Jump to content
IGNORED

Klasična muzika


Amelija

Recommended Posts

U okviru Tribine kompozitora (SKC 4. do 9. okt) sinoć sam slušao nemački orkestar In Process kojim diriguje Uli Gete.

U prvom delu koncerta su svirali dve Geteove kompozicije, Filipa Glasa (Conclusion), Stiva Martlenda (Dance Works) i kompoziciju Medial 6 Vladimira Tošića, koga smo imali priliku i da pozdravimo. Relativno kratke kompozicije i brza promena raspoloženja ne dozvoljavaju da se dublje povežem. Stoga, drugi deo koncerta uz samo dve teme mnogo zanimljiviji. Najpre Stiv Rejš Music for Mallet Instruments, Voices, and Organ i atraktivni, dinamični završetak uz Funeral (iz Akhnatena Filipa Glasa ).

Generalni je utisak da orkestar zvuči odmereno, čak i uglađeno, bez izrazitih dinamičkih kontrasta, što je pomalo apartno danas i čini kao da čitav orkestar dejstvuje u srednjetonskom području izbegavajući izlete u frekventne ekstreme, bilo najdublji bas, bilo u visokotonsko područje.

Raspored instrumentalista na bini je, s levana desno, najpre u pozadini: klavir, pa tri marimbe, pa električni klavir. Instrumentalisti na udaraljkama preuzimaju gitaru i bas gitaru po potrebi. U prvom su redu: flauta, oboa, klarinet/bas klarinet, violončelo, viola, pa violina.

Već par godina u SKC- se zaista može uživati u koncertima džeza, improvizovane i klasične muzike, dobra akustika, zbog položaja odličan uvid u ono što se događa na bini, nema pompe, nema pirotehnike, samo usredsređenost na ono što je važno. Sinoć, dobro popunjana sala, u kojoj je osim kompozitora (mn), nekoliko profesora, njihovih učenika i familije, bilo i par nas laika.

Koga zanima kako zvuči In Process ostavio sam dva albuma za dwnld

Albumi su samizdat, pa ne verujem da ću nekoga finansijski oštetiti. Radi se o Sinfonia Graduell, što je autorski rad Ulija Getea i PRISMA što bi okvirno odgovaralo onome što su sinoć svirali.

 

Da se vratimo na Glasa i njegovu operu Ahenaten, koja ove godine ima dva izvođenja za koje znam.

Najpre, opera je priređena u Dortmundu:

 

 

Drugo, ono koje sledi 23. novembra, (sa reprizom 7. decembra?) priređuje Metropoliten Opera, a kome možemo i da prisustvujemo, obzirom da će opera u direktnom prenosu biti prikazana i u 70zemalja, u preko 2000 sala među kojima je i Cineplex Ušće.

Edited by Ras
Link to comment

Klavirsko nebo UŽIVO 15. mart 2019. Cenar za kulturu Vlada Divljan, Beograd
UčestvovalI: Iva Parađanin Pavle Popov Andrej Negić, Nikola Radosavljević Milica Predolac, Ana Vasić Milica Tegeltija, Luka Ignjatović Petar Stevanović/Ecičibulj/Ljubičice

 


Režija: Petar Petrović
Kamera: Borivoje Đorđević, Đuro Marić, Miša Živaljević
Montaža: Tvrdiša Tankosić
Dizajn svetla: Incredible Bob
Dizajn zvuka: Dušan Bauk
Dizajn grafike: Bratislav Milenković
info
 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Promocija albuma Branke Parlić - Erik Satie "Initiés 2017"
 


Dragi prijatelji pozivamo vas na promociju ploče Erik Satie "Initiés 2017" (izdavači Triston Master recordings/Odličan hrčak) naše proslavljene pijanistkinje Branke Parlić, koja će se održati u četvrtak 14. novembra u 13h na Spratu iznad Zaokreta (Cetinjska 15, Beograd). Poziv je upućen i medijima i svim ljubiteljima muzike.

Neke stvari su toliko bitne da moraju da se ponove. Čak i kada izgledaju i zvuče definitivno. Branka Parlić je krajem osamdesetih godina XX veka u Novom Sadu snimila album "Initiés" sa kompozicijama Erika Satija, koji je tokom narednih decenija u različitim izdanjima i verzijama bio opšte mesto za sve zaljubljenike u Brankinu klavirsku virtuoznost i Satijevu genijalnost. Tri decenije kasnije, u savršenim uslovima Saburban Sound studija u švajcarskom Vinterturu, na Steinway A 1952 klaviru i sa potpuno analognom (i skupocenom) opremom za snimanje, taj muzički izbor je ponovljen, sa nekoliko bitnih dopuna. Sada, 2019. godine, Erik Satie "Initiés 2017" kao dupli "vinil" na 180 grama živi svoj novi život, onakav kakvo jedno autentnično muzičko blago i Branka Parlić zaslužuju.

Repertoar albuma Erik Satie „Initiés 2017" sastoji se od kompozicija: Gnossienne 1-7, Gymnopedie 1-3, Les Trois valses distinguees du Precieux Degoute - Son Binocle, Avant - Derniere Pensees: Idylle, Aubade, Meditation, Ogive No. 1 i No. 4 i Pieces Froides: Air a faire fuir No. 2 i Danses de travers No. 2.

Na promociji albuma će pored Branke Parlić učestvovati i njeni poštovaoci i prijatelji: Miroslav Miša Savić - kompozitor, Ksenija Stevanović urednica III programa Radio Beograda, Svetlana Đolović - urednica RadioAparata i Slobodan Brkić - DJ Brka, dok će moderator razgovora biti Ivan Lončarević.

Album "Initiés 2017" objavljen je u limitiran tiražu kao dupli vinil, a posetici promocije će moći da kupe ovaj dragulj po promotivnoj ceni.

***
Branka Parlić je jedna od vodećih svetskih pijanistkinja posvećenih izvođenju "Nove Muzike", minimalizma i postminimalizma druge polovine XX i prve decenije XXI veka. Preko pet miliona pregleda na YouTube-u, koliko ukupno imaju njena izvođenja kompozicija Filipa Glasa, Majkla Najmana, Vima Mertensa, Erika Satija i drugih, čine da ime Branke Parlić sigurnim koracima postaje sinonim "Nove Muzike". Kao aktivni pijanista, predavač, organizator koncerata i pedagog, već dugi niz godina, posvećeno se bavi promovisanjem i afirmisanjem Nove Muzike. Radi kao nastavnik stručnog predmeta na Katedri za klavirski praktikum Akademije Umetnosti u Novom Sadu. Od 2006. godine deluje kao umetnički direktor koncertnog serijala Nove Uši za Novu Muziku u Novom Sadu.

http://www.brankaparlic.com

Link to comment

ponesi ruckic u taperver posudicu, bice sve ok ;-) 

 

nego, idi na kisina, on je 11tog uvece, ja bih isla al brate mnogo je skupo...4, 5 ,6 hiljada mu dabrova, nek' mi forum obezbedi za dvanaestogodisnju vernost i svakodnevno citanje, barem propusnicu za kolarac :tongue:

Link to comment

@maheem ako treba, kupiću naravno. mislim da je lakše i brže da kontaktiraš branku direktno ako si iz novog sada, da ne rizikujemo neki maler slanjem poštom.  javi samo šta je plan. 
@Ras mislim da još nije sračunao, nadam se da će biti 4000rsd. švajcarac prodaje za 40chf. ali hrčak je hrčak...

Link to comment
5 minutes ago, alamo said:

@maheem ako treba, kupiću naravno. mislim da je lakše i brže da kontaktiraš branku direktno ako si iz novog sada, da ne rizikujemo neki maler slanjem poštom.  javi samo šta je plan. 
@Ras mislim da još nije sračunao, nadam se da će biti 4000rsd. švajcarac prodaje za 40chf. ali hrčak je hrčak...

U pravu si, kontaktiracu Branku. Nadao sam se da ce biti u redovnoj distribuciji jer mi se ne kupuje od izdavaca zbog postanskih troskova za jednu plocu :)

Hvala svakako, respect

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...