Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Još se ja, kao, čudim odakle jednom bivšem direktoru jedne renomirane zdravstvene ustanove 500K RSD za samo jednu ratu za - grobnicu.

Pa to može od jedne tezge da uzme.

 

I još, kao, što ga niko ne pita odakle mu lova (frajeru).

Link to comment
1 hour ago, čekmeže said:

Šta raditi kada ti državni lekar traži 5000 evra da odmah operiše? Rak grlića materice.

Uhhh Jbmti, sve nešto se nadam da ti nije "zaistinski" tražio toliko ...

Vidi ove neke druge varijante što ti napisaše, i nadaj se da tamo gde nađeš drugo nećeš naleteti na istog tog lako "tezgari" ...

Link to comment

po mom iskustvu nekom ograničenom u takvim stvarima, tražiš drugo i treće mišljenje vučeš veze i preklinješ i moliš da se pogleda i uzme, a onda pozajmiš i platiš...a posle, ne znam šta da ti kažem, želim svu sreću i da nema nikakvih problema i da osoba preživi i poživi

Link to comment

Ako keš nije problem, raspitati se koji dobro radi i platiti privatno. A pajsera prijaviti.

 

Edit - da li je operacija jedina opcija?

Edited by desboj
Link to comment

ne verujem da ima leba od prijavljivanja, niste ni prvi ni poslednji od kojih to trazi. plus se dolazi u realnu opasnost da se padne nekad pod noz nekog od kolega mu (ok, ovo moze biti moja paranoja, ali nista me vise ne bi cudilo).

svakako bih probao da dodjem do drugog pa i treceg misljenja, ako stvar nije urgentna.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Kako uopste funkcionise zdravstvo u Srbiji? U smislu, odem u Dom Zdravlja, dam im knjizicu i onda - sta? Naplate fondu to sto sam dolazio, dobijaju pausalno od fonda toliko i toliko dinara ili nesto trece?

Link to comment
1 hour ago, Venom said:

Kako uopste funkcionise zdravstvo u Srbiji? U smislu, odem u Dom Zdravlja, dam im knjizicu i onda - sta? Naplate fondu to sto sam dolazio, dobijaju pausalno od fonda toliko i toliko dinara ili nesto trece?

Ispostavljaju fondu vrlo obimnu i komplikovanu fakturu za svaku uslugu/lek koji su ti pruzili, stavka po stavka.

U sekundarnom i tercijarnom zdravstvu te fakture mogu da budu ogromne i sadrze vise desetina, cak i stotina stavki kod komplikovanih operacija i dugog lecenja, upravo je u toku prelaz na DRG model naplate - prema dijagnozi a ne pruzenim uslugama. Koliko je to dobro, nisam siguran, posebno u nesavesnom zdravstvu kakvo je nase.

 

 

Link to comment

Hvala. Onda mi nije jasno zasto je procedura za strane osiguranike tako komplikovana. Ne da sam imao vise iskustva od jednog (osim Srbije), ali je izgledalo ovako: usluga pruzena, racun poslat na kucnu adresu, odnesen u osiguranje i to je bilo to. U Srbiji to izgleda ovako: odlazak u RFZO, podnosenje/dobijanje INO-1 obrasca, konstatovanje da baze nisu povezane i da me u DZ ili po bolnicama nece naci u sistemu, ali da im dam papir (koji prethodno jeli treba da kopiram), kao i da to sluzi samo za hitne slucajeve; onda u DZ stvarno nisu nasli, ali su nas svejedno primili, kao i jednom pre toga bez icega (osim kartice stranog osiguranja koje ne priznaju). Da se razumemo, i u RFZO i u DZ je sve zavrseno brzo i bez svadje i drame i svi su bili ljubazni i normalni, ali mi nije jasno ko je uopste smislio tu proceduru. Kao i to, kad vec placaju na osnovu faktura, zasto ne bi (konacno) bilo moguce da privatni lekari funkcionisu kao domovi zdravlja, i isto tako salju fakture u RFZO? Ili je moguce, ali oni (privatni lekari) nece?

Edited by Venom
Link to comment

RFZO, oni imaju konacnu rec kada je u pitanju bilo sta u zdravstvu.

Oni definisu dokumenta, procedure, sifarnike...

 

A privatni lekari su u planu vec jedno 15 godina. A i pitanje je ko tu koci, pregled kod privatnika 2-3000, po RFZO cenovniku nekoliko stotina dinara...

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...