Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

pa nije sakriveno, pobachaji te vrste su oduvek na loshem glasu kod nas, nije to ni prvi ni zadnji. mi narodno ginemo na samoj granici proklamovane masovne proizvodnje sa jedne i tabua sa druge strane, bukvalno. i kad stvari krenu po zlu, iz bilo kog razloga, zlo se samo tovari i pakuje. tovari i pakuje. i autput je uvek isti, ona je kriva i/ili ona je luda.

zdrava zena koja odvede zdravo dete kuci ima precha posla, ona je ispunila misiju kakogod, a i doci ce opet, most probabli, bez obzira na sve. da li je psiholoshki oshtecena putem, ako je neko vredjao ili bio bezrazlozno*** zao prema njoj, to vishe nikoga ne interesuje, ni nju ne interesuje. nema kad.

one koja su otishle kuci bez deteta, one su u problemu, ne umeju same, a nisu nichija briga. keva da ih teshi i baba. i josh da im se tovari kako su slabe i lude. jesu, i slabe i lude i podlozne manipulacijama, koje su samo deo uzasnog spektra koji se plete oko njih i koje one same pletu, jer neki ne znaju drugachije, neki nemaju vremena, a neke nije ni briga. podrshka nula.

ideja da se zeni, koja se sprema da rodi mrtvo dete, ili bolesno dete, ili je to sve vec uradila, izgovaraju uzasi o njoj i/ili detetu, ili bilo shta shto ona moze (!) da protumachi kao agresiju, jebemumater od kad je to normalno, da seresh da visine po nekome kome je teshko i ko zavisi od tebe. a oni to rade, razni i razne, to je sushtina. govore uzase zeni u nevolji. ono, realno, treba da je samo drze za ruku i cute. za to nema nikog, malo ljudi tesne smene. ali to je treca pricha, i jedina koju zapravo mozemo da reshimo.

srecna okolnost je shto necemo imati dovoljno ni naroda ni zena za poljski model. pa cemo uspeti da ne budemo namerno najgori.


*** uvek je bezrazlozno.



sent from novi mnogo jak bubamoto.







  • +1 6
  • Hvala 3
Link to comment
49 minutes ago, Taihoskopija said:

Nije rekla da je neko terao da pobaci, nego da se zbog nemara to odigralo tako kako se odigralo. 

Nije se to odigralo zbog nemara, nego se narodski receno zena dovoljno otvorila, a bez bolova i plod je lako izasao.

 
 

Link to comment

Nisam ni rekla da je to što je plod izašao nemar, nego to što nije imala podršku i nije upozorena i nije joj objašnjeno i bila je usamljena i ljudi nisu radili svoj posao i vama je to možda plod i 40 grama, a njoj mrtvo dete i uopšte ne mogu da verujem da raspravljamo o tome zašto je ovakav pristup čoveku koji proživljava smrt deteta monstruozan.

 

 

I mi smo svi 50 + kila mesa i krvi i kostiju, pa ne idemo okolo i ne govorimo jedni drugima: "A, što cmizdriš što ti umrla majka, to je 50 kila mesa", ali, eto, žena je predodređena da trpi to sve i ne kmeči, pošto će biti proglašena emotivnom kmezuljom. 

  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment

to je ili vazna stvar ili nije vazna. ne moze malo biti a malo ne. kod nas se ceo proces, a chesto i sam ishod - omalovazava, delom iz straha, delom ne znam zbog chega.

ista stvar je i sa menstruacijom.

elementarna pristojnost i elementarno saosecanje bi mnogo pomogli. za pochetak. ne razumem zashto to izostaje. razumem takodje da je posao stresan i tezak.

sent from novi mnogo jak bubamoto.



  • +1 3
Link to comment

Pa žena to treba da podnosi i to joj je posao i majka™ je,  a ne da kmeči tu i priča gadne priče o materici, krvi, mrtvorođenim bebama i ružnim stvarima, delom da ne bi uznemiravala okolinu, a delom ne sme da kmeči i narušava oreol lekarske profesije i traži tu od genijalnih doktor Hausa da se ne ponašaju prema ljudskom biću kako se ne bi ponašali prema životinji. 

 

 

  • +1 5
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Nemam pojma gde bih stavila, možda ovde, mislim da će biti zanimljivo

 

May be an image of text that says "Mreža NaUm act ZAJEDNO AKTIVNOG GRAĐANSKO DRUŠTVO Eidgenossenschaft SwissAgencyfo evelopment ooperation SDC HELVETAS t SRB Mreža NaUm vas poziva na dogaÄaj SVAKO MOŽE DA PUKNE 16.5.2022. 16h -19h. Press Centar UNS, Kneza Mihaila paneli lične priče kviz"

 

 

Quote

SVAKO MOŽE DA PUKNE – Koliko nam je važno mentalno zdravlje?
Mreža za mentalno zdravlje NaUm poziva sve građane da se pridruže događaju SVAKO MOŽE DA PUKNE koji ima za cilj da javnosti približi neke od najznačajnijih tema iz oblasti mentalnog zdravlja. Događaj će se održati 16. maja od 16h do 19h u Press centru UNS u ulici Kneza Mihalila 6/III kao završni događaj istoimenog projekta podržanog od ACT projekta i Vlade Švajcerske.
Paneli, diskusije, rezultati istraživanja, predstavljanje Udruženja koja se bave mentalnim zdravljem, kviz i radionice neke su od aktivnosti koji očekuju posetioce u ponedeljak, 16. maja u Press centru UNS. Gledaocima će biti prezentovana četiri panela posvećena aktuelnim inicijativama iz oblasti mentalnog zdravlja.
Mreža za mentalno zdravlje NaUm predstaviće aktuelni projekat SVAKO MOŽE DA PUKNE i izneti rezultate anonimnog upitnika o mentalnom zdravlju. Upitnikom smo želeli da steknemo uvid o izazovima sa kojima se suočavaju osobe sa problemima mentalnog zdravlja, a rezultati ovog istraživanja koristiće se u svrhu kreiranja preporuka prema donosiocima odluka radi unapređenja politika u oblasti mentalnog zdravlja rekla je Larisa Despotović, koordinatorka projekta i Predsednica Udruženja Herc, nosioca projekta SVAKO MOŽE DA PUKNE.
Caritas Srbije, Caritas Valjevo i dr Jovanka Petrović, direktorka SBPB Kovin govoriće o ulozi civilnog sektora u reformi sistema zaštite mentalnog zdravlja, značaju otvaranja centara za mentalno zdravlje u zajednici, destigmatizaciji i rušenju taboo tema vezanih za mentalno zdravlje, i drugim pitanjima koja se odnose na koncept mentalnog zdravlja u zajednici.
Organizacija PIN – Psychosocial Innovation Network, predstaviće rezultate istraživanja Dostupnost usluga zaštite mentalnog zdravlja i perspektiva korisnika psihijatrijskih usluga I predstaviti primere dobre prakse mentalnog zdravlja u zajednici.
Udruženje Prostor predstaviće rad udruženja, program Kreativnog prostora za mentalno zdravlje i aktuelne projekte, kao i kampanju pod nazivom "Komšija, kako ste?" koju trenutno sprovode.
Mediji i mentalno zdravlje - posledice tabloidnog i senzacionalističkog izveštavanja o događajima koji uključuju ljudsku patnju i bol naziv je poslednjeg panela koji će ispred Inicijative “Za Tebe #VAŽNOJE” voditi Anne Marie Ćurčić, aktivistikinja i novinarka. Ona će u okviru panela predstaviti i aktuelnu kampanju #staviseumojecipele koju sprovode Inicijativa “Za Tebe #VAŽNOJE” i Psihološki centar za mentalno zdravlje u zajednici MentalHub.

 

  • +1 1
Link to comment

Monkeypox, ready or not? 

 

Portugal, Spanija, Italija... Uz inkubaciju i do 3 sedmice a zaraznost pre izbijanja vidljivih znakova, zvuci zlokobno. Navodno se siri blazi zapadnoafricki soj (smrtnost 1%, mada kod dece i do 15%) od dva poznata. Kao teze je zaraziti se od korone a opet kazu da se moze siriti i  kapljicnim putem i preko zarazenih predmeta. Ne zna se dovoljno, virus poznat tek od pre 60tak god, do pre nekoliko dana bilo samo par slucajeva van endemskih delova Afrike.

 

Makar bio kao blazi oblik velikih boginja, nesto mi spooky zvuci sve u vezi VV. Ovo ostavlja ruzne oziljke, mozda me zato brine vise. Ne znam da li ona smallpox vakcina od pre 50 god nesto jos uvek znaci ako se tad uopste primila; ostalo mi par bledih tragova nekih vakcinacija iz detinjstva, ko zna da li je neki od anti variola vera. (pre sedmicu dve vidim Serbedziju u nekoj novoj britanskoj krimi seriji i prizove mi bas scene iz Variola Vera)

 

Sta misle doktori? 

Link to comment
7 hours ago, Lucia said:

smrtnost 1%, mada kod dece i do 15%

 

Gde se broji ta smrtnost? Negde je jedan proliv sigurna smrt a severnije baš i ne.

Link to comment

Van Afrike nije bilo slucajeva pa ni statistike, znaci procenti su od populacije u nekim delovima Afrike. Otud mozda i veca smrtnost medju decom, nego sto bi mozda bila u Evropi. Ali i za druge slicne uzasne bolesti kao VariolaVera ili Ebola statistika je iz tih endemskih podrucja, nema drugde odakle.

 

Interesuje me da li se medju nasim lekarima prica nesto o ovim vestima. Da ne prodju prvi slucajevi neprepoznati kao pre 50 godina za velike boginje. 

Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Odem danas s uputom u lab da mi se uradi hormoni stitne, kazelu mi "zakazuje se, nema slob.termina pre 10.avg"

:laugh:

Ko ono bese predlaze ukidanje zdravstvenog osiguranja

Desetostruko se isplati kad ionako SVE radis private

 

Link to comment

Privatnici su odlični za takve zajebancije, kojekakve preglede i zubara. Za sve drugo, moja iskustva sa državnim zdravstvenim ustanovama su neuporedivo bolja nego sa privatnim.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...