Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

kakvi su napadi na dr Grujičić? Šta pričaju tabloidi?

 

Ja sam pacijent na oknkologiji od 2007. godine i neman nijednu jedinu primedbu na funkcionisanje te ustanove. Prošla sam sve, od opracija do hemioterapije i zračenja, sada idem na redovne kontrole. Nikada nisam naišla na neljubazno osoblje, na bezobraznog doktora. Kada sam poslednji put ležala tamo 2016.g, prof Džodić je tek 6 meseci bio v.d. direktor. Urađena je centralna klimatizacija, renovirala i su pparcijalono odeljenjai ,počela izgradnja novog dela zgrade za radio terapiju. 

Dr Dana je verovatno naišla na animozitet od strane zaposlenih, jer nije sa onkologije. S druge strane , čula sam da niko sa onkologije nije hteo da bude postavljen umesto Džodića na mesto direktora.

Tužna situacija.

Link to comment

Imas na netu sigurno, izguglaj. Ja sam samo njena opsirena pisma- odgovore na situaciju citala na tw i fb. I koliko sam iz toga shvatila, cista politika i podmetanja, a ne verujem da je neko sa onkologije. Dzodic je genijalac u svakom smislu.

 

 

 

 

Link to comment

Našla sam. Bedno, kao i uvek. 

Jedino ako ona starno nije krenula da ognjem i mačem uvede neku strahovladu, ali ne znam zašto bi to radila.

 

Doduše, ja sam i dalje mišljenja da čovek ne može da radi ta dva posla, na dve različite klinike. Da bude direktor na onkologiji i da bude hirurg na neurohirurgiji.

Link to comment
15 hours ago, Arkadija said:

Doduše, ja sam i dalje mišljenja da čovek ne može da radi ta dva posla, na dve različite klinike. Da bude direktor na onkologiji i da bude hirurg na neurohirurgiji.

Pa da. Nevezano za konkretnu situaciju o kojoj pričate, nije mi jasno kako se došlo do toga da je normalno da zdravstveni radnici imaju onoliko radnih sati. Konkretno, 1 odličan ginekolog s kojim smo imali posla - taj je mislim radio u proseku 12 sati dnevno, u kontinuitetu, što u državnoj što u svojoj privatnoj klinici. 

 

Ok, shvatam, nakrcaju dežurstva da bi uzimali slobodne dane, da bi radili privatno i sl. Ali postoji razlog što je normalno radno vreme 8h. Dođe na naplatu prekovremeni rad. U slučaju zdravstvenih radnika, ta naplata ne ide samo preko leđa zdravstvenih radnika, veća je verovatnoća da dođe do lekarske greške, i sl. 

 

Link to comment
On 21.6.2019. at 11:39, ordi said:

Ako nema ko da nas leči, ja neću da plaćam obavezno osiguranje.

Postavlja se pitanje zašto su uvezani. Jesu li toliko nestručni ili je u pitanju mafija?

Krajem aprila sam pozvala vatrogasce jer je goreo kontejner preko puta zgrade. Uzeli su adresu, zahvalili na pozivu i kamion je stigao nakon 5 minuta i ugasio plamen.

A ljudski život ne vredi ništa i u pola noći nekakvi nadrilekari pomažu ljudima Ranisanom?!?!?! Da joj je bio potreban Ranisan, sigurna sam da Hitnu ne bi ni pozvala.

jooj, tek sad sam videla ove postove ,ordi :cry:

sve znam i razumem te jer sam mnogo puta bila u sličnoj situaciji

moja pokojna majka je dva puta lomila kuk i tada su došli, dušu da ne grešim, došli su još jednom kada je dobila neki kao epi napad, ali bilo je situacija gde su me otkačili najstrašnije a ona recimo tada bila sa teškom upalom pluća i podivljalom temperaturom. čak sam budila i svoju dragu komšinicu u sred noći, jer je onda doktorka, pa da ona proba da ih privoli da dođu, ali ništa nije vredelo, nego ona srećom imala neki jak antibiotik i dala mi žena , samo da majka preživi nekako do jutra. ujutro taksi, nas nekoliko angažovano da je prenese, taksista u čudu da po takvog bolesnika neće da dođu

ovo je jedan od nekoliko sličnih ''doživljaja'' 

divim ti se za to što radiš, mislim da treba, ako imaš snage, naravno

Edited by dùda
Link to comment
44 minutes ago, pacey defender said:

Pa da. Nevezano za konkretnu situaciju o kojoj pričate, nije mi jasno kako se došlo do toga da je normalno da zdravstveni radnici imaju onoliko radnih sati. Konkretno, 1 odličan ginekolog s kojim smo imali posla - taj je mislim radio u proseku 12 sati dnevno, u kontinuitetu, što u državnoj što u svojoj privatnoj klinici. 

 

Ok, shvatam, nakrcaju dežurstva da bi uzimali slobodne dane, da bi radili privatno i sl. Ali postoji razlog što je normalno radno vreme 8h. Dođe na naplatu prekovremeni rad. U slučaju zdravstvenih radnika, ta naplata ne ide samo preko leđa zdravstvenih radnika, veća je verovatnoća da dođe do lekarske greške, i sl. 

 

 

Cini mi se da nema adekvatnog osoblja. Kod Stankovica u emisiji, zdravstveni radnik iz Pule prica da je u jednom mesecu imao cak 189 prekovremenih sati...

Link to comment
44 minutes ago, pacey defender said:

Pa da. Nevezano za konkretnu situaciju o kojoj pričate, nije mi jasno kako se došlo do toga da je normalno da zdravstveni radnici imaju onoliko radnih sati. Konkretno, 1 odličan ginekolog s kojim smo imali posla - taj je mislim radio u proseku 12 sati dnevno, u kontinuitetu, što u državnoj što u svojoj privatnoj klinici. 

 

Ok, shvatam, nakrcaju dežurstva da bi uzimali slobodne dane, da bi radili privatno i sl. Ali postoji razlog što je normalno radno vreme 8h. Dođe na naplatu prekovremeni rad. U slučaju zdravstvenih radnika, ta naplata ne ide samo preko leđa zdravstvenih radnika, veća je verovatnoća da dođe do lekarske greške, i sl. 

 

Takav rad je nezakonit, pa se sve obavlja neformalno. Npr. zvanično se vodi neko drugi da radi, a u stvari radi jedan isti doktor i to se pise u neku svesku. Vremenom su ukapirali da im je najbolje da rade drugu smenu, pa iz druge da idu u dežurstvo, pa da nastave u prvoj smeni i onda su slobodni par dana. Naravno, zakon i pravilnici ovo izričito zabranjuju i suludo je očekivati da doktor može da funkcioniše na zadovoljavajućem nivou.

Link to comment
22 minutes ago, Uskebasi said:

Takav rad je nezakonit, pa se sve obavlja neformalno. Npr. zvanično se vodi neko drugi da radi, a u stvari radi jedan isti doktor i to se pise u neku svesku. Vremenom su ukapirali da im je najbolje da rade drugu smenu, pa iz druge da idu u dežurstvo, pa da nastave u prvoj smeni i onda su slobodni par dana. Naravno, zakon i pravilnici ovo izričito zabranjuju i suludo je očekivati da doktor može da funkcioniše na zadovoljavajućem nivou.

To je 24h rada. Ok, odrema se noću kada nema intervencija, ali u suštini, provede se 24h na poslu. 

 

@jovanovic negde sam čitao, moguće baš na ovom forumu, da se i ustanovama više isplati da plaćaju prekovremene sate nego da angažuju dodatno osoblje. Jbg, verovatno ima i pritiska medicinskog osoblja da se njima da barem neki deo prekovremenih sati, i njima je bitno da dobiju dodatnu kintu. ALi ovo što kažeš - 189 sati na mesečnom nivou je suštinski jpš jedno puno radno vreme. To je :ph34r:

Link to comment
43 minutes ago, pacey defender said:

To je 24h rada. Ok, odrema se noću kada nema intervencija, ali u suštini, provede se 24h na poslu

Spoiler

(5) Rasporedom radnog vremena ili uvođenjem prekovremenog rada ne može se zaposlenom uskratiti dnevni odmor od najmanje 12 časova neprekidno u okviru 24 časa niti nedeljni odmor od najmanje 24 časa neprekidno

Meni ovo nije ok, jer u praksi se svede na to da lekari sabiju što više neprekidnog radnog vremena da bi dobili slobodne dane da mogu da rade privatno. Odradi jednu turu od 24 sata i dobije dva slobodna dana.

Ima i slucajeva da je ovakav raspored radnog vremena nametnut lekarima. Znam doktora koji ovako radi protiv svoje volje, a onda oko 60 zaradjenih slobodnih dana spoji sa odmorom od 30 radnih dana i ne dolazi na posao 4 meseca u kontinuitetu.

Link to comment

Ok, lekarski posao je fakat jedan od najlakših i najnezahtevnijih, kako telesno tako i umno, ali koja je šansa da neko može bez prekida 24h uspešno da ga obavlja?

Link to comment
7 hours ago, pacey defender said:

To je 24h rada. Ok, odrema se noću kada nema intervencija, ali u suštini, provede se 24h na poslu. 

 

@jovanovic negde sam čitao, moguće baš na ovom forumu, da se i ustanovama više isplati da plaćaju prekovremene sate nego da angažuju dodatno osoblje. Jbg, verovatno ima i pritiska medicinskog osoblja da se njima da barem neki deo prekovremenih sati, i njima je bitno da dobiju dodatnu kintu. ALi ovo što kažeš - 189 sati na mesečnom nivou je suštinski jpš jedno puno radno vreme. To je :ph34r:

Tako je propisano za medicinske rezidente u US. 

Link to comment
6 hours ago, pacey defender said:

- 189 sati na mesečnom nivou je suštinski jpš jedno puno radno vreme. To je :ph34r:

Nije to :ph34r: nego realnost. Na starom poslu sasvim legalno i po ps se odradi i uknjiži mesečnih legalnih 140-170 sati, i onda još toliko, ali sad kao dežurstvo, a ono ne ulazi u fond sati na neku foru. Niti se oporezuje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...