Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

pa sad, kako bih rekla, ovaj vishe ne moze da se shali, a poslednja rech je data. tako sve shto je ikad bilo koji mrtav chovek potpisao moze da se dovede u pitanje, shto se, istina, i radi. ali po njega ne vidim kako vishe shteta moze da se napravi? mislim, shta, materijal sa njegove strane da nasledi njegova rodbina? ili da stoji tamo doveka, a ne sme da se koristi :unsure:

 

uzasno osetljiva stvar, to je jasno :unsure:

 

 

edip. jasno mi je, da ne sekiram pravnike, da se svaka situacija granau 5-10 drugih mogucih ishoda koje treba preduhitriti. nego kad ovako dodje na nivo pojedinca, onda se nerviram.

Edited by gospa buba
Link to comment

Isto kao sto i taj zamrznuti embrion ima pravo da naslijedi dio tatine imovine.
Ili recimo zena da je umrla, pa muz u ostavinskoj raspravi naslijedi njenu polovinu embriona i onda sa njim radi sta hoce. Npr. vrate taj embrion njegovoj novoj zeni. Jer to sto je prva zena pristala da se napravi taj embrion znaci da je saglasna i da se iz istog rodi dijete.

Link to comment
13 hours ago, Tihajeza said:

Ali on se saglasio! Nije sigurno išao u VTO kliniku jer mu je bilo dosadno u nedeljno popodne.

Druga je stvar što je procedura tako napisana kako jeste da treba da se saglasi za svaki korak. Zamislite da je čovek živ i dalje, čemu korak ponovne saglasnosti, ako je već pristao na korak oplodnje jajne ćelije? Šalio sam se?

 

Jeste, u slucaju koji sam opisivala sa devojkom sa kojom sam se druzila, dobili su nesto reda velicine 10 embriona, i u prvom usadjivanju izneli trudnocu i dobili devojcicu. Onda kad su te devojke htele i drugo dete otac vise nije hteo da da saglasnost, jer se predomislio iz nekoh svojih privatnih razloga (legitimnih po mom misljenju ali i da nisu). Zato je procedura tako i pisana da se sa svakim korakom mora saglasiti. Znaci odvojeno za uzimanje materijala, odvojeno za svaku implantaciju... Godinu dana su ga ubedjivale dok na kraju nije opet pristao...

  • +1 1
Link to comment

Možda da dodaju u proceduru klauzulu po kojoj u slučaju smrti jednog učesnika u toku procedure, preživeli ima pravo na jednu, prvu inplementaciju. 

Znači, ušao si u proceduru, znači hteo si to TADA. Sve dalje implementacije (dalje od prve) ne, da bi se sprečile manipulacije, da ne kažem krivično delo "sad ću da ga roknem, pa neće moći da mi ne da saglasnost u budućnosti".

 

Link to comment
21 minutes ago, Tihajeza said:

Možda da dodaju u proceduru klauzulu po kojoj u slučaju smrti jednog učesnika u toku procedure, preživeli ima pravo na jednu, prvu inplementaciju. 

Znači, ušao si u proceduru, znači hteo si to TADA. Sve dalje implementacije (dalje od prve) ne, da bi se sprečile manipulacije, da ne kažem krivično delo "sad ću da ga roknem, pa neće moći da mi ne da saglasnost u budućnosti".

 

 

potpuno se slazem ako ne postoji neki zakonski razlog da ovakav ugovor ne bi bio moguc, mada sansa da prva implementacija uspe je mislim oko 30% ukupno po svim starosnim grupama.

Inace interesantno da si pomenula 'roknjavanje', ova partnerka moje nekadasnje drugarice mislim da je prilicno manipulativna, inace psihijatar, koja ju je dozirala lekovima po potrebi. U par navrata imala sam dosta sablasan osecaj na sta je sve spremna. Recimo inicijalno dogovor je bio jedno dete od nje jedno od moje drugarice. Da bi na kraju ta moja drugarica dosla i rekla kako ustvari sto da ne rodi jedan od tih embriona svoje partnerke kad je to vec tu... (sto ima neke logike ali mislim da motivacija njene partnerke nije bila bas logika). Tako da ne znam kako je ovog prijatelja donora tacno ubedila, ali tacno ne bih se iznenadila ni da bi sredila nekog ako bi joj to necemu pomoglo...

Link to comment
2 minutes ago, Paul Gompitz said:

Od trenutka kad muskarac da svoj materijal za oplodnju do prvog moguceg vracanja embriona zeni prodje 3-5 dana. 
Sanse da muskarac umre u tom periodu su prilicno male.

 

Uglavnom tacno, dobra primedba.

Link to comment
36 minutes ago, Paul Gompitz said:

Od trenutka kad muskarac da svoj materijal za oplodnju do prvog moguceg vracanja embriona zeni prodje 3-5 dana. 
Sanse da muskarac umre u tom periodu su prilicno male.

To je mnimalno. Može biti i par meseci.

Link to comment

 

55 minutes ago, Paul Gompitz said:

Moze biti i par godina, ali se onda ne moze smatrati da je to prvi transfer embriona na koji je muski partner automatski pristao.

 

Ako je prvi, onda je prvi. 

Postoje nekad opravdani razlozi zbog čega mora da se sačeka sa transferom. 

Link to comment
6 minutes ago, Tihajeza said:

 

 

Ako je prvi, onda je prvi. 

Postoje nekad opravdani razlozi zbog čega mora da se sačeka sa transferom. 

 

Mislim da se u clanku govori o vise embriona, sem toga u clanku pise da EU odobrava posthumnu oplodnju, tako da meni to deluje Ok. Te stvari se tamo regulisu po etickim komisijama ako su odobrili znaci da je ok. A muz joj je cak ostavio i potpisanu izjavu u slucaju da premine da se moze koristiti materijal za oplodnju. u prevodu maltretiraju zenu od besa.

  • +1 3
Link to comment

Kako sam negde procitala, on je pred smrt sao saglasnost, overenu kod notara, da ona radi sa embrionima sta zeli, tj. da pristaje da nastavi proceduru i nakon njegove smrti. Covek je imao neku ozbiljnu dijagnozu i znali su za rizik da ne doceka kraj svega toga.

  • Tužno 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...