislis "ozbiljnu" u smislu zanata, tj. nadam se da to mislis. Available light je majka.
Link to comment

Mislila sam na ozbiljniju fotografiju slikanu blicom tj. ako već želiš da koristiš veštačko osvetljenje i da ti fotka izgleda profi, potrebna su ti dva blica.

Link to comment
Znam ja da mi jedan blic nije dovoljan za neku ozbiljniju fotografiju. Ali ja moj (SB 600) koristim kad slikam dete u kupatilu, ono se non-stop praćaka u kadi, a nemam dovoljno dnevnog svetla na raspolaganju pa ga odbijem o plafon (blic, ne dete). Sad mi je baš kolega prosledio kontakt ako hoću da slikam neku svadbu pošto on ne stiže tog dana, i odmah sam napisala ženi da ako hoće veštačko osvetljenje, mora da se obrati nekom drugom. Nisam sigurna da bi i bolje napisan priručnik uspeo da me zainteresuje. Visila sam na strobistu danima, pročitala pola onih članaka, ali pih.
Kod blica je generalno problem ili frontalno svetlo (posto je iznad/sa strane objektiva, pojavljuje se jaka, oshtra senka ispod brade npr.) ili potpuno jednako difuzno svetlo (ako ga puknes u plafon).Ipak, mozes da napravis cudo uz investiciju od pedesetak eura -
za obicni blic koji puca sa stalka i iz koje god pozicije u odnosu na aparat (ponasa se kao bliz-glava, uz kisobran/softbox, vatever).Dobar je i za outdoor u toj varijanti.
Link to comment
Mmm, da - blic na stalku je svakako bolji od blica na aparatu, ali ni to nije my cup of tea. Sunce rula.
Na bliceve/zilberice gledam kao na korisna pomagala. Ne volim njihovu skolsku, shematsku upotrebu - ali da mogu da koriste, mogu.Najbolje je kada se na fotografiji ne primecuje da je "pomagalo" korisceno. Hocu reci - sto je nekom fotografu pre stotinak godina bio beli zid, to je danas zilberica/blic - bez obaveznog zida. Mada, razumem te sasvim old-pier-dapixara-photo-art.jpg- Sunce jeste dovoljno za dobru fotografiju:) Edited by CowBoy
Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...