Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Ja ne kažem da sistem kod nas dobro funkcioniše, već da je kao sistem pravičan i dobro zamišljen i da samo treba dobro poraditi na njegovom sprovođenju.
zlobnici bi rekli da možda ne funkcioniše zato što je zamišljan da bude pravičan.
Link to comment
Da, odvajaš ti, i ja i većina ljudi (odvaja/zeli da odvaja/može da odvaja). Ima ljudi koji imaju hroničnu i skupu bolest ili mnogočlanu porodicu ili IQ ispod 80...
Ti si verovatno u pravu, samo sto u Srbiji sistem finansiranja u tolikoj meri ne funkcionise (tacnije, pare iz budzeta su pokradene), tako da ispada da i nisi u pravu. Sto bi rekli, jesi uopste, ali ne i u posebnom slucaju. Srbija je bas (i ne samo u zdravstvu) primer zasto je davanje drzavi da se brine o nekim stvarima veoma opasno.
Link to comment
Ti pricash o Beogradu, ja o Zajecaru. I u Zajecaru to dobro funkcinoshe. Dodju ljudi brzo ,pokupe"coveka" i odvezu ga u bolnicu. Imala slucaj sa ocem prosle godine.Tu i tog momenta prestaje( a sto je i normalno) njihova briga. Onda ja dodjem za desetak minuta, hirug (mlad,lep) pushi u avlijii bez da uopste zna o cemu se radi meni mrtav ladan priopci da moram da potpishem da se momocu amputira noga.Ja kazem jok, pitam kasnije oca , on takodjer kaze jok, kupim neku trental infuzijujerbo bolnica nema nista, noga sutradan profunkcionishe.Posle godinu dana je moj matori tata umro ko "Vasa Ladacki" :wub:
ja, na osnovu svog iskustva, pricam o dobroj saradnji urgentnog centra sa ostalim bolnicama, momentalnom smestaju na odeljenje, brzoj dijagnostici i operaciji zakazanoj odmah po svim testovima i stabilizaciji, nedelju dana po prijemu. sve to bez imanja ikakve veze, bez jednog jedinog dinara, prvih dva dana bez zdravstvene knjizice, niti bilo kakvog papira osim licne karte.
Link to comment
bilo bi zanimljivo cuti iskustva iz inozemstva... sta bismo naprimer ja i moja zena mogli da dobijemo za nas dvoje i naseg klinca od zdravstvene zastite za nesto preko 6000 dilara koliko, prema ovoj pejsijevoj racunici, izdvajamo za zdravstveno osiguranje. znam koliko za to dobijamo u srbiji - ne bas previse. interesuje me kako je napolju.
Dok sam radila ( i bile DM na vlasti :rolleyes: ), mesecno sam placala 400 DM za zdravstvo. (Bilo kao nesto 12% od bruto plate, ali ti placash 50% , 50% tvoj poslodavac)Tako je i dan danas. I socijalni slucajevi ili siromashni penzinorei imaju isti tretmankod lekara, u bolnicama kao i i ovi singlovi ( ili bracni opar= moj slucaj koji uplacuju velikulovu u zdravstvo).Deca , svuda i uvek imaju prednost i niko ne pita za status roditelja.Moja bruto pata je bila ( ako se ne varam ) oko 7000 DM,od toga je ovih 400 islo u zdravstvo , a 500 u penzije.Ponavljam ovaj moj deo je bio 50% , drugih 50% po zakonu placa poslodavac.
Link to comment
Ti si verovatno u pravu, samo sto u Srbiji sistem finansiranja u tolikoj meri ne funkcionise (tacnije, pare iz budzeta su pokradene), tako da ispada da i nisi u pravu. Sto bi rekli, jesi uopste, ali ne i u posebnom slucaju. Srbija je bas (i ne samo u zdravstvu) primer zasto je davanje drzavi da se brine o nekim stvarima veoma opasno.
Da, ali time što si zaključio da država ne treba da brine o nečemu, na duže staze si joj dao to za pravo, i verovatno si joj to dao zauvek.edit: slovo Edited by Tihajeza
Link to comment
Da, ali time što si zaključio da država ne treba da brine o nečemu, na duže staze si joj dao to za pravo, i verovatno si joj to da zauvek.
Srpska drzava vec ne brine o necemu, sama je sebi dala za pravo (da, npr. brine o srpskom Kosovu, a ne o zdravlju stanovnika ostatka Srbije... barem ne prioritetno). Nisam uopste tu bitan nekakav i ja i moje misljenje, a nisi ni ti... oni rade sta im se svidja.
Link to comment

1. Liberalizacija tržišta zdravstvenog osiguranja bi omogućila jeftinije zdravstvo.2. Ulaganje u primarnu zdravstvenu zaštitu bi stvorilo bolje uslove za prevenciju, profilaksu, potpuno izlečenje većine i blagovremeno otkrivanje onih najtežih oboljenja. Takođe bi dovelo da drastične uštede sredstava.Kod nas se ne radi ni jedno ni drugo. Eto.

Link to comment
Da, ali time što si zaključio da država ne treba da brine o nečemu, na duže staze si joj dao to za pravo, i verovatno si joj to dao zauvek.edit: slovo
Ti samog sebe (samu sebe) inache razumesh?Ja te uopste ne razumem.
Link to comment
1. Liberalizacija tržišta zdravstvenog osiguranja bi omogućila jeftinije zdravstvo.2. Ulaganje u primarnu zdravstvenu zaštitu bi stvorilo bolje uslove za prevenciju, profilaksu, potpuno izlečenje većine i blagovremeno otkrivanje onih najtežih oboljenja. Takođe bi dovelo da drastične uštede sredstava.
Ovo pod 1. znači jeftinije državi, ali pojedincu u nevolji ne bi. Ovo pod 2. skroz tačno.
Link to comment
ja koliko znam liberalizacija obično znači bolju uslugu i niže cene..
Da, ali ne ako se radi o penzijama, socijali i zdravstvu ;) Uostalom, ne mozesh penzioni i zdravstveni sistemi da prodajesh na tenderup0a josh da se nadash da cesh naci dobrog musteriju.
Link to comment

Pre nego sto se do'vatite za kose i pocupate (;)) drzavno zdravstvo i privatno osiguranje se uopste medjusobno ne iskljucuju... Ne znam zasto Tiha jeza potencira da je postojanje privatnog osiguranja problem, to nema veze sa (ne)funkcionisanjem drzavnog zdravstvenog sistema.

Link to comment
Pre nego sto se do'vatite za kose i pocupate ( ;) ) drzavno zdravstvo i privatno osiguranje se uopste medjusobno ne iskljucuju... Ne znam zasto Tiha jeza potencira da je postojanje privatnog osiguranja problem, to nema veze sa (ne)funkcionisanjem drzavnog zdravstvenog sistema.
Aj, sad ti malo perciznije. Obavezno osiguranje ( zdravstveno) iskljucuje mogucnost privatnog. Ocu reci ili si pacijentpo jednom ili drugom sistemu. Pa ne mozesh duplo ni da placash.Ili drugim recima, jedno iskljucuje drugo,barem za pacijente i lekare. Pa ne moze lekarr dva puta da obracunavasvoje usluge.
Link to comment
Pre nego sto se do'vatite za kose i pocupate (;)) drzavno zdravstvo i privatno osiguranje se uopste medjusobno ne iskljucuju... Ne znam zasto Tiha jeza potencira da je postojanje privatnog osiguranja problem, to nema veze sa (ne)funkcionisanjem drzavnog zdravstvenog sistema.
Ok, mogu da funkcionišu zajedno i paralelno, ali ne ako se usluga državnog svede na 1000000 pacijenata na 1 lekara i pomoć oko gripa u vidu saveta da se pije što više tečnosti i ne izlazi iz kreveta.Liberalizacija znači smanjenje cena, ok. To je lepo u liberalnoj ekonomiji, cene zaista formira tržište. I onaj pametniji ima firmu, a onaj manje pametan recimo dirinči kod onog prvog. U zdravstvenoj zaštiti ovako ne možeš da posmatraš stvari. Edited by Tihajeza
Link to comment
Aj, sad ti malo perciznije. Obavezno osiguranje ( zdravstveno) iskljucuje mogucnost privatnog. Ocu reci ili si pacijentpo jednom ili drugom sistemu. Pa ne mozesh duplo ni da placash.
Mozes! Stvarno, u Australiji se placa za obavezno (drzavno), tj. placaju koji rade, a za ono privatno placas ako hoces a i dalje placas drzavnu participaciju. Jedno vreme je drzava vracala 30% na ime rabata, medjutim, sad su to ukinuli (sto prakticno znaci da je privatno osiguranje iz cuga 30% skuplje). Edited by Indy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...