Jump to content
IGNORED

Istorijski kviz


casperbgd

Recommended Posts

je l' XVI vek?edit: jeste, charles V

Holy Roman Emperor, King of Aragon, King of Castile and L?on, Archduke of Austria, (Titular) Duke of Burgundy, Ruler of the Seventeen Provinces of the Habsburg Netherlands
Edited by kingmaker
Link to comment

Prva fabrika je praktično topolivnica koju je pokrenuo Karađorđe 1806.Nalazila se na Kalemegdanu, pored Kapije Karla VI.Mada, ona je sagrađena krajem XVIII veka pa ne znam da li se može smatrati Karađorđevom...

Link to comment

Pod fabrikom sam podrazumevao proizvodnju na parni pogon, topolivnica je vise radionica nego fabrika. Mada priznajem, trebao sam bolje da definisem pitanje.Lulana, jeste pivara. Cija i gde?

Link to comment

Tako je. To je danasnji BIP, fabrika je nacionalizovana posle rata. Inace, da bi imao energente za fabriku, Vajfert je istrazivao stare srednjovekovne rudnike, prvi je zapoceo eksploataciju i bio vlasnik rudnika bakra u Boru (ode sad na tenderu), rudnika lignita u Kostolcu i nekadasnjeg rudnika zive na Avali.

Link to comment

Ajmo onda jedno "drzavotvorno pitanje" - laganica :) .... a i da obelezimo ovih dana odlazak pokrajine...Rezultati i dostignuca Balkanskih ratova sazeto su iskazani, po njihovom zavrsetku, kroz krilaticu popularnu u narodu u to vreme.(dopuni potrebno):Za Kosovo ********Za ******** **********!edit: slovce

Edited by lulana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...