Jump to content
IGNORED

THE WIRE (2002)


3opge

Recommended Posts

Samo da se slozim sa Haslerom kako naravno ima dosta nerealnih momenata u Wire, meni je takodje onaj Streber Ubica jako smetao, a bome mi i Meknalti malo smeta, i on mi je isuvise heroican i romanticarski predstavljen. Ali da se ne slozim oko ovog nerazvijanja likova. Mislim da je to svesna stvar, a ne stvar manjkavosti scenarista. Tema serije je, jednostavno, Baltimor. I, kako pise, odnos pojedinac-institucija. Zato ima gomiletine likova i uopste ne prate neke njihove biografije. Mislim da sam na Wikiju procitao neki komentar "ako treba da ubijemo glavnog lika, ubicemo ga". Jer poenta nije u likovima. Ovo se moze interpretirati kao slabost, naravno, ali ja bih to radije pripisao nekonvencijalnoj genijalnosti. I sam sam nesto ranije pisao kako su likovi sjajni, da ne budem pogresno protumacen, u smislu da su mi nekako prirasli za srcani misic, ali sve te oooogromne rupe u objasnjenju njihovih privatnih zivota su tu sa smislom. Prosto, prica ne prati njih, to je moj utisak.

Link to comment
Samo da se slozim sa Haslerom kako naravno ima dosta nerealnih momenata u Wire, meni je takodje onaj Streber Ubica jako smetao, a bome mi i Meknalti malo smeta, i on mi je isuvise heroican i romanticarski predstavljen. Ali da se ne slozim oko ovog nerazvijanja likova. Mislim da je to svesna stvar, a ne stvar manjkavosti scenarista. Tema serije je, jednostavno, Baltimor. I, kako pise, odnos pojedinac-institucija. Zato ima gomiletine likova i uopste ne prate neke njihove biografije. Mislim da sam na Wikiju procitao neki komentar "ako treba da ubijemo glavnog lika, ubicemo ga". Jer poenta nije u likovima. Ovo se moze interpretirati kao slabost, naravno, ali ja bih to radije pripisao nekonvencijalnoj genijalnosti. I sam sam nesto ranije pisao kako su likovi sjajni, da ne budem pogresno protumacen, u smislu da su mi nekako prirasli za srcani misic, ali sve te oooogromne rupe u objasnjenju njihovih privatnih zivota su tu sa smislom. Prosto, prica ne prati njih, to je moj utisak.
jebote kako je to Mc Nulty heroican?alkoholicar kome je Jameson kao bebi mleko, iza sebe vuce propali brak i izdrzavanje deteta, inspirisan Jamesonom uvek spreman da u haustrou sfirca najjeftiniji barski odron, potpuno nekonotrolisan i svojeglav, najebava redovno zbog svojih poduhvata, Irac...samo o kultnom prijateljstvu sa Bunkom dala bi se napisati 3 eseja
Link to comment
jedino ne kapiram cemu poredjenje sopranosi-vajer. sta je uopste zajednicko, sem sto su serije, hbo i imaju veze sa krajmom?sopranosi su kult, wire je zivot.
True & potpis.Odgledao rado obe serije, mada moram da priznam da sam on the long run, kroz sve sezone više uživao gledajući Soprane. Možda baš zato što je Wire život, a svakodnevni život je na mahove dosadan. A vrlo moguće je da imam takav utisak i zato što je TV s jedne strane pretrpan reality emisijama, a sa druge strane zato što mi se lagano smučio sam žanr, pošto u ovom trenutku na TV-u ide paralelno bar 19 kriminalističkih serija, od kojih su cirka 9 CSI serijali (od CSI: Miami do CSI: Zemun Polje), a ostalo razne Missing, Autopsy, Cold Case i ostale kombinacije, upotpunjene švapskim pandanima od kojih mi tek pada mrak na oči. Toliko se od toga svega ne može pobeći, da imam utisak da bih mogao da se zaposlim kao forenzičar nakon mesec dana gledanja svog tog đubreta. TV kuće kada se tako uhvate neke teme, ne mogu da puste makar ih lopatom lupao po ruci (da puste žicu) - barem 10 godina im je trebalo da sklone animirane dinosauruse sa svih kanala, jeb'o ih Đurasik Park da ih jeb'o. Sve u svemu, Wire dobar, mada sam se sa poslednjom sezonom malo mučio u pogledu pažnje i ne verujem da bih za sledeću imao snage u ovom momentu. Edited by Razzmatazz
Link to comment
Samo da se slozim sa Haslerom kako naravno ima dosta nerealnih momenata u Wire, meni je takodje onaj Streber Ubica jako smetao, a bome mi i Meknalti malo smeta, i on mi je isuvise heroican i romanticarski predstavljen.
ovo sa mcnultyjem se jednostavno ne slazem, ni najmanje, ali 3orge je vec odgovorio na to. shto se brother mouzone-a tiche, slazem se, ponekad izgleda kao lik iz tarantinovih filmova. tj, scene u kojima je on tako izgledaju [npr, kada se sretnu on i omar]. doduse, te scene su takodje odlicne, pa mi njihova 'nerealnost' i ne smeta toliko. sam mouzone izgleda kao pripadnik neke od onih muslimanskih organizacija u americi, kako god se zvahu [nation of islam, ili tako nekako]. isto vazi i za omara, nisam siguran koliko je bash realno da osoba koja se bavi takvim poslom kao on moze biti otvoreno gay, vjerujem da i njegovi ljudi [butchie i ekipa] ne bi imali bash previshe razumjevanja. to je sve zato sto the wire nije savrsen. ali jeste najbolji :) Edited by gervasius twinkleminkleson
Link to comment

mcnulty je nastavak pandurskih stereotipa i sve sto je 3orqe napisao ide tu. njegova 'heroicnost', a cini mi se da je buck mislio na to, je ono sto pokrece stvari kada se udari u zid, a pogotvo u prvoj sezoni. dosta vremena u seriji se posvetilo i objasnjavanju togaa lesteru je jedinome uspelo da bude mudriji od morgana freemana

Edited by Hustler
Link to comment
mcnulty je nastavak pandurskih stereotipova i sve sto je 3orqe napisao ide tu. njegova 'heroicnost', a cini mi se da je buck mislio na to, je ono sto pokrece stvari kada se udari u zid, a pogotvo u prvoj sezoni. dosta vremena u seriji se posvetilo i objasnjavanju togaa lesteru je jedinome uspelo da bude mudriji od morgana freemana
kojih to? tebi je ochigledno 3orge malo povrijedio osjecanja sa onim 'sopranosi su soap opera', pa valjda zelish da vratish istom mjerom. mislim da su policajci odlicno uradjeni - nisu u nekom superherojskom tripu, kao sto obicno jesu u filmovima i serijama, da ce 'popraviti' grad, ochistiti ga od kriminala isl. vec jednostavno rade posao kao da je bilo shta drugo, pokusavaju da izbjegnu teze slucajeve [nasuprot obaveznom otimanju o takve u drugim serijama/filmovima, gdje detektivi obicno pizde ako ih slucajno neko skine sa slucaja koji btw ne mogu rjesiti isl.], gledaju na sat kako bi što prije otišli sa posla svojim porodicama, ili josh radije u bar da se napiju. i uglavnom vecina njih nisu bash narochito dobri u tom poslu.
Link to comment
tebi je ochigledno 3orge malo povrijedio osjecanja sa onim 'sopranosi su soap opera', pa valjda zelish da vratish istom mjerom.
dada, do povredjenih osecanja. hesuse...svojeglavih samodestruktivaca koje je 'nemoguce kontrolisati' se svako nagledao. ja ih licno volim, al kazem da je to uloga vidjenja mnogo puta.misim taj stereotip koji krenuo da se razvija od matorih noara i maksimalno je eksploatisan u pandurskim filmovima osamdesetih. Edited by Hustler
Link to comment

Guslaru, nemoj da me zasmejavas, sta kazes, jos od film noara su izmislili nekotrolisane destruktivce kojih se svako nagledao i sad nam treba nesto novo.time si dokazao da je mcNulty jedan obican stereotip, hahatako to biva kad se previse gledaju Sopranosi i meditira nad njihovom psihologijom i osebujnim humorom.

Link to comment

McNulty je vidjan ranije. Sada sto si ti toliko zadrt da je apsolutno nemoguce ista normalno tvrditi pored tebe vec se sve svodi na tvoje shabansko prozivanjem sa par neodredjenih tvrdnji o Wire i smesnim stavovima glede Soprana (ovde bi trebao neko da pocne da prica o srecnim ljudima kao o savrsenoj seriji da bude besmisleniji), dovodi da bas i nema mnogo smisla da dalje testerimo.

Link to comment
McNulty je vidjan ranije. Sada sto si ti toliko zadrt da je apsolutno nemoguce ista normalno tvrditi pored tebe vec se sve svodi na tvoje shabansko prozivanjem sa par neodredjenih tvrdnji o Wire i smesnim stavovima glede Soprana (ovde bi trebao neko da pocne da prica o srecnim ljudima kao o savrsenoj seriji da bude besmisleniji), dovodi da bas i nema mnogo smisla da dalje testerimo.
za tvoju naobrazbu: uopste nije bitno da li se neki lik uklapa u stereotip [pogotovo ovako stereotipno shvacen stereotip kao kod tebe] nego kako je taj stereotip uradjen i kako funckionise u odnosu sa drugim likovima. prakticno svaki lik mozes da naguras u neki 'stereotip' [Toni Soprano rings the bell?] a 'stereotipovi' postoje jos od anticke drame do duse mozda ne pijani detektivi.
Link to comment

ne znam da li uopste vredi dalje drljati ovde pricu.samo par detalja da razjasnim iz svojih prethodnih nabrzaka postova.reditelji/scenaristi - naravno da nisu isti, niti treba da budu isti. rekla sam "kuhinja", mozda nije dovoljno intelektualno kao termin, ali je valjda jasno sta znaci.likovi - glavni lik je baltimor, aman, nije ni meknalti, ni bank, ni omar. zato za temeljnu pricu o the wire treba odgledati svih pet sezona (sto ja jos nisam, cuvam ovo finale za posebnu priliku). meknalti stereotip veci od tonija? jebiga, brate, pa jebeni zemunski klan se nalozio na tonija. ne znam da l su stigli i do srinka pre skembavanja. ono sto ce meknalti uraditi u petoj sezoni sasvim sigurno nije vidjeno na tv-u, mozda ni na filmu, a istinito je. da ne govorim o etici cele price, na kojoj bi i comski i bodrijar slomili zube.kao i omar. citajte dejvida sajmona i eda barnsa, pa ce vam biti jasno. a streber ubica je takodje real life lik. ako neko poznaje istoriju, jedan od pripadnika black panthers je bio takav jos u davnoj proslosti. a ovaj lik sedi negde u zatvoru.likovi su elrojevski, ponavljam. a elroj je onaj sto mu upropascavaju (uglavnom) romane na filmu, kao i alanu muru, jer ne umeju da prebace likove. a u wire je to uspelo.realno/nerealno - nadovezujem se. otkud vi/mi znamo sta je realno a sta nerealno? jel neko mozda gang member? ili sedmogodisnji coskaros? ili zivi u crnom getu? ili je babls? tuzilac koji voli da se slika? jedan je harvi dent. ili pandurka lezbejka koja ne ume da sklopi ikea krevetac? politicari nerealni? evo ga blagojevic, malo kao da ima slicnosti sa senatorom dejvisom. ne kenjajte. kakve to veze ima? ili ako cemo da se kurobecamo, mozete li da zamislite arkana da ide kod psihijatrice? ne. ali toniju verujem i kad ima panick attack i kad puca u glavu. dakle, besmisleno.lose pisanje? zavisi sta se podrazumeva pod pisanjem. ali ljudi koji rade wire su pisci tacka. da ne navodim ko je sve sta uradio, ali reci za njih da su losi je znak nepoznavanja zanrovske scene, izvinjavam se. takodje i novinarstva. ko god zeli da se bavi tim zanatom, dovoljno je da nauci napamet dvadeset lajni koje klark dzonson izgovori u redakciji i ne treba mu nista vise.sto rece raz, svakodnevni zivot jeste malo dosadan. ali u tom zivotu se desavaju ove price koje gledamo u wire, bez usecerene vate i zlatnih malogradjanskih lustera. koji su super kad ih karmela postavi u dnevnu sobu.

Link to comment
Guslaru, nemoj da me zasmejavas, sta kazes, jos od film noara su izmislili nekotrolisane destruktivce kojih se svako nagledao i sad nam treba nesto novo.time si dokazao da je mcNulty jedan obican stereotip, hahatako to biva kad se previse gledaju Sopranosi i meditira nad njihovom psihologijom i osebujnim humorom.
dve stvari zorge:uno - family values in serious crisisdos - ljubomoran si na ellen degeneris, druge nema.nadji mi jednog, j.e.d.n.o.g. intelektualca koji drzi do sebe koji nije podlegao spletkama THE erice kane, a ti se sada misli sta sam htela da kazem. cak i kurdi, kladim se. Edited by PussyGalore
Link to comment

Samo da se slozim da je McNulty vidjan ranije, i da mi je zato malo zanimljiv, tj. stereotipno nerealan. Ajmo, ljudi, Irac, alkos, razveden od zene koja mu ne da videti decu, jedan pravednik, buntovnik protiv sefova.... Zato mi smetaju on i Streberski Hitmen (koji je zaista kao Tarantinov Wolf). Mislim, smetaju je prejaka rec, serija ostaje fantasticna, ali red je da se nakon hvalospeva spomene i koja kritika. I, naravno, drag je meni McNulty, da ne bude zabune, ali mi smeta tom realizmu serije. Al posto je realizam vec u superlativu, onda ne smeta. Nego, da vas spojlerski/pokvareno pitam nesto...

koji djavo, sto je Avon ubio Stringera, mater mu!? Da li zato sto je izgubio lovu ili zato sto je ubio D'Angela ili zato sto nije hteo biti gangster ili zato sto je provalio da ovaj hoce da ga proda pandurima? Promaklo mi. To mi je malo cudno, Avon je bio lud za "familijom" u sicilijanskom svetonazoru, a onda 'ladno ubija "brata"?

Link to comment

i dalje ne vidim mcnulty-ja kao nerealnog. no dobro, da ne tupimo o tome, posvetimo se spojlerima:

avon je dao stringa, izmedju ostalog i zato sto je ovaj ubio d'angela i sto su uopste on i stringer bili sve udaljeniji, ali chini mi se i najvecim djelom zato sto bi, da nije, vjerovatno bio ubiven od strane mouzonea. i omara. ili bi makar morao da se obracunava s njima.

Link to comment
  • 3opge changed the title to THE WIRE (2002)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...