Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

excel tabela po stavkma: 100 gr kafe , 200 gr kafe, bombonjera domaća, bombonjera strana, viski, rakija, vino,koverta mala bela, koverta mala plava. Pa svaki mesec podvlačenje crte ili godišnje.

Link to comment

Hajde da ponovim ovde ono što sam već rekao na Politici - ove odredbe postoje cca 10 godina, sada je samo uveden gornji limit za vrednost poklona koji ranije nije postojao i koji je prepisan iz odredbi o poklonima funkcionerima. I do sada nisu mogle da se poklanjaju pare ili bilo koje druge vrednije stvari, već samo simbolični pokloni, ne mogu ni sada. Sama norma je dosta traljavo napisana, jer se na zna za koji je period ukupan limit, i zato što se mešaju pokloni sa besplatnim uzorcima lekova, koji su potpuno drugi par cipela, i regulisani su drugim propisima. Takođe, pogrešno je stvoren utisak da je sada dozvoljena korupcija, a u stvari su pooštreni dosadašnji propisi. Takođe, slabo ko zna da slični propisi postoje manje-više u svakoj evropskoj državi, nismo mi tu nikakva avangarda...

 

EDIT: I naravno da je propis nesprovodiv, jer nije jasno kako se utvrđuje vrednost poklona, a i sam duh propisa je u suprotnosti sa društvenim normama koje ovde vladaju. Ovde je stvar lepog vaspitanja za većinu stanovništva da se doktoru pokloni nešto ako si zadovoljan.

Edited by Ayatollah
Link to comment

uf, tebe je zena ubedila da je to stvar ''dobrog vaspitanja''. je l' to znaci, da smo svi mi koji mislimo da je to korupcija i seljacko ponasanje, koje ne prilici ni jednoj ni drugoj strani te sprdacine, bez domaceg vaspitanja? da svi oni koji  su besni i ogorceni sto na neki pregled cekaju mesecima, sto ih lekari smandrljaju i vise muku muce sa kompjuterima, programima, stampacima, nemanjem ketridza pa im izvestaje pisu uspaniceni i neskoncentrisani sa bezbroj kardinalnih gresaka, propusta itd...  i zbog svega ne osecaju potrebu da se zahvale - dakle, mislis da ni oni nemaju ''kucnog vaspitanja''?

a tek da ne pricamo o onima koji zaista nemaju para da se i pored svih troskova koje u ovoj zemlji iziskuje ''besplatno'' lecenje, jos placaju poklone u znak zahvalnosti  i zbog ''dobrog vaspitanja''.

a dobro vaspitanje, humanosti i ljudskosti mnogo vise nedostaje lekarima.

 

a oni koji ih placaju i podmicuju to rade zbog zaostalosti i nakaradnog obicaja koji se zapatio medj' neobrazovanim svetom, a koji cak nije ni zadovoljan lekarskim uslugama,te od njih najcesce i cujemo sve najgore o lekarima - o tome kako su trebali da urade ovo ili ono, kako su krivi sto im je neko blizak umro ili nije dobro lecen. 

 

ja se dugo lecim i stretala sam se sa mnogim slucajevima, istina, nikada nisam imala problem sa lekarima, a nikada ih nisam ni placala niti podmicivala. jesam medicinske sestre i tehicare, u svim bolnicama gde smo bili i suprug i ja oni su bili jedini koji su zaista radili svojski, puno, predano, revnosno, teske poslove i uglavnom bili vrlo ljubazni i predus retljivi.

 

naravno, radi se o zbilja simbolicnim poklonima, tipa bombonjera i kafe, slanja cestitki za praznike i sl... 

 

a ni za jednog lekara ne bih mogla da kazem da je uradio i delic vise nego sto je to propisano procedurama, protokolima i uobicajenim svakodnevnim poslom. ni u smislu profesionalnog, a ni u smislu ljudskog, psiholoskog ili bilo kakvog drugog angazmana koji bi mozda i mogli da unesu u proces lecenja. (pocev od dr opste prakse do profesora doktora, profesora doktora hirurga itd....)


 

 

Link to comment

Eh, to kućno vaspitanje...

Ja nisam lekar, niti iz medicinske struke, i čak radim u privatnoj firmi, pa tu i tamo dobijem poklon od klijenta nakon obavljenog posla.

I uvek mislim da je nepotrebno i neprijatno mi je. Kada je cveće, napravim sa kolegama šalu, kad je veći, blam me živi pojede. Neprijatno mi da uzmem, neprijatno mi da se pohvalim kolegama. Jer radila sam najnormalnije svoj posao i za njega primam platu. 

Sudar dva kućna vaspitanja...

Link to comment
35 minutes ago, Frank Pembleton said:

Nisam ja razumeo da je Ajatolah rekao da oni koji ne donose poklone "nevaspitani" ?

Više kao konstataciju stanja duha?

Nije rekao da su nevaspitani. Rekao je da je za većinu to stvar vaspitanja i nije se postavio prema toj ideji. Samo je konstatovao zašto mnogi to rade.

Link to comment
9 hours ago, nezvanova said:

uf, tebe je zena ubedila da je to stvar ''dobrog vaspitanja''. je l' to znaci, da smo svi mi koji mislimo da je to korupcija i seljacko ponasanje, koje ne prilici ni jednoj ni drugoj strani te sprdacine, bez domaceg vaspitanja? da svi oni koji  su besni i ogorceni sto na neki pregled cekaju mesecima, sto ih lekari smandrljaju i vise muku muce sa kompjuterima, programima, stampacima, nemanjem ketridza pa im izvestaje pisu uspaniceni i neskoncentrisani sa bezbroj kardinalnih gresaka, propusta itd...  i zbog svega ne osecaju potrebu da se zahvale - dakle, mislis da ni oni nemaju ''kucnog vaspitanja''?

a tek da ne pricamo o onima koji zaista nemaju para da se i pored svih troskova koje u ovoj zemlji iziskuje ''besplatno'' lecenje, jos placaju poklone u znak zahvalnosti  i zbog ''dobrog vaspitanja''.

a dobro vaspitanje, humanosti i ljudskosti mnogo vise nedostaje lekarima.

 

a oni koji ih placaju i podmicuju to rade zbog zaostalosti i nakaradnog obicaja koji se zapatio medj' neobrazovanim svetom, a koji cak nije ni zadovoljan lekarskim uslugama,te od njih najcesce i cujemo sve najgore o lekarima - o tome kako su trebali da urade ovo ili ono, kako su krivi sto im je neko blizak umro ili nije dobro lecen. 

 

ja se dugo lecim i stretala sam se sa mnogim slucajevima, istina, nikada nisam imala problem sa lekarima, a nikada ih nisam ni placala niti podmicivala. jesam medicinske sestre i tehicare, u svim bolnicama gde smo bili i suprug i ja oni su bili jedini koji su zaista radili svojski, puno, predano, revnosno, teske poslove i uglavnom bili vrlo ljubazni i predus retljivi.

 

naravno, radi se o zbilja simbolicnim poklonima, tipa bombonjera i kafe, slanja cestitki za praznike i sl... 

 

a ni za jednog lekara ne bih mogla da kazem da je uradio i delic vise nego sto je to propisano procedurama, protokolima i uobicajenim svakodnevnim poslom. ni u smislu profesionalnog, a ni u smislu ljudskog, psiholoskog ili bilo kakvog drugog angazmana koji bi mozda i mogli da unesu u proces lecenja. (pocev od dr opste prakse do profesora doktora, profesora doktora hirurga itd....)


 

 

Hajde, saberi se malo, pročitaj ponovo šta sam napisao, pa onda možemo da pričamo. Nisam nigde rekao da je to za mene stvar lepog vaspitanja, ni za moju ženu, niti da je takvo ponašanje opravdano, nego da većina stanovništva to tako doživljava, što je notorna činjenica. Ja bih voleo da to nije tako, i u vezi lekara i u vezi mnogih drugih poslova (npr. zaposlenih po raznim opštinama, itd.), ali jeste tako.

 

Pisao sam gore na Politici priču o liku koji je proganjao moju ženu da joj da ćurku, ona je to izbegavala danima, na kraju je lik saznao našu kućnu adresu, i došao nam za vikend na vrata sa ćurkom, bez ikakve najave. Moja žena je kao mlad lekar odbijala simbolične poklone koji joj ljudi donose, a ljudi su to pogrešno tumačili da odbija zbog toga što joj nije dovoljno, pa su umesto kafe i bombonjera počeli da joj donose koverte i tek je onda imala problema da ih odbije (neki su se, navodno, čak i zajmili da bi doneli koverat). Od tada uzima te gluposti i prosleđuje ih sestrama na odeljenju, jer joj je jednostavnije nego da se svaki treći dan po milioniti put objašnjava sa nekim zašto neće da uzme poklon.

Link to comment
7 minutes ago, Ayatollah said:

Od tada uzima te gluposti i prosleđuje ih sestrama na odeljenju, jer joj je jednostavnije nego da se svaki treći dan po milioniti put objašnjava sa nekim zašto neće da uzme poklon.

Jeste jednostavnije, ali moze i drugacije da se radi. Uzimanje poklona, narocito ako bez ikakvog obavestenja da to nije pozeljna praksa, kod pacijenata stvara odnos da je to normalno ponasanje.  Time povecavas sansu da se to ponovo dogodi, prepricava, ustali kao praksa, srpski receno, perpetuira. 

 

Posao je zdravstenih institucija da takva praksa prestane. Jednim dopisom se moze naloziti zaposlenima da ne primaju poklone. Ako se zeli. Isto tako, zaposleni mogu samoinicijativno odbijati da uzimaju poklone. Ako zele. Prosledjivanje poklona unutar institucije nije resenje. 

Link to comment
13 hours ago, nezvanova said:

a ni za jednog lekara ne bih mogla da kazem da je uradio i delic vise nego sto je to propisano procedurama, protokolima i uobicajenim svakodnevnim poslom. ni u smislu profesionalnog, a ni u smislu ljudskog, psiholoskog ili bilo kakvog drugog angazmana koji bi mozda i mogli da unesu u proces lecenja. (pocev od dr opste prakse do profesora doktora, profesora doktora hirurga itd....)

 

Moj drug slomio butnu kost na skijanju u Austriji, operisan u Filahu, operacija uspela. Doktor koji ga je operisao se sutra pojavio kod njega da se raspita o njegovom stanju, da mu da savete, da ga ohrabri.

 

Drugi drug slomio butnu kost ovde, operisan na Banjici, operacija uspela. Doktor koji ga je operisao se nikad nije posle operacije nije pojavio.

Link to comment
9 hours ago, Ayatollah said:

Hajde, saberi se malo, pročitaj ponovo šta sam napisao, pa onda možemo da pričamo. Nisam nigde rekao da je to za mene stvar lepog vaspitanja, ni za moju ženu, niti da je takvo ponašanje opravdano, nego da većina stanovništva to tako doživljava, što je notorna činjenica. Ja bih voleo da to nije tako, i u vezi lekara i u vezi mnogih drugih poslova (npr. zaposlenih po raznim opštinama, itd.), ali jeste tako.

 

Pisao sam gore na Politici priču o liku koji je proganjao moju ženu da joj da ćurku, ona je to izbegavala danima, na kraju je lik saznao našu kućnu adresu, i došao nam za vikend na vrata sa ćurkom, bez ikakve najave. Moja žena je kao mlad lekar odbijala simbolične poklone koji joj ljudi donose, a ljudi su to pogrešno tumačili da odbija zbog toga što joj nije dovoljno, pa su umesto kafe i bombonjera počeli da joj donose koverte i tek je onda imala problema da ih odbije (neki su se, navodno, čak i zajmili da bi doneli koverat). Od tada uzima te gluposti i prosleđuje ih sestrama na odeljenju, jer joj je jednostavnije nego da se svaki treći dan po milioniti put objašnjava sa nekim zašto neće da uzme poklon.

 

ja ti se izvinjavam, zaista nisam citala sta si na politici napisao, a ovde kako stoji moglo je i da se shvati da i ti imas pomirljiv odnos prema toj pojavi. 

 

 

 

Link to comment
48 minutes ago, nezvanova said:

 

ja ti se izvinjavam, zaista nisam citala sta si na politici napisao, a ovde kako stoji moglo je i da se shvati da i ti imas pomirljiv odnos prema toj pojavi. 

 

 

 

Nikakav problem, prihvatam izvinjenje.

Link to comment
9 hours ago, pacey defender said:

Jeste jednostavnije, ali moze i drugacije da se radi. Uzimanje poklona, narocito ako bez ikakvog obavestenja da to nije pozeljna praksa, kod pacijenata stvara odnos da je to normalno ponasanje.  Time povecavas sansu da se to ponovo dogodi, prepricava, ustali kao praksa, srpski receno, perpetuira. 

 

Posao je zdravstenih institucija da takva praksa prestane. Jednim dopisom se moze naloziti zaposlenima da ne primaju poklone. Ako se zeli. Isto tako, zaposleni mogu samoinicijativno odbijati da uzimaju poklone. Ako zele. Prosledjivanje poklona unutar institucije nije resenje. 

Odbijanje poklona se unas jako loše kotira. Nešto izmedju nepoštovanja™ i alavosti - komentari obično idu u rasponu od, "ne valja mu/joj moja kafa/čokolada/parfem" štagod, do - "traži još/pare". 

Ja sam u nekoliko puta jedva živu glavu izvukao od domaćina™ koji su mi po terenima poklanjali rakiju i vino. Čak sam napravio početničku grešku izjavljujući da ne pijem - to je tek dupla nevolja :D 

na sve to - medju pacijentima postoji taj shizofreni stav koji se jako lepo vidi u postu od Nezvanove - mito, korupcija, lekari ovakvi, tehničari onakvi - al ja ipak dajem poklone. 

 

Pa se ti tu sad snadji. 

 

Link to comment

meni niko nista ne daje...znaju da sam picky. dajem poklone u znak zahvalnosti. svima, stalno.... i volim to da radim....ali u americi ne dajem ljudima iz zdravstva...

 

ali kod nas je to druga prica. donosila sam ali najredje ne bih...i pare davala...jebote dodjem a otac ne okupan i sav u smrdljivoj posteljini i pidzami. da popizdis...nije meni tesko da ga okupam, moj je otac, ali za koji kurac sluzi bilo ko ....dok nisam krenula da placam...brzo se te stvari skapiraju....svaka pomisao na nasu bolnicu u meni izaziva jezu i bele plocice raspadnute....

Link to comment
15 minutes ago, steins said:

na sve to - medju pacijentima postoji taj shizofreni stav koji se jako lepo vidi u postu od Nezvanove - mito, korupcija, lekari ovakvi, tehničari onakvi - al ja ipak dajem poklone. 

 

Pa se ti tu sad snadji. 

 

 

Ja ne znam da kod nas postoji krivično delo davanja mita, za primanje znam.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...