Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Druge bolnice šalju telegram. 
A ovi iz JKP su bukvalno zlo, ne mogu ni da pišem sve.
Auuuu moja neka rodbina imala dobro iskustvo (ako je išta dobro oko takvog događaja) sa njima oko same sahrane i svega...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Iskreno, meni je i telegram zastrašujuć i ne baš human način da saznaš za smrt člana porodice. Takodje, da li još uvek postoje telegrami?

 

Čovek može da umre i kod kuće, zašto bi u bolnici morao da umire sam, bez svojih bližnjih? Mislim da bi bilo humano da postoji fotelja ili makar stolica pored bolesničkog kreveta gde tvoji bližnji mogu da sednu i budu sa tobom. Na žalost, u Srbiji postoje dva razloga zašto to nije moguće. Prvi je grozno stanje bolnica i sobe u kojima ima 5 ili 10 pacijenata, a drugi je da, prosto, ne može, i kad ima uslova.

Link to comment
8 hours ago, Tale said:

U Kosi se nalazi kancelarija JKP Pogrebne usluge, 99% verovatnoće je da su oni poslali SMS sa pratećim uputstvom.

Nečuveno je ali istinito: zaposleni u tom JKP izdaje i potvrdu o smrti.

Isto to se dešava i u KBC Zvezdara i bolnici u Zemunu.

Otac umro na kosi

Niko se nije javio

Link to comment

Ja ne mogu da se setim ali čini mi se isto da mi niko nije javio kada mi je tata umro u KC Beograd. Mislim da sam ja zvala i tako saznala. Sad, dogadjaj je od pre više od 15 godina, ne znam koliko je merodavno za sadašnjicu, ali deluje kao da jeste.

Link to comment

Moja žena uvek lično zove rodbinu kad joj pacijent umre, i to odmah čim je smrt potvrđena. Uvek. Ne jednom je ostala duže na poslu jer je čekala da neki pacijent umre (kad postane izvesno da je pitanje sata) i da javi rodbini, pa tek onda dolazila kući. Ne zove odmah samo ako joj neko umre na dežurstvu u dva ujutro, ali i onda zove first thing in the morning, do 9 najkasnije.

Edited by Ayatollah
  • +1 1
Link to comment

Nisam sigurna da li je ovo topik samo za stanje u zdravstvu u Srbiji ili ima mesta i za uopšte. Ako sam pogrešila topik, oprostite. Imam jedno opšte zapažanje o zdravstvenim sistemima koje bih želela da podelim. Iskusila sam srpski, kanadski i američki sistem (i jedna operacija slučajno u Parizu, ali to je bio samo jedan susret od nekoliko dana pa ne računam da stvarno poznajem francuski sistem).

 

U Kanadi, Srbiji i Americi mislim da imam solidno iskustvo: nekoliko različitih operacija i inetrvencija (ne estetskih :) ). Kanadski zdravstveni ima neke odlične osobine: besplatno zdravstveno osiguranje za sve, dobro opremljene bolnice, kompetentni lekari, veoma malo korupcije. Medjutim, mnoge stvari su zakonom zabranjene za privatnu praksu. Recimo, ne postoji privatna hirurgija, samo državna.

 

Tako u praksi, liste čekanja za razne preglede i intervencije u Kanadi su po nekoliko meseci ili preko godinu dana. Ujna mog supruga je u Torontu umrla sa 40 i nešto godina čekajući na red za hemo-terapiju. 

Zdravstvena nega koju čovek dobije u Kanadi veoma često nije idealna nega koja mu je potrebna već kompromis izmedju onoga što mu je potrebno i čekanja i redova. To je bio i moj slučaj. Rečeno mi je da za jednu operaciju moram da čekam godinu dana a za godinu dana je svašta moglo da se desi. Tada sam došla u Beograd i operisala se u Bgu.

 

Američki zdravstveni sistem mnogi kritikuju kao užasan, jer ne postoji besplatno zdravstveno osiguranje. To sam isto i ja mislila. Medjutim, u praksi, u Americi je moguće istog trenutka dobiti najbolju moguću negu koja ti je potrebna. Onda se pitam, da, ne daj bože, dodje dotle da lekari treba da mi spasu život, da li bi mi bilo draže da budem u dugovima ali ozdravljena ili da umrem čekajući na red?

 

Na kraju sam zaključila da dok u teoriji besplatno zdravstveno osiguranje zvuči onako kako bi trebalo da bude, u praksi takav sistem (barem u slučaju Kanade) ima puno puta strašne posledice.

 

Ja sam radila vantelesnu u sve ove tri zemlje. Rezultati u Americi su toliko vrtoglavo iznad Kanade i Srbije da na kraju kada bi čovek sabrao svo utrošeno vreme, lekove kojima se kljukao, bačene embrione, mislim da bi ispalo da se najviše isplatilo odmah platiti u Americi.

Link to comment
1 hour ago, Tale said:

Ima i toga, ljudi dođu u posetu (dok je bilo dozvoljeno) i tek tako saznaju.

moja majka i stric dosli u posetu ocu - popodne kad obicno bivaju posete. otisli u sobu, zatekli prazan zategnut krevet. okrecu se okolo ne bi li nasli nekog da pitaju o cemu se radi i vide sestru/spremacicu koja im je rekla  otprilike - taj je umro, meni jutros rekli da namestim krevet. 2001 zemunska bolnica.

Link to comment
  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ja sam se pre nekoliko nedelja zabezeknuo kada mi je drugar rekao da u Loznici uopšte nemaju plaćen prekovremeni i nabrojao još niz propusta i svinjarija.

U ZR bolnici redovno isplaćuju i prekovremeni i prevoz, a uredno ispunjavaju i druge obaveze.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...