Jump to content
IGNORED

Klasična muzika


Amelija

Recommended Posts

Gledao sam na Beldocsu pre neko veče Osećanje Arvo Perta i to je sasvim prosečan film.

Glavna nit prati rad samog kompozitora sa (holandskim) gudačkim orkestrom na pripremi za izvođenje njegovog dela, gde je očigledna suprotstavljenost mladosti samih izvođača i autoriteta slavnog kompozitora.

Jedan od utisaka po kojima ću pamtiti film je baš slika o samom Pertu. On izgleda isposnički, u poznom životnom dobu, pomalo pognut, ali je snažno uključen u proces stvaranja, vidi se po načinu na koji reaguje (često ustaje sa sedišta, povremeno je u zanosu kada skoro da pleše) i posebno po vrlo živim očima, pa me i podsetio na Yodu iz Povratka Džedaja. Rekao bih da ima vrlo jasan stav o tome na koji način treba interpretitrati njegovu muziku, ali je u zahtevima prema orkestru izuzetno blag! Saradnja se okončava na obostrano zadovoljstvo (orkestra i kompozitora) uz upriličeno fotografisanje za uspomenu, a time scenama se završava i film.

Ova osnovna nit (filma) ispresecena je intervjuima sa ljudima koji su radili ili rade sa Pertom, ili su u u svom radu dodiru sa njegovom muzikom. Tako slušamo dirigente orkestra i horova, interpretatore (muzičare), koreografe, reditelje.

Iz tog segmenta je i drugi snažan utisak koji nosim, odnosno informacija o Kinshasa Symphony Orchestra izgleda jedinom centralnoafričkom simfonijskom okestru, uz to i amaterskom. Moguće da je drugima ova priča od ranije poznata, obzirom na postojanje dokumentarnog filma, za mene je nova. Fascinirala me slika potpuno crnog orkestra kako izvodi Pertovu muziku u ambijentu koji se obično ne dovodi u vezu sa mestom za izvođenje umetničke muzike (koncertna dvorana, crkva, studio...), potvrđujući tako iznova njenu univerzalnost.

Glavna zamerka filmu: previše priče, a premalo muzike.

Link to comment
On 13.5.2019. at 21:18, Ras said:

Poprilično light, ali to ju muzika za film, pa je dozvoljeno. Par klavirskih nota koje se tu i tamo puta provuku kroz temu (9. sekunda: pa-pa-pa-pam!) snažno asociraju na Mizar Počesna strelba Почесна Стрелба.

Da li si nekada gledala Lp Duo uživo?

Sve u sredu, ali jeste prijatno uhu. Tada sam bila na njihovoj FB stranici i slusala sta su kacili u poslednje vreme.

 

Slusala sam ih neke 2012. ili 2013. na Kolarcu, secam se Petruske. Posle toga nisam imala vise prilike.

Evo mislim da je to ovo:

 

Link to comment

Slušao sam ih i ja par puta, a možda najdraži mi nastup pre koju godinu u Nebojšinoj kuli, u neko vetrovito veče, nakon koje su prijatne zamenili hladni i kišni dani.

Poslednji put na Kolarcu (februar, ili mart?), gde je dobar deo nastupa za preparirane klavire uz uključivanje elektronike što mi je zvučalo potpuno bezveze (neinventivno) i baš me smorilo (suprotno većem delu publike, koji je taj nastup snažno pozdravio).

Da ne budem nejasan, govorim samo o tom jednom nastupu, inače nemam ništa protiv njihovog istraživačkog duha i potrebe da se izraze na brojne različite načine - naprotiv! Uostalom zaslužni su za dovođenje Melnyka, pokrenuli festival klavijatura, itd...

Link to comment
  • 2 weeks later...

Našao, slušam, odnosno pri kraju sam. Sasvim dobro, više je ambijentalni izraz.

Melnyk je standardno dobar , a možda malo netipičan u Barcarolle. Snimak nije idealan, ali sve je bolje od statičnih slika:

 

 

 

Od brojnih njegovih albuma u poslednje vreme mi je najdraži i najčešće ga slušam Rivers and Streams inspirisan rekama (Amazon).

 

Nedavno sam sa prijateljima ćaskao na temu koncerta za čelo, pa sam slušao Weinbergov. Iz klasičnog repertora volim Jacqueline Du Pre kada svira Elgara, Saint-Saensa , Dvoržaka.

Čitava je diskusija i započela na temu Dvoržakovog koncerta koji svira Rostropovič i ploče koju bih nosio na pusto ostrvo. Primerak mi je i dalje dobar, ali ću morati da nabavim novi.

Link to comment
On 30.5.2019. at 20:52, Host said:

Par meni zanimljivih skorasnjih albuma (volim celo):

 

Resina - Traces

Clarice Jensen - For This From That Will Be Filled 

Julia Kent - Temporal

 

 

Precrtani nisam još, ostalo sam slušao - ostalo je dobro, Julia Kent možda više po mom ukusu.

 

Nastavio sam sa čelo koncertima nakon što sam zakačio na RTS 3 Gergieva i ovog mladca kada sviraju Šostakoviča i ostao prikovan za ekran:

Gautier Capuçon and Orchestra of the Mariinsky Theatre (Valery Gergiev): Shostakovich Cello Concertos 1 & 2

 

Nastavio sam sa istim programom u Merkovom izvođenju: 

Truls Mork, Vasiliy Petrenko, Oslo Philharmonic Orchestra: Shostakovich Cello Concertos

 

 

 

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Konačno sam pronašao muziku za ovo veče!

 

Berlioz: Symphony fantastique & Fantaisie dramatique sur la tempête de Shakespeare - Toronto Symphonie Orchestra, Toronto Mendelssohn Choir (dir. Sir Andrew Davis)

 

Inspirisano ovonedeljnim slobodnim daunlodom (drugi stav simfonije) sa Classical-Music

Za kompletno delo Britance sam pokrao uz pomoć Rusa.

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...