Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Ovo boldovano je mesecno, kvartalno i godisnje?Te cifre jednostavno ne znache nishta.U Srbiji se zdravstvo finansira na principu solidarnosti ( valjda ide i neka lova iz budzeta),a ovaj princip znachi da zaposleni finansiraju zdravstvo.U Srbiji je nezaposlenost velika, vishe od polastanovnistva su penzioneri ,socijalni slucajevi, ali i deca, tako da ima jako,jako malo priliva u kasu.Aparati su sve savrsheniji, skuplji, neplativi i neisplativi cak i za moju drzavu Nemacku, odrzavanjeje takodje jako skupocena stvar. Lekovi su zato skoro pa dzabe uporedjujuci ih sa cenama u Nemackojili Francuskoj. Zdravstvo je verovatno najbolnija tacka u svakoj drzavi. Da nije tako verovatno bi i USA imala savrshen zdravstven sistem. A nema ga. Sada novi predsednik hoce da uvedebarem za decu besplatne preglede i intervencije.Ne postoje nigde namerne lekarske greshke.Pa ni u Srbiji. Srpski lekari po strucnosti nisu ni boljini gori od italijanskih, grckih ,bugarskih ili danskih.Korupcija jeste strashna, ali su zato krivi pacijenti koji trpe, cute i dozvoljavaju da ih lekari ucenjuju.
To je godišnji prosek po stanovniku, videla sam ga doduše na netu negde pa ne mogu da izbacim link. Mislim da je smešno porediti se sa Nemačkom, ali recimo ova razlika u odnosu na češka izdavanja nije velika. Ja nisam pomenula namerne lekarske greške, nego nemar, recimo ovaj primer:http://www.blic.rs/hronika.php?id=73374Tu jedan lekar nije ni hteo dete da primi na operaciju dok ne dobije novac. To nije namrena greška ili šta god, to je prosto nebriga da li će pacijent preživeti ili ne. I ovo nije korupcija. Korupcija je npr kad lekaru daš novac da ti operaciju pomeri sa datuma A na datum B ili tako nešto. Ovaj slučaj više je uporediv sa otmicama iliti iznuđivanjem novca. Zašto je to bitno? Klasična korupcija je krivično delo koje počini i onaj koji daje novac (za uslugu na koju inače nema pravo) i onaj koji ga prima. U ovom slučaju otac (koji je već jednom pre toga već dao novac lekaru) je kriminalac koliko i onaj kome kidnapuju dete pa plati otkupninu. Ovo pišem pošto pominješ namerne lekarske greške i korupciju u odgovoru na moj post, a ja to tamo nisam pominjala.Što se tiče stručnosti, mislim da imamo i puno dobrih i puno loših lekara. Nailazila i na jedne i na druge. Ne bih mogla da ih uporedim u stručnosti sa danskim i italijanskim lekarima ali ne mislim da je to glavni problem zdravstvenog sistema u Srbiji.Inače što se fakulteta tiče, moja drugarica je baš nedavno diplomirala na medicini. Iz njene priče sam stekla utisak da je nezadovoljna praktičnim znanjem koje je dobila na vežbama (sećam se istog primera da nisu naučili da ušivaju ranu) ali je ona zato išla na neka dežurstva u urgentni čini mi se da nauči neke stvari, znači van obaveznog programa. Prosto bila je svesna nekih nedostataka i zainteresovana da to nauči. Tako da ima tu svega kao i na svakom fakultetu, ali čini mi se da ipak može dosta toga da se vidi i nauči.E da, u vezi sa razlikama u zdravstvu Srbije i nekih drugih zemalja, dosta može da se pročita na ovom sajtu:http://www.majkahrabrost.com/Mislim da je tu prilično očigledno da za neke loše stvari u zdravstvu kod nas nisu krivi novci.
Link to comment
Evo malo i iz bolesničkog ugla.Stoji ovo što wall kaže, ali, kao i u svakoj temi, ne treba generalizovati.Srećom nisam imala potebu za medicinskom pomoći proteklih godina, ni ja ni meni bliske osobe, ali sve se nadoknadilo u poslednja tri meseca prošle godine i iskustva su različita čak i od odeljenja do odeljenja jednog istog medicinskog centra.Ostareli roditelj je preživeo infarkt početkom decembra i bio je dvadeset i nešto dana u bolnici. Za lekare, sestre i tehničare na koronarnom odeljenju imam samo :Hail: . Izuzetno su profesionalni, dali su sve od sebe, ali i ljubazni i ljudski zainteresovani što je i njemu i nama mnogo značilo. Prvih sedam dana je bio u jedinici gde nema poseta, ali kad god smo zvali ili odlazili da mu nosimo neophodne stvari, dobili smo potebne informacije. Ko god se javio bio je predusretljivi, što je najvažnije, prenosili su mu sve poruke.Nikoga nismo poznavali niti nam je bilo ko nešto tražio.Potpuno drugačiji tretman imala sam kada sam se razbolela u oktobru. Lekarki opšte prakse nije palo na pamet da me pregleda, oslanjala se na ono što su mi dali na hitnoj jer sam prvo tamo dospela, tj. samo je produžila terapiju. Poslala me je da snimim abdomen rendgenom, pa je onda zahtevala da se vratim kod radiologa da on čita snimak, ona nije htela ni da baci pogled, a meni loše, bila sam tih dana stalno na infuziji. I to je ono što me je najviše izbacilo iz takta- očekivali su od mene tako bolesne, da hodam od lekara do lekara, da čekam satima kao da ne vide da me bolovi razdiru i da sam malaksala.Sve je rezultiralo time da sam bila opasno besna na sebe što nisam ostala kod kuće, odmorila se i odležala jer izgleda da mi je to bilo najpotrebnije.Na kraju sam se vratila u normalu, ali niko nije otkrio niti se potrudio da mi odgovori na pitanje šta je izazvalo boleščinu koja me je snašla.
Nikako ne generalizujem, naprotiv, no ja medicinu doživljavam kao i bilo koju drugu uslugu, s tim da očekujem da se davaoci usluga odnose prema svom poslu ozbiljno koliko, jel', i ta usluga to traži.Naravno, ne o čekujem da će se lekar uzrujati i rastrčati, zato što sam ja slomio prst ili izgubio svest na par trenutaka, ali isto tako ne očekujem ni da me tretira kao proizvod na pokretnoj traci.Upravo zbog takvog tretmana sam umalo zaglavio...
Link to comment
ja u klin, ti o ploču. Ne pričam o svakodnevnom radu, već o ili-ili situacijama, kada zavisi od toga da li si ikada u životu imao priliku da manuelno isprobaš nešto. Ako u ambulantnim kolima...
slazem se sa tobom 100%, iako nisam iz te struke.stanje u zdravstvu?mojoj su mami spasili zivot ti sa ambulantnim kolima pre dve godine.uz sve sto im se obicno i nasiroko prigovara - treba reci i ovakve stvari.licno sa lekarima NIKAD nisam imala losa iskustva. ali nisam imala ni previse posla...
Link to comment

Mrzi me da čitam ceo topik, samo da iznesem svoje mišljenje. Nakon desetak godina apstinencije (kuc, kuc...) prošlog meseca sam imao priliku da posetim dom zdravlja Novi Beograd nekoliko puta. Mnogo se promenilo, mnogo je bolje! Nema gužve, čekao max 15 minuta, osoblje preljubazno, doktorka takođe, sistem vađenja rezultata kompjuterizovan, karton takođe, sve analize automatski zbrajaju u moj karton, nema cimanja od šaltera do šaltera... Jedina, ali jedina stvar koju bi mogao da zamerim je što se rendgen zakazuje sa dva meseca čekanja, al nisam hitan slučaj pa je to valjda zato.Jasno mi je da nisam neki reprezentativan uzorak i da se pacijenti i dalje sreću sa dosta problema, ali je potpuno netačno da se ništa ne radi i da je sve isto.

Link to comment
Mrzi me da čitam ceo topik, samo da iznesem svoje mišljenje. Nema gužve, čekao max 15 minuta, osoblje preljubazno, doktorka takođe, sistem vađenja rezultata kompjuterizovan, karton takođe, sve analize automatski zbrajaju u moj karton, nema cimanja od šaltera do šaltera... Jedina, ali jedina stvar koju bi mogao da zamerim je što se rendgen zakazuje sa dva meseca čekanja, al nisam hitan slučaj pa je to valjda zato.Jasno mi je da nisam neki reprezentativan uzorak i da se pacijenti i dalje sreću sa dosta problema, ali je potpuno netačno da se ništa ne radi i da je sve isto.
Ovo boldovanio je i najvaznija stvar a ta u Srbiji nikako ne funkcionishe.Da si ne daj Boze "hitan slucaj" morao bi ili da trazish neku debelu vezuili da calnesh lovu tako sto cesh otici na privatni pregled.Najveci problem je bash u aparatima kojih je jako malo a cesto su i u kvaru.Pa se ceka serviser koji nikako da stigne.Ili aparata jednostavno i nema. Na primer mamografi postoje u Kladovu i Nishuza celu Istocnu Srbiju. Znachi da mora da se putuje 100 km da bi se snimila dojka.Isto vazi i za kompjutersjku tomografiju ili magnetnu reznonacu. Samo Nish ili Zajecarza ljude iz Zajecara,recimo. Onda se ceka mesecima, tako da svako nekako skupinekoliko stotina evra pa sam plati snimanje.
Link to comment
Ovo boldovanio je i najvaznija stvar a ta u Srbiji nikako ne funkcionishe.Da si ne daj Boze "hitan slucaj" morao bi ili da trazish neku debelu vezuili da calnesh lovu tako sto cesh otici na privatni pregled.
Ne bih se složio.Pre nekog vremena slomio sam prst.Snimanje na rentgenu je obavljeno u roku od 15 minuta.Ceo pregled od prijema do izlaska iz bolnice nije trajao više od 45 minuta.Hitni slučajevi stvarno imaju takav tretman, samo pitanje je da li lekari na vreme otkriju da je neko hitan slučaj ili ne...edit: A nisam bio hitan slučaj, da ne ispadnem hipohondar ili dramoser. :D Edited by wall
Link to comment
Ovo boldovanio je i najvaznija stvar a ta u Srbiji nikako ne funkcionishe.Da si ne daj Boze "hitan slucaj" morao bi ili da trazish neku debelu vezuili da calnesh lovu tako sto cesh otici na privatni pregled.
Bilo bi lepo da ne širiš dezinformacije.Hitni slučajevi imaju prioritet u imidžing (a i ostaloj) dijagnostici i sa njima se postupa u skladu sa hitnošću, bez ikakvog calovanja love.A vidim i da pominješ mamograf koji nikakve veze sa hitnim slučajevima nema. Kao i obično. Edited by gotivac
Link to comment
Bilo bi lepo da ne širiš dezinformacije.Hitni slučajevi imaju prioritet u imidžing (a i ostaloj) dijagnostici i sa njima se postupa u skladu sa hitnošću, bez ikakvog calovanja love.A vidim i da pominješ mamograf koji nikakve veze sa hitnim slučajevima nema. Kao i obično.
Ti si PR u ministarstvu za zdravstvo?Jednostavno nema dovoljno aparata na teritoriji Srbije. A kada neka zena ustanovi da ima nesto u dojci ,nesto tipa zrna grashka,onda je to jako,jako hitan slucaj.
Link to comment
Ne bih se složio.Pre nekog vremena slomio sam prst.Snimanje na rentgenu je obavljeno u roku od 15 minuta.Ceo pregled od prijema do izlaska iz bolnice nije trajao više od 45 minuta.Hitni slučajevi stvarno imaju takav tretman, samo pitanje je da li lekari na vreme otkriju da je neko hitan slučaj ili ne...edit: A nisam bio hitan slučaj, da ne ispadnem hipohondar ili dramoser. :D
Da bi dosao kod specijaliste (iskustva iz Zajecara) treba ti uput od lekara opste prakse.Znachi s tim uputom odlazish u bolnicu, neki medicinski centar i dobijash termin za pregledkod specijaliste za recimo 4-6 nedelja.Ljudi obicno idu lekaru kada su stvarno bolesni,Na kraju te specijalist uputi na skener,CT,MR, ali ti ne zakazuje on termine. Nego to morashsam, a svuda su liste cekanja i do dva meseca. Zato i rekoh da ti treba ili debela veza(recimo i da si sam lekar ili barem predsednik opstine) ili da jednostavno odes sutradanu neku privatnu praksu i odneses prekosutra specijalisti rezulat.Do nedavno su i ovi specijalisti ( internisti ,kardiolozi) pre podne radili ubolnici ,po podne u svojoj privatnoj praksi. Pa ako si stvarno jako bolestan,onda ipak morash dapreskocish drzavsno zdravstveno osiguranje. Ne znam kako je od ove godine.
Link to comment
Da bi dosao kod specijaliste (iskustva iz Zajecara) treba ti uput od lekara opste prakse.Znachi s tim uputom odlazish u bolnicu, neki medicinski centar i dobijash termin za pregledkod specijaliste za recimo 4-6 nedelja.Ljudi obicno idu lekaru kada su stvarno bolesni,Na kraju te specijalist uputi na skener,CT,MR, ali ti ne zakazuje on termine. Nego to morashsam, a svuda su liste cekanja i do dva meseca. Zato i rekoh da ti treba ili debela veza(recimo i da si sam lekar ili barem predsednik opstine) ili da jednostavno odes sutradanu neku privatnu praksu i odneses prekosutra specijalisti rezulat.Do nedavno su i ovi specijalisti ( internisti ,kardiolozi) pre podne radili ubolnici ,po podne u svojoj privatnoj praksi. Pa ako si stvarno jako bolestan,onda ipak morash dapreskocish drzavsno zdravstveno osiguranje. Ne znam kako je od ove godine.
Ako ideš tim putem onda nisi hitan slučaj ili te pak lekar opšte prakse šalje kao hitan slučaj kod specijaliste, koji te opet šalje na snimanje ili neki drugi pregled kao hitan i vrlo brzo prolaziš i vraćaš se tom istom specijalisti. Bar je tako bilo kod mene (nažalost ili na sreću diskutabilno je).E sada, tu dolazimo do onog o čemu sam već pisao, da lekari rade sa ljudima kao na pokretnoj traci pa često ne uoče koliko je stvar ozbiljna i uopšte postave pravu dijagnozu.Jedna napomena: kada kažem lekari ne mislim svi lekari, pa čak ne mislim ni većina.
Link to comment
Nije.
Za tebe mozda nije, za predmetnu zenu jeste.Nego,kad si vec na vezi ;) , kako izgleda "hitan slucaj".Ne mislim na frakture lobanje,nego odesh kod specijalistei on te pregleda i ustanovi da si hitan slucaj.Stvarno me zanima.
Link to comment
Za tebe mozda nije, za predmetnu zenu jeste.Nego,kad si vec na vezi ;) , kako izgleda "hitan slucaj".Ne mislim na frakture lobanje,nego odesh kod specijalistei on te pregleda i ustanovi da si hitan slucaj.Stvarno me zanima.
Ne mora kod specijaliste, može i kod lekara opšte medicine.Recimo pacijent sa glavoboljom i jednom zenicom širom od druge je hitan slučaj.Pacijent sa adekvatnim promenama na EKG-u (recimo elevacija ST segmenta) je hitan slučaj.Pacijent sa peritonealnom reakcijom u abdomenu ("defans") je hitan slučaj.Pacijent kome se javila slabost jedne polovine tela je hitan slučaj.Pacijent kome se javila alergijska reakcija je hitan slučaj.Pacijent bez svesti je hitan slučaj.Mogu ja još... ;)
Link to comment
Ovo boldovanio je i najvaznija stvar a ta u Srbiji nikako ne funkcionishe.Da si ne daj Boze "hitan slucaj" morao bi ili da trazish neku debelu vezuili da calnesh lovu tako sto cesh otici na privatni pregled.Najveci problem je bash u aparatima kojih je jako malo a cesto su i u kvaru.Pa se ceka serviser koji nikako da stigne.Ili aparata jednostavno i nema. Na primer mamografi postoje u Kladovu i Nishuza celu Istocnu Srbiju. Znachi da mora da se putuje 100 km da bi se snimila dojka.Isto vazi i za kompjutersjku tomografiju ili magnetnu reznonacu. Samo Nish ili Zajecarza ljude iz Zajecara,recimo. Onda se ceka mesecima, tako da svako nekako skupinekoliko stotina evra pa sam plati snimanje.
ovo boldovano jednostavno nije tacno.hitni slucajevi se primaju odmah, salju se odmah, na uputu se naglasava da je hitno...sve potrebne (a dostupne) analize se rade bez zakazivanja. postoji mogucnost da nesto sto je hitno promakne neiskusnom ili nepazljivom lekaru u opstoj ili hitnoj sluzbi, ali to je problem druge vrste.srdjann je dao nekoliko primera... mislim da se hitnim stanjima smatraju sve bolesti i stanja kod kojih bi odlaganje medicinske intervencije moglo da dovede do vitalne ugrozenosti pacijenta, telesnog ostecenja i invaliditeta (ako sam neprecizna, izvinite, pisem po secanju).npr. sumnja na meningitis, encefalitis, febrilne konvulzije kod dece jesu hitno stanje.grip, upala grla, ovcije boginje nisu.hipertenzivna kriza, cvi, sumnja na infarkt miokarda, disekantnu aneurizmu aorte, akutna trovanja, politrauma, krvarenja i rascepi unutrasnjih organa i telesnih supljina itd jesu.izmeren visok pritisak, povremene nelagodnosti nisu.itd.vidim da se i na zapadu za specijalisticke preglede,kao i za dodatne analize, zakazuje i da se ceka. verujem da je vreme cekanja manje (mada moja zaova cerci zakazuje kontrolne preglede kod orl i pulmologa na tri do sest meseci, ona sama je bila kod gastroenterologa, svi pregledi i analize na zakazivanje) ali nije bas da se sve prima u roku od odmah.e sada, po pitanju aparata bih se u potpunosti slozila sa tobom. aparata ili nema ili su zastareli ili pokvareni. drzava i opstine (i drugi potencijalni) navodno nemaju para za nove aparate, mada im ocigledno nije nikakav problem da izdvajaju po desetine hiljada evra za raznorazne koncerte na trgovima o svakom malo vecem prazniku. hebi ga to se vidi, neki ekg aparat, gastroskop, ultrazvuk se vide (ili ne vide) tek onda kada ti zatreba.ne mogu nikako da zaboravim da su beogradjani svojevremeno glasali da se milion dolara donacije umesto u vozila hitne pomoci, uloze u renoviranje doma kulture. znam da je moglo neograniceno da se glasa i da je verovatno namesteno, ali ipak...to po meni nije smelo da se desi.
editujem kad progutam slova :) sme da se ispusti samo mala količina likvora, ako nema adekvatne druge terapije (manitol, ...), što ne rešava situaciju nego kupuje malo vremena. Da postoji rizik da se proces ubrza - postoji. Sad, da li je bolje ne pokušati ništa ili probati rizičnu metodu... ne bih da ikad budem u prilici ni da radim ni da odlučujem. Jedna od bizarnijih metoda za smanjenje icp je bilo podsticanje prekomerne sekrecije u želudcu...
iz iskustva znam da kada pratis nekog, sa povisenim icp iz malog mesta u sanitetu tog malog mesta...cak i da imas dovoljno hrabrosti i da se odlucis da izvedes rizicnu lumbalnu punkciju, u kolima koja jure po najverovatnije shit putevima...vrlo, vrlo je mala verovatnoca da ces da imas cime to da izvedes, tj da ce u navedenom sanitetu da postoji pribor za lumbalnu punkciju :P :P . manitol ces, sa druge strane verovatno imati.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...