Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

1 minute ago, desboj said:

 

Druže, komplikacija tog ranga se dešava vrlo retko, lako lekar ode u penziju a da je ne vidi, ali i ta jedna kad se desi je previše. 

Ne kažem da je u tom Vranju sjajno, štaviše bi me prijatno iznenadilo da je samo ok, ali mi se kolosalno sere od procenata Slavica koje su odlazile žedne na porođaj.

Ma mislio sam na to, iz pogleda neznalice, ako dodje do nekog secenja, bolje da su creva prazna. 

Iz pogleda neznalice... 

Link to comment
59 minutes ago, radisa said:

Hoće da kaže da ako bude potrebna anestezije, a ti imaš nešto u digestivnom traktu, možeš da umreš od gušenja... Hrana može da krene napolje, ali pošto si u anesteziji, normalni načini povraćanja nisu dostupni i hrana ti ulazi u dušnik i umireš...

 

Zato se pre bilio kakve operacije koja zahteva anesteziju ne jede... Kod porođaja, anestezije neće biti u 99% slučajeva, ako nije dogovoren carski, ali zobog onih 1% šanse da se zakomplikuje, ne bi trebalo jesti...

 

Mislim, nisam lekar, ali mene tako učili kad sam bio klinja...

 

Meni opet nije baš jasan kontekst. Prirodni porođaj (tj. porođaj kod koga se u samom startu ne očekuju neke komplikacije i planira se da se desi "prorodno") nije isto što i elektivna operacija i tu stvarno nema smisla reći "zamisli, nije otišla na porođaj praznog stomaka". Meni zvuči apsurdno. Planirani carski rezovi su opet nešto drugo, a urgentne situacije opet nešto treće.

Link to comment

a kako bih rekla, ruchala zena, krenule kontrakcije i op op evo ih na 3 minuta. ili ruchala zena, ode vodenjak. ako ce da se davi u porodilishtu 10-22 sata, i taj ruchak ce se vec nekako zaboraviti.

nije problem medicina, problem je tabu koji svi odrzavaju. tabu zenske strane i tabu profesionalaca, udruzeni mogu da daju bash eksplozivnu smeshu.

ne znam kako je svuda u svetu, u smislu tehnikalija? :unsure:

sent from novi mnogo jak bubamoto.

  • +1 1
Link to comment
22 minutes ago, fritifrut said:

 ako dodje do nekog intubiranja, bolje da su creva i želudac prazni. 

To je to.

 

16 minutes ago, Pixie said:

 

Meni opet nije baš jasan kontekst. Prirodni porođaj (tj. porođaj kod koga se u samom startu ne očekuju neke komplikacije i planira se da se desi "prorodno") nije isto što i elektivna operacija i tu stvarno nema smisla reći "zamisli, nije otišla na porođaj praznog stomaka". Meni zvuči apsurdno. Planirani carski rezovi su opet nešto drugo, a urgentne situacije opet nešto treće.š

 

Medicina je specifičan zanat jer se radi o ljudskom životu, u ginekologiji uglavnom o dva tako da je vrlo neprofesionalno/ružno/baksuz da se boldovano prijo lako ćemo fazon primenjuje u zanatu. 

 

5 minutes ago, gospa buba said:



nije problem medicina, problem je tabu koji svi odrzavaju. tabu zenske strane i tabu profesionalaca, udruzeni mogu da daju bash eksplozivnu smeshu.
 

 

Nek pukne već jednom pa da vidimo na čemu smo. 

Link to comment
53 minutes ago, fritifrut said:

bolje da su creva prazna. 

 bolje je da je želudac prazan, zbog povraćanja i opasnosti od gušenja pacijenta u anesteziji u tom trenutku

(to sam i ja čuo od lekara koji je imao strpljenja da objasni)

Link to comment
6 hours ago, desboj said:

 

Medicina je specifičan zanat jer se radi o ljudskom životu, u ginekologiji uglavnom o dva tako da je vrlo neprofesionalno/ružno/baksuz da se boldovano prijo lako ćemo fazon primenjuje u zanatu. 

 

Ovo nema veze sa onim što sam ja napisala. Akcenat je na tome da prirodan porođaj po prirodi stvari ne može da se planira/terminira. I da trudnoća sama po sebi nije bolesno stanje. Što uopšte ne isključuje profesionalizam, brigu i adekvatne reakcije.

  • Hvala 1
Link to comment

+ Ne volim kad se medicinski zanat mistifikuje i pravi "specifičnijim" od svih drugih. Ima naravno specifičnosti, ali i u mnogim drugim profesijama se na kraju radi o ljudskim životima i sudbinama na ovaj ili onaj način i bilo bi super kad bi nam svest o tome i osećaj odgovornosti bili svima zajednički.

  • +1 4
Link to comment

Ove žene su maltretirane, (i nisu jedine), sudski postupak je pokrenut i to što je maltretiranje najosetljivijih ovde rutina i što je neko smatra da je praksa da te šamara i vređa trudnu i pretrašenu, uzima novac, ne dozvoljava ti da ostvariš prava na adekvatnu negu i izbore koji su ti zakonom zagarantovani i ugrožava zdravlje majke i bebe je za gaženje kolima. 

 

 

48 minutes ago, Pixie said:

 bilo bi super kad bi nam svest o tome i osećaj odgovornosti bili svima zajednički.

 

Lol, mi ovde praktikujemo da tolerišemo da nam vezuju decu i šamaraju trudnice, a mi im govorimo da su razmažene krave što se bune i plaču, to možda neke druge zajednice. 

 

 

Evo vidiš šta kaže načelnica, problem je u previsokim očekivanjima:

 

 Mi to ne objavljujemo kao što one rade. One hoće da se porode, da dođu, dobiju dete i da ne trpe ništa. Mi maksimalno pokušavamo da obezbolimo porođaj da što manje budu u porođajnoj sali, ali ne znam šta ove mlađe generacije očekuju – kaže načelnica.

 

 

https://www.infovranjske.rs/info/vranjsko-porodilište-između-šamara-i-prizivanja-sebi

 

  • Tužno 2
Link to comment

U Nemackoj ti cak u porodilistu kazu da poneses malo kostunjavog i suvog voca (ili popularne "energy balls" koje izgleda samo ja ne pravim :rolleyes: :laugh:), da gricnes dok si tamo ako ti ponestane snage ili ti prosto zatreba. Sto naravno nije isto kao da pojedes pola pileta. Mislim, nije da mi je palo na pamet da posegnem za rancem sa orasima u toku prezivljavanja kontrakcija, ali eto cisto kao cinjenica. I vode ima u izobilju, u hodnicima, u salama, u "cekaonicama". Posto je obicno partner tu tokom porodjaja onda ni ne moraju da brinu mnogo da li ces piti nesto ili ne, ali bas je stavljen akcenat da treba voditi racuna o hidrataciji.

 

Meni se malo odokativno (na osnovu iskustava mojih prijatelja i rodbine) cini da u Srbiji osoblje "odozgo" vise voli da to sve prodje cakum-pakum nego sama zena, te mozda i ne cugi toliki nepotrebni broj sekcanja i svega ostalog. Mozda kada bi se ginekolozi ostavili na miru, tj. da ne moraju da budu tu sve vreme porodjaja kao sto u mnogim zemljama nisu jer to rade babice a doktori samo dodju da se predstave, obidju ako treba i proglase stvar zavrsenom, bi bilo bolje za sve?

 

Inace, nevezano za ovo sam htela da pitam one koji vise znaju: da li je to kod nas neka praksa da se porodiljama tik pred sam izlazak deteta daje indukcija? Mojoj sestri u Zrenjaninu evo vec drugi put, sve islo normalno, otvorila se i onda su joj dali indukciju. I tako isto i ostalim porodiljama koje su lezale sa njom Ne znam da li je to bas isto sta i indukcija koja se daje npr. kada dete predje termin dve nedelje ili ona iz sigurnosnih razloga, ili je to nesto trece. Ali iz prakse ovde i onog sta ove ginekolozi pricaju, to deluje potpuno suludo. Ima li nekog objasnjenja za to?

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

i kod nas je uobichajeno da vidish ginekologa samo ako je neko sranje u najavi, nije stalno tu. e sad to moze da bude da ti ne ide posao kako treba pa mora neshto da se deluje. a moze i da im treba krevet, pa hajde ti snajka brze dosta si lezala. ali generalno nije sve vreme tu.

sent from novi mnogo jak bubamoto.



Link to comment


22 minutes ago, gospa buba said:




i kod nas je uobichajeno da vidish ginekologa samo ako je neko sranje u najavi, nije stalno tu. e sad to moze da bude da ti ne ide posao kako treba pa mora neshto da se deluje. a moze i da im treba krevet, pa hajde ti snajka brze dosta si lezala. ali generalno nije sve vreme tu.






 




Hvala. Kod sestre je doktorka bila maltene sve vreme tu (sve je proslo u redu, bez zalbi, samo je meni neobicno to za indukciju), kod ostalih tokom poslednjih godina je uglavnom bilo zavrseno carskim rezom (planiranim i ne) pa je to druga prica.


Link to comment
  • 1 month later...
On 8.7.2021. at 9:43, I*m with the pilots said:

Ima li nekog objasnjenja za to?

 

kombinacija manjak osoblja/ubrzanje postupka... skoro celokupna medicina u Srbiji je understaffed, u svim granama, počev od pomoćnog osoblja 

 

ja sam ginekologijom u internatu bio zgrožen, prepodnevna smena razbacani doktor koji udara pesnicom o zid, psuje ženu i viče guraj p* ti m* (a neke posle kažu da im to treba, "muškarac" da ih porađa), pa do pokojnog Spase Anđelića koji najnormalnijim glasom i ponašanjem porađa ženu bez neke pompe i mase raznoraznih izmedju... a s druge strane, razumem i doktore koji rade u prilično lošim uslovima... gluposti tipa ima pet anesteziologa, od čega samo jedan zna da daje epidural ?! Zašto klinika ne pošalje na edukaciju? Pa jbg, kombinacija partijske veze/lične netrpeljivosti i tako dalje. 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...