Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

Štovani profesionalci, pitanje jednog glupana: koji je maximalni format za štampu fotke u rezoluciji 2240x1488? Može i na PM odgovor, da ne smaramo ovde. Hvala.

Edited by CowBoy
Link to comment
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

Štovani profesionalci, pitanje jednog glupana: koji je maximalni format za štampu fotke u rezoluciji 2240x1488? Može i na PM odgovor, da ne smaramo ovde. Hvala.
Zavisi od vise stvari, od kojih su dve najbitnije:1. Motiv - neki motivi su takvi da dozvoljavaju velika uvecanja (malu rezoluciju pri stampi)2. Razdaljine sa koje ce se fotografija gledati. Tih 3Mpx+ bi trebalo da budu dovoljni za, recimo, bilbord, jer se ocekuje da se on posmatra sa dosta velikog rastojanja.Konkretno, u tvom slucaju, ako je sa fotkom, u tehnickom pogledu, sve ostalo OK slobodno idi do a4. Za preko razmisli o ove dve tacke.Naravno ako slusas proizvodjace i prodavce aprata, cuces nesto drugaciju pricu. Najcesce se to svodi da velicinu fotke u pikselima podelis nekim brojem izmedju 200 i 300 i da dobijes maksimalnu velicinu za stampu (u incima). Edited by Aion
Link to comment
  • 3 weeks later...
ova mi je prekrasna- sublimacija jada&nevolje zbolg biljnih nametnika. može jedno tekničko pitanje, kakav objektiv je potreban da bi se mogli prikazati ov(olik)i detalji (ako je objektiv uopće taj koji je ograničavajući faktor)?
Da, objektiv je dusa kamere (body-ji digitalnih kamera su +/- istih ili slicnih performansi). Za snimanje izbliza i malih premeta potreban je macro objektiv, odnosno objektiv koji ima i makro funkciju (obicno teleobjektiv). To je objektiv koji ima sposobnost ostrog fokusiranja na predmete koji su manji od filmskog snimka (36x24 mm) ili sensora. Postoje i kompaktne kamere sa zoom objektivom koji ima macro funkciju, kao na primer Canon G9, sa kojim su i napravljeni gornji snimci.Makro fotografija je vrlo interesantan pravac fotografije jer nam otkriva lepote mikro sveta.macro-insect.jpg
Link to comment

Da li neko ima iskustva sa Sigminim 28mm f/1.8 macro objektivom? Malo sam istraživala i čini mi se da je jedini s tako velikim otvorom blende, da istovremeno bude i macro, a da mogu da ga koristim i kao portretni objektiv (28mm odgovara pedesetici na full formatu). Tako da mi se čini da nemam izbora, moraću da ga kupim (na svu sreću, nije skup) ali na internetu sam nailazila na mixed reviews.

Link to comment
Da li neko ima iskustva sa Sigminim 28mm f/1.8 macro objektivom? Malo sam istraživala i čini mi se da je jedini s tako velikim otvorom blende, da istovremeno bude i macro, a da mogu da ga koristim i kao portretni objektiv (28mm odgovara pedesetici na full formatu). Tako da mi se čini da nemam izbora, moraću da ga kupim (na svu sreću, nije skup) ali na internetu sam nailazila na mixed reviews.
Reviews are always mixed. cool.gif Nemam iskustva sa doticnim lensom ali su i reviews za Sigmu 10-20mm bili very mixed (od onih koji su ga dizali u nebesa do onih koji su objektiv vratili prodavcu), pa sam ga ipak kupio i vrlooooo sam zadovoljan. :) Edited by Zmitjkoe
Link to comment

Hm, da. I ja sam zadovoljna, mada bih mogla da budem i zadovoljnija. Navikla sam na brzu pedeseticu i sad mi je taj f/4.5 premalo. A moglo bi sve to da bude i oštrije. Ali nikad je ne bih vratila i ne žalim para.

Link to comment
Navikla sam na brzu pedeseticu i sad mi je taj f/4.5 premalo.
Learn to live with a handicap. Salim se naravno, brzi objektivi su jako skupi. I da, povodom poslednje fotke koju si postirala moram reci da su model, osvetljenje i bokeh na top nivou. Mozda malo objasnjenja za tehnikalije?
Link to comment

Ma ta razlika u oštrini nije ogromna u odnosu na Nikonov kit objektiv koji sam ranije koristila (dok nije crko <_< ) ali ja sve poredim s tom pedeseticom. Dobro, nebitno. Moja slika: imamo francuske prozore u dnevnoj sobi, tri s južne - leve strane (u odnosu na subjekt) i dva s istočne (ispred subjekta). Slikano je ujutru, kada je sunce tuklo direktno s jugoistoka. Subjekt je ipak u blagoj senci a background u bokehu pod direktnom sunčevom svetlošću. Eskpozicija 1/800, f2.8, ISO 400, Nikkor 50mm f1.8. Kod slikanja dece je brz objektiv i dobro osvetljenje neophodnost, pa čak i tad retko slikam s manjim ISOm, jer brzo nikad nije dovoljno brzo za dete koje puzi, skače, đuska, okreće glavu vamo-tamo na svake dve sekunde. Veći otvor blende ne preporučujem jer je u tom slučaju, s obzirom na pokret, izuzetno teško ostvariti precizno fokusiranje (a i ovako je više stvar sreće nego organizacije).Posle sam to dodatno osvetlila u Lightroomu, i ekspoziciju i fill light regler i brightness, plus malo podigla temperaturu i dodala trunčicu magente (što radim uvek kad slikam kod kuće jer do pola prozora imamo zelenu ogradu od pleksiglasa). Oči nisam dodatno "farbala", samo sam ih potamnela burn četkicom da budu bliže istinskoj boji njenih očiju, jer su od sveg tog posvetljavanja izgledale suviše svetloplave. To je sve.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Fotka je odlicna ali je "prljava". Ima sivi cast.2982046322_4144677254.jpgmicke2zo2.jpgPogledaj histogram tvoje fotke. Nedstaje dobar deo belog spektra. (Na slici je klizac pomeren do tacke gde se zavrsava beli spektar)histogramqr6.jpg

Link to comment

E ne moze covek da se opusti. angry.gif Prosle godine kupih G9 kad ono Cnaon ovih dana izbacio:canon_g10_front_back.jpg:dool: :drool:Sta to ima G10 (sto moj nema?)- Rezolucija 15 MB :rolleyes: - Image Stabilizier :Hail: - DIGIC4 Image Processor :heart: - 5x wide-angle optical zoom :wub:To cry or to buy?PSZaboravih da napomenem da sam ga malopre video u izlogu. Cena 550 eurona. :fur:

Edited by Zmitjkoe
Link to comment
E ne moze covek da se opusti. angry.gif
igranka bez prestanka - i mislim da ce da se novi modeli pojavljuju sve brze i brze...
Sta to ima G10 (sto moj nema?)
ja sam prilikom poslednje kupovine otisao u korak unazad u vecini karakteristika, ali jedan od glavnih faktora mi je bila mogucnost za ovako nesto [kisa sinoc]77490786fh2.th.jpgthpix.gif 46760625sy9.th.jpgthpix.gif Edited by jms_uk
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...