Jump to content
IGNORED

Klasična muzika


Amelija

Recommended Posts

da, on to izgleda samo za ''slavu'' i istoriju pise. mislim da nije deo nekog projekta. ana tasic pise o pozoristu (a ima i neki karavan pozorisnih kriticara, ili je bio, znam da su ili su bili deo nekog placenog projekta) i on, to su jedine dve osobe koje redovno i ozbiljno, strucno,  kriticarski pisu o umetnickim temama. redovna knjizevna krtika nix (arsenic se posle enovina vise ne oglasava redovno, a i tada ga bas nisam ljubila no za neku drugu knjizevnu publiku je on verovatno ok iako je on licno vrlo korektan, cak mogu da kazem da je divan covek). likokovna nix, ne znam samo jel jos onaj mitrovic pise o arhitekturi u politici. i on je bio redovan i pedantan, ali ne citam vise politiku cak ni subotom, jbg. 

Link to comment

Pa dobro, on je koliko znam na vrlo zajebanoj katedri na FMU, zna šta piše, ima širinu, ja ga znam onako zdravo za zdravo. Piše za Politiku, ponekad i za Kulturni dnevnik, vrlo je pristojan kritičar, mez malicioznosti, ima šlifa, ne piše čisto da bi pisao već zaista sluša pa piše, a takvih stvari nedostaje, mada možda je i do nas, možda smo mi odumirući dio društva i sve nas je manje, koji imamo potrebu za ovako nečim. 

Što se književne kritike tiče, mislim da trenutno bolje stoj oni Bosanci (Sic), bar što se tiče ovih onlajn dostupnih izdanja, zaista ne čitam onu old skul periodiku što 2018. recimo piše kritiku filma Mad Max: Fury Road koji je izašao 2015. 

Edited by James Marshall
Link to comment

Ne čitam ništa od ovoga što ste spomenuli, evo sada linkovani osvrt Teparića, sasvim dobar.

Detalj o kome govori, kada je violinisti pukla žica, sam je violinista (čuo sam kada je prolazio pored mene) prokomentsrisao sa: znao sam da će da pukne!

I (khm) pogledajte da sam apostrofirao ritam kao ključ interpretacije Čajkovskog. 😁

Link to comment

Vidim da ste se dali :) u teoriju: bit cu slobodan da preporucim 1 zbirku tekstova koja je, iako poprilicno matora, sadrzi tekstove koji su em interesantni, em aktuelni, em ih je vecinu danas tesko naci i u originalu, sa sve cuvenim Eduardom Hanslick*-om :). Ivan Focht, cije i ostale tekstove vredi potraziti iako se na zalost uglavnom nalaze po raznim periodikama, sigurno jos uvek spada u najbolje poznavaoce Baha na ovim prostorima.

 

Focht01.jpg

Focht02.jpg

Focht03.jpg

 

*) Muzickim urednikom renomiranih beckih novina Neue Freie Presse meni omiljenim zbog anegdote vezane za Mahler-a koji je prilikom audijencije kod njegovog carskog velicanstva Franje Josifa, na carevo pitanje da li moze nesto da ucini za njega, sa suzama u ocima zavapio: 'Vase velicanstvo, mozete li da naredite da Hanslick konacno o meni napise neku lepu rec u svojim novinama...'

 

Link to comment
da, on to izgleda samo za ''slavu'' i istoriju pise. mislim da nije deo nekog projekta. ana tasic pise o pozoristu (a ima i neki karavan pozorisnih kriticara, ili je bio, znam da su ili su bili deo nekog placenog projekta) i on, to su jedine dve osobe koje redovno i ozbiljno, strucno,  kriticarski pisu o umetnickim temama. redovna knjizevna krtika nix (arsenic se posle enovina vise ne oglasava redovno, a i tada ga bas nisam ljubila no za neku drugu knjizevnu publiku je on verovatno ok iako je on licno vrlo korektan, cak mogu da kazem da je divan covek). likokovna nix, ne znam samo jel jos onaj mitrovic pise o arhitekturi u politici. i on je bio redovan i pedantan, ali ne citam vise politiku cak ni subotom, jbg. 
Teofil piše redovno u Vremenu o knjigama i predstavama (ne samo o domaćim), može se naći sve staro u arhivi.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Pijanistkinju Natašu Penezić sam prvi put gledao na Kolarcu, na koncertu u čast 80. rođendana Philipa Glassa, kada je nastupala zajedno sa Brankom Parlić i Nadom Kolundžijom.

Pre neko veče, otpočela je nova sezona koncerata u Studiju 6 Radio Beograda, a prigoda je slična: 80. godina od rođenja Rževskog.

Specijalnost Nataše Penezić su alternativna (uslovno) izražajna sredstva koje izvođač koristi na sceni. Da ne prepričavam, koga zanima RTS 3 je prilično ažuran u objavljivanju snimaka na YT zvaničnom kanalu:

 

 

Naravno, ovi koncerti su već po tradiciji prenose i uživo na radiju, a mislim i na RTS 3 (Planeta).

 

Izvođenje ovog Rževskog (Brak) slušao sam dan ranije sa Radio Beograda u kolima i sam početak kompozicije zvuči izuzetno atraktivno, sa snažnim basovima i ritmom poput nekog parčeta elektronike. Nisam ni slutio da su svi zvuci zapravo proizvedeni na klaviru: od 13. minuta na ovom snimku ovde.

Link to comment

Poslednjih dana 2017. godine raspisali smo konkurs “Klavirsko nebo” i pozvali kompozitore iz Srbije da pošalju svoje nove radove napisane za klavir. Devet meseci kasnije predstavljamo vam kompilaciju “Klavirsko nebo: Nova muzika kompozitora iz Srbije” na kojoj se nalazi 17 kompozicija za koje smatramo da na najbolji način prenose duh ovog vremena i značaj koji klavir ima u savremenoj muzici XXI veka.

Na kompilaciji se nalaze dela sledećih autora: Jovana Backović, Stefan Simonović, Milica Tegeltija i Luka Ignjatović, Svetlana Govorković (Monamie), Ilija Ludvig, Petar Stevanović (Ljubičice), Milica Predolac, Andrej Negić, Marko Marić, Veljko Nenadić, Tijana Mićović, Marija Živanov, Jan Nemeček, Pavle Popov, Vladislav Rac, Dušan Gajić i Ana Ćurčin. Dizajn omota delo je Bratislava Milenkovića, a mastering za CD i digitalno izdanje uradio je Uroš Milkić (Down There Studio).

Album je dostupan za preslušavanje i slobodno preuzimanje na adresi http://popdepression.bandcamp.com, a u drugoj polovini oktobra i na svim ostalim digitalnim platformama (deezer, Spotify, Apple music, Google Play…), kao i na CD izdanju u limitiranom tiražu.
 

 

Xhwu0m2.jpg

Edited by alamo
bad formating
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...