Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kada je komercijalna fotografija u pitanju [zovete profesionalna] analogni film je mrtav u skoro svim pod bransama. Zivimo u digitalnom dobu, i to valjda nista ne cudi. Analog 2 digital proces je skup i nepotreban. Nekada su se slajdovi analogno [razdvajanje boja] prenosili a stamparsku matricu. Danas je i to digitalizovano, el, mediji ... Komercionalni fotograf koji zivi od svojih fotografija je primoran da se prebaci na digitalnu fotografiju, jer to je medijum koji prihvata poslodavac. Ima naravno izuzetaka. Playboy svoje duplerice okida na A4 plocasu ... ali to je to in general.Napredni amateri & art fotografi naravno nemaju ta ogranicenja i shodno svom senzibilietu biraju alat. Film je za razliku od dig. zahtevan, trazi poprilicno znanja i jos vise iskustva. Obrni okreni to se opet sve prezentuje digitalno :) dakle, takav analogni efekat bi mogao da se dobije i sa dig. sourca. Kako? Ja ne znam, to sve ispada tako nekako, ali opet nije to, sto def ne znaci da ne moze.Ta nesavrsenost i pomerenost analognog filma je promovisana u photo etici kao nesto in. Slicno je prica je bila ploce vs cd. Danas skoro svako zna da okine "postenu" forku; ostru, pravilno exponiranu ... Secam se svog prvog Nikona F i njegovog TTL meteringa, ovo danas izgleda kao SF za ono vreme. Ovo gore ima veza sa tim shiftom u etici. Pojedini smatraju da su dig. fot 2 savrsene, hladne ... dosadne. Ide se iz jednog extrema u drugi pa odjednom blury, off-focus, bad expos ... se promovisu u nesto in.Sve ce to vremenom da legne na svoje mesto i da se vrati na everlasting principe koji vaze za visual art in general.

Link to comment

Izapsolvirasmo ovu temu u tančine....ja bih da pitam nešto drugoPošto smatram da se skoro ništa ne događa bez veze, tako sam i ja pokrenuo ovu temu iz čisto sebičnih razloga da postavim po neko pitanje. Odnosno vrlo konkretno ću pitati i rizikovati da ispadnem "glup u društvu". Kako da svu teoriju koju sam izčitao o AF modu (one shot/AI focus/AI servo) pretočim u upotrebljivu praksu? Na mom CANON EOS 350D dugmence za AF je izdvojeno i u rangu onog za ISO ili WB... kako ga i kad vi koristite?edit: a koliko sad vidim na najnovijem CANON EOS-1D mark III dugmence "AF ON" zauzima najznačajnije mesto - pod desnim palcem.

Edited by micke
Link to comment
Kako da svu teoriju koju sam izčitao o AF modu (one shot/AI focus/AI servo) pretočim u upotrebljivu praksu?
One shot fokusira jednom i ostane tako bez obzira sto radio s kamerom. Ja ga najcesce koristim (u kombinaciji s odabirom AF tocke). Dobar je recimo ako zelis ekspoziciju podesenu na nebo i onda samo promjenis kadar na tamniji dio slike a ono sto si fokusirao je i dalje u fokusu(hm, ni sam sebi ne zvucim smisleno) a ekspozicija je manja/veca od one koju bi imao da si je ocitavao bez re kompozicije.AI focus je kombinacija one shota i Servo. Ponasao se kao one shot do onog trenutka kada kamera 'mislim' da se objekt pomakao. Tada prelazi u Servo mode. Dosta glupav mode i poprilicno neprecizan i svojevoljan. Ja ga ne korisitm. Sevro fokusira na nesto i refokusira taj objekt ako se objekt mrda. Koristiti ako se nesto mrda :lol: vozila, djeca zivotinje itd.Nadam se da je sve ovo imalo nekakvog smisla.. :huh:
Link to comment
Nadam se da je sve ovo imalo nekakvog smisla.. :huh:
Naravno da ima smisla jer to manje-više piše i u uputstvu i na internetu, ja lično držim samo na ONE SHOT i centralnu AF tačku, mislim, u 99% sličajeva prođe maximalno 1-1,5sec između nišanjenja (do pola) i hvatanja kadra i okidanja (pritiskanja do kraja). Šta je to što za to vreme može toliko da se udalji/približi da bi ispalo iz fokusa? Moja deca nisu Carl Lewis, na pamet mi padaju samo neke trke i to da budem na samoj stazi ili na krivini. A opet sa druge strane data mu je prilična važnost "izvlačenjem shortcuta na desktop" :) pa ko velim ima još neku upotrebnu vrednost koja mi je nepoznata.edit: takođe, smanjenjem otvora blende (što bi rekli ovi analogni :)) mogu da povećavam zonu oštrine i tako kompenzujem kretanje, or not? Edited by micke
Link to comment
edit: takođe, smanjenjem otvora blende (što bi rekli ovi analogni :)) mogu da povećavam zonu oštrine i tako kompenzujem kretanje, or not?
Mislim da na taj način funkcionišu oni auto-programi na kojima je nacrtan čovečuljak kako trči.
Link to comment
edit: tako?e, smanjenjem otvora blende (što bi rekli ovi analogni :)) mogu da pove?avam zonu oštrine i tako kompenzujem kretanje, or not?
Kretanje objekta se "kompenziuje" ekspozicijom - od potpunog zamrzavanja kretnaja (teniska lopta ispred nosa igraca) pa do laganog motion blur koji daje dinamiku fotki. Otvorom blende se regulisu kolicina svetlosti i ostrina u dubinu (depth field) i ne znam kako bi aperture "kompenzovao" kretanje.
Link to comment
Kretanje objekta se "kompenziuje" ekspozicijom - od potpunog zamrzavanja kretnaja (teniska lopta ispred nosa igraca) pa do laganog motion blur koji daje dinamiku fotki. Otvorom blende se regulisu kolicina svetlosti i ostrina u dubinu (depth field) i ne znam kako bi aperture "kompenzovao" kretanje.
Ma da, ali ako ne spominjem ekspoziciju, mislim objekat koji se kreće duže će se zadržati u dubljem polju i tako će duže ostati u takvom oštrom delu.
Link to comment
Osecam da u ovom belom vanu čuči private eye Philip Marlow. :) Ova fotka me ponukala da malo prozborimo o nocnoj fotografiji. Ja nemam gotovo nikakvih iskustava na tom interesantnom polju pa bih molio one koji ih imju da o tome nesto napisu (narovno u pdf Foto tehnike)
Meni je ova tehnika fotografisanja veoma interesantna, ukratko ovo je deo mog iskustva...Uzmeš tipod (ako ti je malo nezgodno za vucaranje okolo, bandere, zidovi i poštanski sandučići mogu da pomognu) i zen metodama pokušaš da se umiriš pre nego li okneš. Eventualno uzmi daljinski okidač (može i bez njega samo staviš na odloženo slikanje, ali to ne preporučujem), sa expozicijom se onda malo(više) poigragraš (zavisi i od toga koliko si stabilisao aparat) i brzo uđeš u osnovne cake, zatim isprobaš fotografisanje mrdajućih (raznim brzinama) i nemradjućih objekata ...Evo pogledaj ovo su neke moje fotografije (kad ih smanjim na 640px staviću ih na topik Fotografija). Imao sam samo fotoaparat ali na svu sreću London ima puno bandera i govornica.Mislim da ovde ima mnogo većih poznavalaca ove tehnike od mene pa neka ti oni još nešto kažu. :)
Link to comment

Odlicne fotografije :)Ja obicno radim sa odlozenim slikanjem i pri malim ISO vrednostima - uz expozicije od 10 do 30 sekundi (tripod, naravno) - kad iskopam nesto interesantno postavicu.Za tako duge ekspozicije zgodni su objekti koji se krecu i imaju svetlo na sebi (automobili:)) , dobiju se jako interesantni efekti. Takodje, duga ekspozicija "izbrise" sa fotografije sve sto se pomera a nema farove (ljudi, uglavnom) pa tako obicno ostane samo arhitektura podcrtana svetlosnim linijama.ilustracija:_1018331.jpg ringispil (iz ruke, nisam poneo tripod:(

Edited by CowBoy
Link to comment

@ Indy: HDR tehnika nastala je iz frustracije nedovoljno velikim dinamickim rasponom kod DSLR - dok neki delovi fotografije "gore", drugi su u potpuno crnoj senci bez ikakvih informacija.Zato na mnogim DSLR-ima imas opciju za braketing od tri snimka za isti motiv (tripod obavezan) - svaki sa drugacijom expozicijom. Prvi (duga expozicija) pokupi informacije iz senki, drugi je normalno exponiran a treci (kratka expozicija) belezi podatke sa hajlajta (nebo, npr. je detaljnije). Poredjas jednu preko druge u PS kao lejere i rucno odvojis vrednosti - ili sve to bacis u HDR softver i podesis ga da ti odradi HDR kako hoces.

Edited by CowBoy
Link to comment

Nisam zaljubljenik u HDR, ali koliko se secam nove verzije PS-a imaju ugradjen softver za ovo, koji radi cak i registraciju slika (poravnjavanje slika usled male promene polozaja izmedju snimaka)

Link to comment
Nisam zaljubljenik u HDR, ali koliko se secam nove verzije PS-a imaju ugradjen softver za ovo, koji radi cak i registraciju slika (poravnjavanje slika usled male promene polozaja izmedju snimaka)
Naravno da PS radi HDR (CS2/CS3): File -> Automate -> Merge To HDR
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...