Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

Iz Hong Konga sam preko Ebaya kod razlicitih prodavaca narucio 2 objektiva koji u EU kostaju jedan ?500, drugi ?600. Oba su stigla bez problema, jos je korespodencija sa prodavacima bila odlicna pri cemu smo se dogovarali da oni napisu nizu cenu pri deklariranju posiljke. Oni su u mogucnosti da napisu 70% od stvarne cene produkta pa se ti posle snalazi. Voljni su i da napisu na posiljci da je poklon pa ako prodje - prodje, ako ne - nice try. U mom slucaju jedan objektiv mi je proso bez da ista platim a za drugi su me ovi moji domaci ovde zaklali za 25% carine na cenu proizvoda. Suma sumarum na oba objektiva zajedno sam ustedeo nekih 32% sto smatram da nije losa zarada.Druga opcija koja garantovano pali je da vam neko u Chemerici kupi to sto hocete i da na paketu napise da je Gift i deklarise vrednost posiljke na nekih $100. To prolazi garantovano i ne podleze carini. Probao - uspelo, u nekoliko navrata.

Link to comment
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zmićko, pažljivo. Pretpostavljam da je ovo gore priča o srpskoj carini. U EU su, naravno, mnogo ozbiljniji. Pre nekoliko godina sam preko Ebaya kupila sat iz švajcarske. Iako je prodavac robu deklarisao kao poklon, oni su otvorili paket i procenili da nije reč ni o kakvom poklonu. Pa su mi ponduili da mi samostalno zaračunaju carinu na osnovu zvanične prodajne cene (koja je, naravno, bila viša od cene aukcije) ili da im "lepo sve priznam" :D i donesem print na kome se vidi za koliko sam robu kupila na Ebayu. Tako je i bilo, i po toj ceni su računali procenat, lepo od njih. Tek, ono što je prodavac napisao na deklaraciji uopšte nisu uzeli u obzir. što i nije čudno - posao im je da "znaju za jadac".

Link to comment

OK, shvatio sam da treba da se manem corava posla. Ispasce na kraju da cu platiti na cupriji ono sto nisam platio na mostu, uz eventualna maltretiranja.

Edited by Zmitjkoe
Link to comment
Zmićko, pažljivo. Pretpostavljam da je ovo gore priča o srpskoj carini. U EU su, naravno, mnogo ozbiljniji. Pre nekoliko godina sam preko Ebaya kupila sat iz švajcarske. Iako je prodavac robu deklarisao kao poklon, oni su otvorili paket i procenili da nije reč ni o kakvom poklonu. Pa su mi ponduili da mi samostalno zaračunaju carinu na osnovu zvanične prodajne cene (koja je, naravno, bila viša od cene aukcije) ili da im "lepo sve priznam" :D i donesem print na kome se vidi za koliko sam robu kupila na Ebayu. Tako je i bilo, i po toj ceni su računali procenat, lepo od njih. Tek, ono što je prodavac napisao na deklaraciji uopšte nisu uzeli u obzir. što i nije čudno - posao im je da "znaju za jadac".
Ti zivis u Nemackoj, cini mi se? Pa nije ni cudo, em su oni rasisti, em ti verovatno imas i dalje nase prezime, pa kada su videli... angry.gif Salim se, naravno ali bakcanje sa carinama podrazumeva i makar malo poznavanje istih. Ja srecom sa nasom carinom nemam nikakvih veza vec jedno 25 godina a ono sto sam gore opisao je procedura u najobicnijoj EU zemlji, cak ne ni jednoj od ovih novokomponovanih. Moje iskustvo je da imas i pravo zalbe kao i sto oni nemaju pravo da ti paushalno odredjuju sta i koliko kosta "po njihovom spisku". Bas je to bio sistem bivse Jugoslovenske carine, nisu valjda i Nemce naucili zanatu?Naravno, carina je drzava i borba protiv drzave nikada nije laka, ako objektiv zastane negde u masineriji, pa se zalis racunaj na nekoliko godina mukotrpnih pisanja zalbi ali uzmi u obzir da ces za tih nekoliko godina biti jos bolji fotograf pa ces, shodno tome, objektiv jos bolje upotrebiti ;) .Najozbiljnije, vrlo cesto narucujem sve i svasta iz raznih delova sveta jer ovde gde sam ja su jedne od najvecih cena ne u EU, ne u Evropi, nego u vasioni i nikada mi se nije desilo to sto ti opisujes. Pravilo je da ako mi firma posalje nesto sa deklaracijom sta je i koliko kosta da mi obavezno naplate danak od 25%, kao sto je isto i pravilo da kada mi neko privatno posalje nesto na poklon da me ne diraju. U takvim kombinacijama najveci problem za mene narucioca je kako firmu nagovoriti da mi posiljku posalje kao privatno i na poklon. I u 99% slucajeva je to nemoguce.
Link to comment

Ti iznosiš svoje iskustvo, ja svoje. I meni se dešavalo da mi za istu stvar iz iste zemlje jednom zaračunaju carinu, drugi put ne. Međutim, mislim da bi bilo naivno tvrditi da je pronađen siguran način nadmudrivanja carine koji uvek pali, jer da je tako, institucija bi postala besmislena. Pogotovo ne bih preporučila eksperimentisanje kad je reč o skupoj tehničkoj opremi koja je omiljeni carinski ulov.

Link to comment

Heheheh, maxi, ja uzeo sigmushu 10-22 prije mjesec dana. Nevjerojatno je sto sve stane u kadar! uzo sam used i platio ?200. Ja zadovoljan.Samo, skuzio sam da moram potpuo revidirati nacin na koji fotkam. Potpuno drugaciji pristup da bi dobio iole zanimljivu fotku. Steep learning curve...

Link to comment
Ti iznosiš svoje iskustvo, ja svoje. I meni se dešavalo da mi za istu stvar iz iste zemlje jednom zaračunaju carinu, drugi put ne. Međutim, mislim da bi bilo naivno tvrditi da je pronađen siguran način nadmudrivanja carine koji uvek pali, jer da je tako, institucija bi postala besmislena. Pogotovo ne bih preporučila eksperimentisanje kad je reč o skupoj tehničkoj opremi koja je omiljeni carinski ulov.
Moj upad je ustvari bio povodom pitanja o iskustvima sa Hong Kong firmama koje prodaju objektive. Ne znam kako je sa cuclama ali kada je foto tehnika u pitanju kontakt sa kinezima je u mom slucaju bio vise nego pozitivan. Cak mi je delovalo da se veoma trude da ostave taj pozitivan utisak. Sad, sto se carine tice, u pravu si, besmisleno je sa njima se nadmudrivati ali, opet u mom slucaju, jeftinije mi je kupiti objektiv iz Hong Konga racunajuci u to i placanje carine a ako je ne platim to mi je samo plus. Ovde moram da napomenem da je izvesna zarada sa takvim narucivanjem mala ili mozda nikakva kada su jeftinije stvari u pitanju a naravno veca kada je rec o skupljoj tehnickoj opremi.
Link to comment

Ja sam to jednom probala, dok još nisam imala remote okidač. Sesija je trajala par sati, posle sam dva dana imala upalu mišića od trčanja. Koga interesuje, ima rezultat na Flickru među mojim autoportretima.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Reklama za Ixus, mislim da joj je ovde mesto :Dcanoncheetah.jpgtitle: stady shot with ISO 1600 auto shift modedakle, i amaterski fotoaparati dobijaju viskoke ISO vrednosti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...