Jump to content
IGNORED

THE WIRE (2002)


3opge

Recommended Posts

ajde, ajde, nemojte sad.. neko vise voli Bitlse, neko vise voli Stounse.. o ukusima se ne raspravlja, svako ima pravo na svoje misljenje, spasite kitove i cincile i tako to..PS. The Wire kida.

Link to comment
zavrsavam prvu sezonu. odlicna serija, ali soprani i dalje na 1. mestu sa mnogo poena razlike nad ostalima
ja sam njihov avid fan, prijao mi humor, svi karakteri , nedostaju mi i pored idiotskog kraja.
Link to comment

Mali trol zato što pričam o Sopranosima, a ne o The wire koji nikako ne mogu da se nakanim da gledam...Nisam ljubitelj Sopranosa, u smislu da nikad nisam mogao da ih gledam više nego na kašicicu. Ali, Sopranosi su me oduševili jednom od najboljih poslednjih epizoda jedne serije. Ne mogu da se setim ijedne serije koja je imala tako upečatljivo, maestralno finale... Barem meni.

Link to comment
bicu iskren, nisam bas puno pogledao posto mi je bila jako dosadna sezona sa psihijatrusom koju Toni stalno sanja.ipak posle odgledanih jedno 10-15 epizoda a poznajuci zivot italijanske mafije i porodica skoro iz prve ruke sve mi je to delovalo tanko, neuverljivo i sapunjavo.
Dobra epizoda Soprana vredi pola godisnje produkcije filmova. Ima dobrih momenata u Wire, ali kada ih ovde naredjaju obicno zavsris tapsuci isrped ekrana u cudu. Mislim da je greska ne pogledati sta oni sve nude. Likovi i problemi u Wire su povrsinski radovi za sociopate iz Jerseya
Mali trol zato što pričam o Sopranosima, a ne o The wire koji nikako ne mogu da se nakanim da gledam...Nisam ljubitelj Sopranosa, u smislu da nikad nisam mogao da ih gledam više nego na kašicicu. Ali, Sopranosi su me oduševili jednom od najboljih poslednjih epizoda jedne serije. Ne mogu da se setim ijedne serije koja je imala tako upečatljivo, maestralno finale... Barem meni.
uf, iako pussy ima protiv, meni je isto cucnuo taj kraj koji je pravljen da jos vise zavolis sve sto je uradjeno pre poslednje scene. obesmisljavanje insteetooceeje poslednje epizode! Edited by Hustler
Link to comment
Samo da potvrdim aksiom da je Wire nenadjebiva krimi (and related) serija. Onako, ever. Nego..

Zavrsio drugu sezonu, prolio suzu nad Sobotkom (a nad D'Angelom nisam, nervira me, oce da se jebe, ali da mu ne udje.. e pa ko ga jebe onda).

I meni druga sezona fantasticna! Mozda cak i bolja od prve, iako 3/4 likova vuce od prve. Bas su mi kraljevi ti sindikalci. Okej, Omar je majstor, Denijels, Kima, ova dvojica ludaka i uopste najveci deo pandurske ekipe, kao i dobar deo Barksdejlovih, ali meni je jedan Sobotka 'nako, bas majstor. A i ekipa koju uvode, ona dva "Grka", su mi takodje kul. A i ova curica sto im se pridruzila. Ma svi su kraljevi, evo, bas sam odusevljen i lupetam tako, a nijednu analiticku nisam uputio.Aj zivili svi.

meni se druga ispocetka uchinila manje cool od prve, ali na drugo gledanje mi je vr'. lik shto glumi franka je odlican glumac.

d'angelo je meni skroz super. pa valjda je poenta u tome shto je neodlucan, on bi da nije dio toga, ali ne moze - he's born into itza one koji su i petu sezonu odgledali:

meni se chini da je jedino marlo malo jednodimenzionalan lik. gotovo uvijek je prikazivan kao zvijer, bez imalo kajanja. vidjecu kako ce mi djelovati na drugo gledanje...

 

wire je potpuno druga kategorija, daleko iznad ostalih serija. sopranosi meni nisu bolji ni od npr. deadwooda, kad smo vec kod HBOovih ostvarenja. chak, stavishe, sopranosi su mi skroz nezanimljivi.the wire djeluje, prije svega, veoma realno [nytimes ima nekakav prilog, razgovore sa pravim gangsterima o tome 'how real is the wire']. samo u par navrata djeluje 'televizijski' - npr. u onoj sceni kada su bunk i mcnulty na mjestu zlochina i koriste samo 'fuck', 'motherfucker' isl. vrlo zabavna scena, ali vidi se da je neka vrsta parodije na CSI.

Edited by gervasius twinkleminkleson
Link to comment

Ta sa psovanjem je jos bila pilot, zar ne? I u njoj jedinoj ima neki flashback. Mislim da sam na Wikiju citao da su postojali izvestaji da su gangsteri gledali seriju da bi prokljuvili kako panduri rade. Kao i da je Bubblesu prisao stvarni narkoman, valjda tokom scene, trazeci ili nudeci drogu, sto je ovaj nazvao svojim "Oskarom sa ulice", ili tako nesto. I naravno, sjajno je sto je tema sira od depikcije kriminala, vec su tema gradske institucije i odnos institucije i pojedinca. Raznim serijama se trpa epitet "socioloski", ali jedino ova (i Seinfeld/Curb Your Enthusiasm) to zasluzuju.

Link to comment
Nije to obesmišljavanje, naprotiv... Potpuni sklad scenarija i režije koje je naravno radio sam David Chase, sjajno...
govorio sam o grand finalima koje imaju serijesamim tim sto nije zatvorena prica i stavljena tacka su izbegli izvodjenje krajnjih zakljucaka i pojenti. to je "kraj" koji kaze da su epizode pre njega cela prica i ono sto vazi, time im dajuci dodatnu vrednost. bolje nije moglo Edited by Hustler
Link to comment

stigla mi konacno peta sezona i naravno, za dve veceri, pola otislo.koliko je dobro, pa to boli.scene iz b.sana su apsolutno nenadjebive, trebalo bi izmontirati i davati na elektrosok gledanje svima u matici koji se kao zovu i smatraju novinarima. super je zorzi, koji je stvarno u to doba bio novinar suna.stiv earl ispade glumcina. a i super mu je obrada na spici.bio je sajmon nedavno kod kolbera ili stjuarta, ne mogu da se setim, i rekao da su se on i burns u startu dogovorili da bude pet sezona, jer ce raditi samo ono sto poznaju. ali, kaze da ih toliko pritiskaju ovi pisci krimica, lehejn, pelekanos, prajs i ostali da nastave, da su poceli da se premisljaju.za divljenje je blokovstina, zaokruzivanje price u svemu. scenaristicki sigurno najbolji tv proizvod ikada. nadam se da ce mi nekako vratiti i banija.ali omar.nisam zaboravila stingera, ali omar.i sedrik. hodajuci seks.

Link to comment
stigla mi konacno peta sezona i naravno, za dve veceri, pola otislo.koliko je dobro, pa to boli.scene iz b.sana su apsolutno nenadjebive, trebalo bi izmontirati i davati na elektrosok gledanje svima u matici koji se kao zovu i smatraju novinarima. super je zorzi, koji je stvarno u to doba bio novinar suna.stiv earl ispade glumcina. a i super mu je obrada na spici.bio je sajmon nedavno kod kolbera ili stjuarta, ne mogu da se setim, i rekao da su se on i burns u startu dogovorili da bude pet sezona, jer ce raditi samo ono sto poznaju. ali, kaze da ih toliko pritiskaju ovi pisci krimica, lehejn, pelekanos, prajs i ostali da nastave, da su poceli da se premisljaju.za divljenje je blokovstina, zaokruzivanje price u svemu. scenaristicki sigurno najbolji tv proizvod ikada. nadam se da ce mi nekako vratiti i banija.ali omar.nisam zaboravila stingera, ali omar.i sedrik. hodajuci seks.
ajde svi sada ovo lepo da citate 3 puta dnevno dok se ne nauci naizust da ne bih razasiljao cirkularne poruke.

uh ujeli su me za srce sa Omarom

Link to comment

(naucila sam se da ne otvaram spojlere pre vremena. imam jos pet epizoda.)jedino ne kapiram cemu poredjenje sopranosi-vajer. sta je uopste zajednicko, sem sto su serije, hbo i imaju veze sa krajmom?sopranosi su kult, wire je zivot.sopranosi su odlicna, cesto izvanredna serija. ali je fokusirana. ne ide dalje od strukture koja je zacrtana. ne mislim time nista lose niti kritikujem, volim sopranose toliko da sestu sezonu jos nisam odgledala jer mi je frka zato sto ce se zavrsiti.ali sa wire toga nema.wire prevazilazi okvire klasicne forme. ne postoji rupa ni u cemu. jeste marlo jednodimenzionalan lik, ali on mora takav da bude jer je real life takav. prop joe ladno moze da se smesti medju neke od onih prvih krimosa koje i ovde poznajemo, cast i cojstvo, stara skola i tako to. kad bira cvece za sahranu ili objasnjava metod menu zasto je ostao da zivi u onom stancicu pored sve love koju ima. ko giska i beli, recimo.marlo i ona njegova kalamiti su u toj paraleli ovi blizanci iz zemunskog klana. nema osecanja, nema kajanja, nema nicega, jer su i dosli ni iz cega. marlo ne reaguje ni na seksi cicu koja prica francuski, wet dream svakog muskarca na svetu. i zato je marlo odlicno uradjen lik, elrojevski prazno zlo.niko nije cist, cak ni sedrik, koji bi trebalo da je svetla tacka u policiji. politiku da ne pominjemo. ali to se moze ocekivati. ono sto je jos zacinjenije je da svako ima defekt kao ljudsko bice. zene su zajebane, ponekad gore od najzajebanijeg gunslingera.e, da, odlicni su omazi elroju u petoj sezoni. majstori majstoru.o omaru cu kad zavrsim gledanje, ne mogu ovako.

Link to comment

Zna i Wire da bude naivan. Meni je smetao streber koljac na kraju druge sezone (talking about reality?), prelako resavanje povratka McNultya i Omarovo svedocenje. To je tesko kupiti, takodje i nacin na koji je Stringer naveo Omara da se okrene protiv Strebera. Opet fali Avonova dublja reakcija na deljenje teritorije. To su slabo napisani delovi.Slazem se oko tvrdnje zivot/kult, jer je Wire daleko realniji, ali se ne slazem oko 'tema' koje pokrivaju, jer Sopranosi tu hvataju daleko vise stvari. Wire osim analize sistema ima dobrih prica (kada u 1. sezoni Daniels Karveru drzi govor o tome sta znaci biti No1), ali Sopranosi su ipak obradili mnogo vise stvari sa mnogo manje dijaloga kojima direktno objasnjavaju, sto otkriva vece majstorstvo. Tu je posvecivanje paznje psihi glavnih likova i razvijanju njihove price, gde Wire ne uspeva da udje duboko u bilo koga. Ima jako mnogo praznih perioda kod McNultya, Kime i Danielsa gde ne znamo sta im se dogadja, pogotovo kroz celu drugu sezonu sa Kimom (izuzev odlicnog kadra kada drzi ruku na trudnom stomaku, dok joj devojka polako izlazi iz kadra). Posle povratka u tim nemamo apsolutno nista o McNultyevom privatnom zivotu, osim sto je zamalo spavao sa Beadie. To je rupa.Kod Sopranosa smo ih imali sve savrseno isprofilisane, pocevsi od porodice pa do ostalih likova koji su prolazili kroz seriju. Fenomenalan odnos mrznje Tonija i Sifareta, zasto je Leotardo frustritan, sta je sa Tonijem Blundetom, Krisovi motivi... Naravno, vrhunac je Toni koji moze da upropasti porodicnu veceru tako sto ce iznervirati Dzenis jer vidi da joj dobro ide, da ce unistiti sasvim jednog srecnog coveka jer Toni jednostavno ne voli prosecne ljude kojima dobro ide, covek koji je zao i gde se o tome veoma iskreno prica sto se posebno obradjuje u 6. serijalu. Dosta dublje od McNultya koji se napije i kolima zakucava u stub.Drugo, struktura serija je dosta drugacija, posto je kod Soprana cesto 1 epizoda = 1 tema (moze biti i sporedna, kao ona o columbus day) kroz koju se provlaci i kicma ostalih, glavnih prica. Kod Wire nista ne traje jednu epizodu i svaka prica je duga makar nekoliko, sto opet daje vecu realnost, ali manje tema. Tu Sopranosi ispadaju ipak zanimljiviji, ali zbog toga sto su ipak dalje od realnosti, sto im oprastam jer sve odlicno rade.Dalje Soprani su imali gomile omaza. Jedan od meni omiljenih je epizoda kada mu majka umire i kada gleda Public Enemy sa Kegnijem koga majka voli bez obzira na sve, dok Toni to nikada nije imao. Drugi ide za Davida Lyncha i porodicu slepih ubica gde Kris i Silvio treba da dogovore ubistvo Dzonija Seka. Majstorstvo. Kroz celu seriju se provlaci gomile filmova i referenci.Humor je posebna prica i tu ove dve serije nisu uporedive, jer su u Sopranosima pravili male predstave. Ljudi iz Wire ne mogu da dodju dotle. Svi momenti koji su trebali biti zabavni u Wire su prosecni. McNulty u bordelu, Carv i Herc kao comedy relief, Omarovo svedocenje, Bunk koji je pijan spalio svoju odecu... nista od toga nije uporedivo sa recimo daćama Tonijeve majke. Tu je najocitije da ljudi koji su radili Sopranose ipak bolje pisu i reziraju.Recimo i fora sa ghetto cvecem za D'Angela je bolje ali i ranije uradjena u Sopranosima gde je u pitanju bio spomenik sa nadimkom.Wire ima tu prednost sto se ipak mnogo vise sjebes jer znas da se te stvari desavaju, dok je u Sopranosima dosta cinican odnos prema ljudima koje Toni unistava, iako i oni imaju teskih delova

pogotovo pri kraju poslednje sezone sa aj-ovim pokusajem samoubistva

Ono sto je zajednicko za obe serije je kickass muzika, gde moram priznati da Wire ipak vodi, pogotovo u prvoj sezoni.Tu je i docaravanje nacina zivota tih ljudi, gde je za west Baltimor to stvarno neverovatno uradjeno, ali su mi ipak bolji dokeri sa sjajnom scenom svirke u prvoj epizodi gde uvedu sve likove i postavljaju odnose izmedju njih i naravno Sobotkino mucenje oko sindikata. To je jebeno dobro.I na kraju sastava 'Zasto najvise volim Tonija' da primetim da su ljudi iz Wire znali da pozajme neke stvari iz Soprana pogtovo oko kraja sezone kada se pokazuje da na ulici sve i tece dalje

Edited by Hustler
Link to comment
stigla mi konacno peta sezona i naravno, za dve veceri, pola otislo.koliko je dobro, pa to boli.
Meni je peta sezona ubedljivo najlosija, pogotovo drugi deo.

Omar - supermen. Skoci sa petog sprata i veselo odskakuce u noc. MekNalti oprasta Kimi sto ga je odrukovala i zbog cega je izgubio posao. Marlo ne provaljuje da je informacija o njegovom broju telefona procurela od njegovog advokata. I naravno, boljka od koje su i Sopranos oboleli u poslednjoj sezoni: ajd da poubijamo sto vise likova pre poslednju epizodu, da pustimo gledaoce da nagadjaju koga cemo da ubijemo u poslednjoj. Bzvz.

Link to comment

opet u vezi s petom sezonom:

omarov skok sa petog ili kojeg vec sprata je istinit dogadjaj - donnie andrews, koji je posluzio kao inspiracija za lik omara, pljachkash dilera u baltimoru je bez vecih povreda skocio chak i sa vece visine. a omarova smrt? svi se nesto zale, ali meni je super uradjeno. otprilike - jedino su ga tako mogli eliminisati, sa ledja, pa josh klinac. a najbolja scena smrti - bodie. iako je super scena mouzone+omar vs stringer, bodie je ipak otishao kao pravi soldier. ristekpa.sto se ostalog tice, slazem se da je peta sezona slabija. ali ne slazem se da je slaba. i nije bash previshe likova ubijeno - omar, snoop, prop joe i cheese, s tim sto cheese i nije bio toliko bitan lik. dakle, nista posebno vise nego u prethodnim sezonama. dakle, ne smeta mi vecina stvari u petoj, jedino mi novinari nisu bash toliko 'legli'. nekako mi je taj dio zbrzan, nismo bash stigli da se uzivimo u likove

Link to comment
  • 3opge changed the title to THE WIRE (2002)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...