Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

3 hours ago, precog said:

nisam siguran da su jedine dve opcije da se cuti i trpi ili pobuna odlaskom u inostranstvo, poenta mojihj prethodnih postova je bila da, posto nisu svi u mogucnosti da odu u inostranstvo, trebalo bi da pokusaju da promene to o cemu je desboj pisao. 

nisam bio u situaciji da ljudski zivoti zavise od mog posla tako da ne mogu da tvrdim, ali mislim da ne bih mogao da ne dajem sve od sebe, nezavisno od uslova rada.

pretpostavljam da ti sto rade pod takvim nehumanim uslovima su mahom pocetnici

pa im je to zapravo i korak ka inostranstvu

istrpe neko vreme, skupe nesto iskustva i pale

 

ovde kod mene (malo mesto okolina beograda) ima velika ambulanta (velika za ovoliko mesto)

ali se lekari sto opste prakse, sto "specijalisti", a vala sad vec i sestre vrte na bukvalno svakih mesec dana

lekara opste prakse cini mi se ima cetvoro, opstaje jedan lik koji nije bas sam svoj, a na ove tri pozicije se unazad par godina izmenjalo njih nebrojeno

ili pale direktno napolje ili odlaze u grad (mahom u maticni dom zdravlja) da menaju one koji su odatle otisli u inostranstvo

 

ocekvati nekakav visok kvalitet usluge u takvim uslovima nije ni moguce

 

a u provinciji je situacija jos i daleko gora

Link to comment
8 hours ago, precog said:

 

nisam bio u situaciji da ljudski zivoti zavise od mog posla tako da ne mogu da tvrdim, ali mislim da ne bih mogao da ne dajem sve od sebe, nezavisno od uslova rada.

drugim recima, bio bi sjajan glavoseca

Link to comment
8 hours ago, precog said:

nisam bio u situaciji da ljudski zivoti zavise od mog posla tako da ne mogu da tvrdim, ali mislim da ne bih mogao da ne dajem sve od sebe, nezavisno od uslova rada.

За екстремне случајеве не знам, мислим на то да од мог поступка као медицинара зависи нечији живот: да не грешим душу, ту скоро сам имао прилике да и у 1 српској и у 1 ЦГ провинцијској болници тестирам третман повреда изистински опасних по живот и - немам речи.

Све је било на изненађујуће професионалном нивоу, а имао сам на несрећу прилике да се опробам на болницама и у 1 Пакистану, на пример.

Људи су радили, како она фраза каже, преко онога што дужност налаже, од лекара до последње медицинске сестре и чистачице. 

И то за мене, непознатог потпуно, кога су у болницу довезли ватрогасци и хитна помоћ.

Опет, пре пар година сам у Београду одвео клинца у 1 специјализовану дерма државну фирму: лекарка, неких можда 40-ак година нам је, одмах пошто је бацила поглед на руку клинца, дала визит карту рекавши да то може да се уради код ње, приватно, неком супер модерном техником, довиђења, довиђења.

Није хтела да одговори ни на пар најпростијих питања.

Наравно, пар телефонских позива, и ствар је колико сутрадан била решена на другој клиници, опет више него професионално.

Јебем ли га.

Link to comment
9 hours ago, precog said:

poenta mojihj prethodnih postova je bila da, posto nisu svi u mogucnosti da odu u inostranstvo, trebalo bi da pokusaju da promene to o cemu je desboj pisao

Pazi, vrapcima na grani je jasno da bilo kakvo teranje promene kroz legalno i institucionalno je osuđena na propast tipa otkazi, maltretiranje, mobing i provlačenje kroz tabloide. Iskreno ne verujem da postoje četvorica u Srbiji spremna na to, i nijedan ne radi u zdravstvu. Tako da to otpada, a i nije baš na listi prioriteta kad imaš platu 350 evra. Više se pažnje poklanja suvom preživljavanju, pa se ekstra prihod nalazi na razne načine - Avon/farmasi dame, prodaja čarapa, šminke, gaća, uniformi, šerpi, meda, sira, zimnice pojedincima znači neki ekstra keš, platiš od dela plate, jurenje dužnika, što kažu ubosni, velika je to verga...a i konkurencija je sve jača u vidu organizovanih sindikalnih prodaja svega i svačega na administrativnu zabranu. Sve je to postojalo i za vreme žutih, i crvenih pre njih, novina je organizovano partijsko zapošljavanje koje su žuti uveli na boranija nivo, a ovi sad usavršili pa se dobro otegnu muda za stalan posao, mnogo njih izvisi, i ti uvek kao plan b imaju učenje b nivoa nemačkog.

Link to comment

Ovih dana sam svedok teškog nemara prema zdravlju i životu jedne osobe koja je nakon dvomesečnog "lečenja" povrede u saobraćajnoj nezgodi završila na odeljenju za sepsu jedne beogradske klinike.

Sam početak lečenja je bio pogrešan a nadalje su svi u lancu kontrole (kućne nege iz DZ, drugih klinika na koje je upućivana i vozilom HP vožena) prosto sakrivali stvarno stanje povrede.

Čak je i poslednji (pre hospitalizacije) nalaz i mišljenje doktora bio blag zbog "kolegijalnosti" - ovo je zbilja izrečeno.

 

Poslednji pregled koji je obavljen na klinici gde je započeto lečenje povrede je bio buran, najpre zbog uveravanja doktora da pacijent mora da dođe na  pregled, da je vrag odneo šalu (nije verovao jer je čitao samo mišljenje po poslednjem pregledu koji je bio dan ranije) a potom i zbog hitnosti da se reaguje nakon što je video ranu. Otrčao je po profesora koji je tek tada digao frku.

 

Mogao sam ovo možda i kraće, da sažmem do jedne psovke.

Suština je da za ovaj nemar nema ama baš nikakvog opravdanja.

Možda postoji razlog ali ja ga ne mogu shvatiti.

Link to comment
1 hour ago, precog said:

ili babasera

imas fakat tu srdacnu facu.

elem, radi se o tome sto su lekari ipak nadljudi, za njih je ljudski zivot kao za tebe zivot nekog mrava, il recimo cvrcka.

Link to comment
10 hours ago, precog said:

nisam bio u situaciji da ljudski zivoti zavise od mog posla tako da ne mogu da tvrdim, ali mislim da ne bih mogao da ne dajem sve od sebe, nezavisno od uslova rada.

To je tek posebna priča sa dilemama veličine Fruške gore, ni mi zdravstveni radnici ne možemo između sebe da se definišemo, šta je to kad daš sve od sebe, šta je kad nije, tj kad si preterao a kad uradio premalo. Na kraju dana sve je to posao, ljude gledaš kao kurjak gajbe, trudiš se da ne gledaš ljudskost u ljudima jer bi u jednom trenutku prso psihički.

Edited by desboj
Link to comment

mislim da zavisi od toga kakav je klektiv, ko je  na njegovom čelu i kako se ponaša šrema komplet osoblju,

moja iskustva iz poslednjih par meseci, dom zdravlja vračar, ginekologija, zlo, samo ako je žena dovoljno bezobrazna

može da zakaže pregled, ili ako je baš mnogo bezobrazna, da se pojavi posle 19h uveče i da bespogovorno, uz pretnje zaštitnikom pacijenata, dobije pregled, naime, radno vreme im je do 20h, poslednju pacijentkinju zakazuju za 18:30,

dok je na opštoj praksi skroz drugačije, sjajna lekarka, prima preko reda, komunicira van šablona uzimanja anamneze,

ljubazno odgovara na sva moguća glupa pitanja uplašenih pacijenata, predivna žena i sjajna lekarka.

 

kbc zemun, ležala sam na odeljenju ginekologije, skroz pristojna bolnica, čista, pre par godina renovirana, nije neki luksuz ali je 

pristojno, prostrane sobe, klima koja radi, nova stolarija, baš čisto, medicinsko osoblje, uz izuzetak dva lekara, sjajno, preljubazno, dostupno 24h za svu pomoć koja može zatrebati

ženama u postoperativnom toku, i medicinske sestre i lekari.

(kako jednu lekarku znaju baš po dobrom, na dan njenog dežurstva je red romkinja, jer ih prima na preglede bez zakazivanja i bez knjižice, bukvalno za 24h svog dežurstva nije napravila pauzu, dok su ta dva druga lekara prespavala svoja dežurstva, nisu se pojavljivala na odeljenju uopšte, pa kako kome koji lekar zapadne)

e, ja sam naivno mislila da je to standard celog kbc-a, poslednji dan mog ležanja, iz šapca pošalju moje prijateljice svekrvu 

na kardiologiju, ja krenem da je obiđem i kao da sam se vratila 100 godina unazad kad sam ušla na odeljenje,

bolnica iz noćnih mora, previše pacijenata, kreveti i po hodnicima, malter se ljušti, sa vrata otpala farba, izbuljena iverica ili šta već,

kreveti oni predratni, isto izguljeni, negde daskama nešto prikucano da se ne raspadne, medicinske sestre urlaju na one sirote ljude horor.

Edited by svashtabezneshto
Link to comment
25 minutes ago, Tale said:

Ovih dana sam svedok teškog nemara prema zdravlju i životu jedne osobe koja je nakon dvomesečnog "lečenja" povrede u saobraćajnoj nezgodi završila na odeljenju za sepsu jedne beogradske klinike.

Sam početak lečenja je bio pogrešan a nadalje su svi u lancu kontrole (kućne nege iz DZ, drugih klinika na koje je upućivana i vozilom HP vožena) prosto sakrivali stvarno stanje povrede.

Čak je i poslednji (pre hospitalizacije) nalaz i mišljenje doktora bio blag zbog "kolegijalnosti" - ovo je zbilja izrečeno.

 

Poslednji pregled koji je obavljen na klinici gde je započeto lečenje povrede je bio buran, najpre zbog uveravanja doktora da pacijent mora da dođe na  pregled, da je vrag odneo šalu (nije verovao jer je čitao samo mišljenje po poslednjem pregledu koji je bio dan ranije) a potom i zbog hitnosti da se reaguje nakon što je video ranu. Otrčao je po profesora koji je tek tada digao frku.

 

Mogao sam ovo možda i kraće, da sažmem do jedne psovke.

Suština je da za ovaj nemar nema ama baš nikakvog opravdanja.

Možda postoji razlog ali ja ga ne mogu shvatiti.

 

 

drži se, nadam se da će sve proći ok

Link to comment

Drž se Tale...

Biće valjda sve u redu...

Takođe da pohvalim doktorku opšte prakse u DZ NBGD Z.R. ... Žena stvarno radi ko mrav, zadnji dan pred GO. Tačno se vidi panika među pacijentima. Ne mrzije da otrči da konsultuje specijalistu odmah ako treba da vidi lako će i šta će da pacijentu bude najbolje...

 Nikad nervozna, probija smenu ako ima pacijenata (uz negodovanje ostalog osoblja)...

Verujem da i ona radi u teškim uslovima, ali...

Link to comment

@Tale i @svashtabezneshto, mogu samo da se nadam da će da bude ok i što manje posla sa zdravstvom da vam želim. Sve je vrlo individualno i veoma subjektivno, možda naletiš na doktora koji je đubre od čoveka ali da ti odradi posao svetski, ili na najljubazniju sestru na svetu koja je nemačica pojma, ili još gore, da postoji tip, npr hirurg koji radi 25 sati dnevno, pomaže svima i kome treba i kome ne, takvom je dovoljno da ne kaže dobar dan nekom npr influenseru uticajnom tnjiterašu koji će ga ispljuje toliko da masa ljudi počne da gradi mišljenje na osnovu te pljuvačine, džabe mu i ugled i skoro sve do tada što je radio. Isto i za ginekologica, možda se žena satire od posla, radi predano i više od mere normalnosti, dovoljan je jedan smrad tipa djv da joj se posere na glavu i da žena izgubi svaku volju za daljim radom, bar u Srbiji. Da ne pričamo o ekstremima tipa radiš svoj posao i uleti neuračunljiv tip krene da kolje sestre po hitnoj, malo se čudimo i krstimo, posao se nastavlja, za sat radimo kao da ništa nije bilo, kakvi protesti kakvi kurci, pa ti imaj želju da radiš i svoj posao, kamo li preko toga

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...